Jandarma'dan Turgutlu Merkezli Reçete Operasyonu: 12 Gözaltı

Jandarmanın Turgutlu merkezli düzenlediği operasyonda 2'si Doktor, 2'si Eczacı ve 1 hastane çalışanı olmak üzere 12 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı.

Jandarma'dan Turgutlu Merkezli Reçete Operasyonu: 12 Gözaltı
banner43

Turgutlu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçu kapsamında başlattığı soruşturma kapsamında Manisa merkezli 5 il'de renkli reçete ile satılabilen ilaçları para karşılığında yazan, satışını yapan doktor ve eczanelere yönelik düzenlenen operasyonda 12 kişi gözlatına alındı. 

Alınan bilgiye göre, Sağlık Bakanlığının iznine bağlı olarak Psikolojik/Nörolojik rahatsızlıkları bulunan hastalara uzman hekimler tarafından yazılabilen, etken maddelerinde uyuşturucu etkisi bulunması nedeniyle Renkli Reçete Sistemi/Kontrole Tabi olarak satışı yapılan ilaçların suistimali ve ticaretine yönelik Turgutlu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde İmal ve Ticareti suçu kapsamında soruşturma başlatıldı.

Soruşturma süresince, şüpheli doktorların uyuşturucu satıcılarının topladığı psikolojik ve nörolojik rahatsızlığı olmayan şahıslara ait kimlik fotokopileri ile hastaları görmeden para karşılığı reçete yazdıkları ve şüpheli eczane sahiplerinin söz konusu ilaçları para karşılığı uyuşturucu satıcılarına topluca elden teslim ettikleri tespit edildi.

Jandarma Genel Komutanlığı KOM Daire Başkanlığı ve Manisa İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince, 04 Şubat 2020 tarihinde, Manisa merkezli olmak üzere Aydın, Muğla, İzmir ve Kırklareli illerinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen operasyonda, aralarında 2 Doktor (Nöroloji uzmanı ve pratisyen hekim), 2 Eczacı ve 1 hastane çalışanı (Medikal Muhasebe Sorumlusu) bulunan toplam 12 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı.

Operasyon kapsamında bugüne kadar 4.561 adet renkli reçete sistemine/kontrole tabi psikolojik ve nörolojik ilaca, yüklü miktarda reçeteye, adına ilaç yazılan şahıslara ait kimlik fotokopileri ve bilgisayarlara el konuldu.

Kaynak: Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2020, 12:05

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4