“TURGUTLU DA AK PARTİ İLE MHP YARIŞACAK”

Turgutlu’da yerel seçimler öncesinde bir araştırma yaptığını bildirerek basın açıklaması yayınlayan araştırma şirketi ilginç açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamalarda AK Partinin oy kaybederken MHP’nin ise oy oranının arttığı iddia edildi.

Yapılan açıklama şu şekilde “Turgutlu da yerel seçimlere yönelik olarak yapılan bir kamuoyu araştırmasında ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Araştırmaya göre AK Parti oy kaybederken, MHP’nin oylarında büyük artış yaşanıyor. Araştırma sonuçlarına göre AK Parti yüzde 38.5, MHP yüzde 34, CHP yüzde 15, BDP yüzde 4, diğerleri yüzde 3, kararsızlar ise 5.5 oranında çıkıyor.

Araştırmada ilk olarak vatandaşlara, “Sizce Turgutlu’nun en önemli sorunu nedir?” sorusu yöneltiliyor. Verilen cevaplar önem sırasına göre şöyle sıralanıyor: “Hizmet eksikliği, İşsizlik, altyapı, Huzurevi ve kadın sığınma evi, Ulaşım, Suyu sağlıksız, Başkanın ayrımcılık yapması, otopark, Atık su problemi, Havuz, aquapark olmaması, Sosyal etkinlik ve spor alanları yok, Organize sanayinin bitmemesi, Çal dağında ormanlar yok ediliyor, Mahsuller para yapmıyor, Yeni iş sahaları açılmaması, Pazarların çoğalıp esnafın iş yapamaması, Kenar mahallelere hizmet gelmiyor, Işıklandırma ve enerji hatları değişmeli, Hastaneler uzak, Belediyedeki yolsuzluklar,            Dolmuş seferleri yetersiz, garaj şehre uzak, Okullar yetersiz, sınıflarda çok sayıda öğrenci var, Temizlik ve çevre, Ova yolları yapılmadı.”

Yine araştırma da sorulan, “İlçeniz için öncelikli olarak ne yapılmasını istersiniz?” Sorusuna verilen cevaplar önem sırasına göre şöyle sıralanmıştır:  “İş imkanları oluşturulsun, Eğitim kurumları yapılsın, sınıflar kalabalık, Sosyal etkinlik alanları oluşturulsun,    Hizmet yapılsın, Havuz, aquapark yapılsın, Organize sanayi bitsin, Huzurevi ve kadın sığınma evi yapılsın, Yollar genişletilsin, ova yolları asfaltlansın, Eğitim, üniversite açılsın, Işıklandırma yapılsın,         Askeri birlik gelsin, Diş hastanesi yapılsın, Spor alanları yapılsın, Işıklandırma ve enerji hatları değişsin, Temiz su gelsin.”

Araştırmada Belediye Başkanının performansını ölçmek için sorulan        Belediye Başkanı Serhat Orhan’ın performansını nasıl buluyorsunuz?” sorusuna şu cevaplar alınmıştır.

a)  Başarılı : yüzde       26       b) başarısız: yüzde 59  c) fikrim yok: yüzde: 15

“Bugün bir belediye başkanlığı seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna seçmenlerin cevapları sonucu aşağıdaki oranlar çıkmıştır.

a)  AKP: 38.5                 b) CHP: 15   c) MHP: 34  d) BDP: 3.3 e) diğer: 2

f) kararsızlar: 7.2

“Bugün bir genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna verilen cevaplardan şu oranlar çıkmıştır:

a)  AKP: 52                 b) CHP: 12             c) MHP: 23                   d) BDP: 4

e) diğer: 2                                  f) kararsız: 7

Kamuoyu araştırmasına göre 2011 yılında yapılan genel seçimlerde MHP’ye  fark atan AK Parti’nin yerel seçimlerde sıkıntı yaşayacağı görülüyor. “ yarın belediye başkanlığı seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz” sorusuna verilen cevaplarda yüzde 38.5 çıkan AK Parti, bugün bir genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz sorusunda ise yüzde 52 oranında gözükmektedir. Araştırmanın sonuçlarına göre bu durumun nedenleri arasında Belediye Başkanı Serhat Orhan’ın ikinci döneminde gösterdiği performans düşüklüğü ile yerel seçimlerde MHP’nin geçmişte iki dönem seçimleri kazanması nedeniyle MHP seçmeninin AK Parti’ye oy vermemesi ve CHP’den yerel seçimlerde MHP’ye oy kaymasının olmasıdır.

