BİLİM SERGİSİ AÇILDI

BİLİM SERGİSİ AÇILDI
Manisa’nın Turgutlu ilçesindeki Özel Güzdüzalp Anadolu Lisesi; yaparak ve yaşayarak en etkili öğrenme şekli olan, proje tabanlı ve öğrenci merkezli eğitimin uygulanırlığını halka göstermek için “Fen Bilimleri Sergisi” açtı. Belediye binası karşısında açılan sergi, 100 öğrenci ve 20 öğretmen tarafından hazırlandı. Saat 10:00 ile 22:00 arasında ziyaretçilere açık olan sergi hafta sonuna kadar devam edecek.

Toplam 40 stanttan oluşan sergiye ilgi oldukça fazlaydı. Fizik, kimya, biyoloji ve matematik stantları ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Fizik stantlarına gelen ziyaretçiler, el hassasiyetlerini test ettiler. Güneş motoru ve pillerinin yapısını, çalışmasını ve kullanım alanlarını öğrendiler. Yüzey gerilimiyle yapılan harika gösterilere ortak oldular. Üç boyutlu gerçek görüntüyü yakalamaya çalıştılar. Optik stantlarında dev kaleydeskopta kendi cemallerini seyredip, paralel aynalarda sonsuz görüntülerine selam verdiler. Patlamayan balonun bilimsel sırrını deneyerek öğrendiler.

Öğrenciler; matematiğin günlük hayatın bir parçası olduğunu, ziyaretçilere akıl dolu zeka oyunları oynatarak gösterdiler. Ayrıca öğrencilerden origami ve krigami  yapmayı öğrenen ziyaretçiler, matematiksel el becerilerini ve üç boyutlu düşünme yeteneklerini dokunarak, yaşayarak geliştirme ve pekiştirme  imkanı buldular.

Kimyada; buharın hışmını, sihirli şişelerde renk cümbüşlerini,  günümüzde daha çok ‘beyaz perdede’ kullanılan yapay kanın nasıl elde edildiğini, ve paranın nasıl yanmadığını; Biyoloji stantlarında sağlıklı yaşamın sırlarını, sigaranın zararlarını deneylerle gösteren öğrenciler, ziyaretçiler tarafından büyük alkış aldılar. Sosyal bilimlere merakı olan ziyaretçiler de ihmal edilmedi. Tarih coğrafya ve İngilizce stantları ziyaretçi akınına uğradı.

Gündüzalp Anadolu Lisesi müdürü İbrahim Baydar: “Herkesin bildiği gibi, çağımız bilim ve teknoloji çağı.  Zamanın ruhunu anlayabilmek ve hızla gelişen teknolojiye sahip olabilmek için de bilimin içinde olmak gerekiyor. Bu yüzden günlük olaylara bilimin gözüyle bakabilmek, çevremizdeki her olayın bir bilimsel açıklamasının  olduğunu anlamak için öğretmen ve öğrencilerimiz güzel bir sergi açtılar. Bu sergiyle öğrencilerimizin düşünen, gözlemleyen, sorgulayan, eleştiren,  üreten, paylaşan ve bilgiye dayalı çözümler üreten bireyler olarak topluma katkıda bulunmalarını hedefledik. Bilime emek veren Öğretmen ve öğrencilerimize, sergimizi incelemeye gelen ziyaretçilerimize teşekkür eder; yaşam boyu başarılarının devamını dilerim.”  dedi
Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2015, 01:55

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4