Araştırmayı yapan Kavis Danışmanlık Şirketi’nin Ortağı ve Genel Müdürü Cemil Dirim, araştırma sonuçları ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“  Kavis Danışmanlık olarak Turgutlu da geçtiğimiz günlerde bir kamuoyu araştırması yaptık. 1020 kişi ile yüz yüze görüşme tekniğiyle yaptığımız ve yeni biten araştırmada ilginç sonuçlara ulaştık. İlçe de AK Parti seçimlerde iddiasını korurken, ikinci dönemini tamamlamak üzere olan Belediye Başkanı Serhat Orhan’ın performansı seçmen tarafından beğenilmiyor. Belediye Başkanı Serhat Orhan’ın performansını nasıl buluyorsunuz? Sorusuna vatandaşların yüzde 26’sı başarılı, yüzde 59’u başarısız, yüzde 15’i ise fikrim yok cevabını vermiştir. Bu cevaplarda AK Parti’nin önümüzdeki seçimlere Serhat Orhan ile girmesi durumunda kazanmakta zorlanacağını göstermektedir. Yine anket sonuçlarını incelediğimizde partilere göre durumu şöyle değerlendirebiliriz:

AK Parti: 2009 yerel seçimlerinde Turgutlu’da yüzde 41.4 oranında oy alan AK Parti, 2011 genel seçimlerinde yüzde 44.7 oranında oy almıştır. İlginç olan bugün seçim olsa kime oy verirsiniz sorusuna verilen cevaplarda AK Parti yüzde 38.5 oranında çıkarken, bugün bir genel seçim olsa kime oy verirsiniz sorusunda AK Parti’nin oranı yüzde 52 çıkmaktadır. Bunun nedeni halkın mevcut belediye başkanının bazı icraatlarından rahatsız olması örnek gösterilebilir.  Ayrıca Ak Parti’nin iktidarda olmasının da AK Parti oylarına olumlu etki yaptığı göz önünde bulundurulursa mevcut belediye icraatlarına tepki olsun diye MHP’ye  bir yönelim gözüküyor.

Vatandaşlar Turgutlu’daki pek çok olumsuzluğun nedeni olarak Serhat Orhan’ı görüyor. Özellikle verdiği sözleri tutmaması, ayrımcılık, yandaşlarını destekleme, kimseyi kaale almama, ekibi olmaması ve her konuda tek başına karar vermesi, yakın akrabalarını Çal dağı madenini işleten şirkete yerleştirmesi özellikle köy kökenlilerin ve çiftçilerin tepkisini çekiyor.

MHP: 2009 seçimlerinde 36.2 oranında oy alan MHP, 2011 yılında yapılan seçimlerde 22.8 oranında oy almıştır. Bugün yerel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz sorusuna verilen cevaplarda MHP 34 çıkarken, bugün bir genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz sorusuna verilen cevaplarda MHP yüzde 23 çıkmaktadır. Bu da bize iki dönem Turgutlu da belediye başkanlığını kazanmış olan MHP’nin yerel seçimlerdeki iddiasını ortaya koymaktadır. Genel seçimlerde bir grup MHP seçmeninin AK Partiye oy verdiği, yerel seçimlerde ise Turgutlu da CHP’den MHP’ye bir miktar oyun gittiğini göstermektedir.

CHP: 2009 yerel seçimlerinde Turgutlu da 14.1 oy alan CHP, 2011 genel seçimlerinde 21.9 oy almıştır. Bugün yerel seçim olsa CHP’nin oy oranı 15 çıkarken, bugün bir genel seçim olsa hangi partiye oy verirsin sorusuna verilen cevaplarda yüzde 12 oranında oy aldığı görülmektedir. 2009 seçimlerinde aldığı 14.1 oydan, 2011 seçimlerinde 21.9 a çıkması. Yerel seçimlerde Turgutlu da bir grup CHP seçmeninin MHP’ye oy verdiğini göstermektedir. Son seçim sonuçları incelendiğinde Turgutlu seçmeninin yerel seçimlerde farklı bir yöntem izlediği ve kazanacak partiye oy verdiği ayrıca belediye başkan adaylarının da seçmen tercihlerinde etkili olduğu görülmektedir.”

Son yıllarda Ege Bölgesi’nde yaptığı kamuoyu araştırmalarında açıkladığı sonuçların doğruluğu ile dikkat çeken Kavis Danışmanlık’ın, anket çalışmasının profesyonel bir ekip tarafından yapıldığını ve konunun uzmanları tarafından değerlendirildiğini vurgulayan Dirim, benzer araştırmaları önümüzdeki denemde de sürdüreceklerini ve sonuçlarını kamuoyu ile paylaşacaklarını  söyledi.

Yorum yapmak için GİRİŞ yapmalısınız