Ahmetli Belediyesi Elektrik Üreterek Bütçesine Katkı Sağlıyor

Manisa'da, Ahmetli Belediyesi tarım yapılamayan atıl durumdaki 20 dönümlük araziyi güneş enerjisi santraliyle (GES), gelir getiren bir alana dönüştürüp, bütçesine katkı sağladı.

Ahmetli Belediyesi Elektrik Üreterek Bütçesine Katkı Sağlıyor

Ahmetli'nin kırsal mahallerinden Canbazlı'da, kırsal kesimde bulunan 20 dönümlük alana 1 Megawatt enerji üretecek GES kuruldu. Belediye GES projesiyle, hem kendi kullandığı enerjiyi üretirken, hem de her ay kasasına 400 bin lira sağlıyor.

Yaklaşık 4 milyon 900 bin liraya mal olan projeyi, kredi kullanıp hayata geçirdiklerini bildiren Ahmetli Belediye Başkanı Ahmet Alhan, önümüzdeki aylarda projeyi büyütmeyi ve 2,2 Mw'a yükseltmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Temiz enerji hayallerin yaklaşık 7 yıldır olduğunu, konuyla ilgili olarak sürekli çalışmalar sürdürdüklerini belirten başkan Alhan, Türkiye'nin güneşi bol görden bir ülke olduğunu, yaz günlerinde neredeyse 24 saatin 16 saati güneşi gördüğümü söyledi.

Alhan, "7 yıldır, çeşitli fonlardan ve hibelerden faydalanabilmek anlamında çalışmalar yaptık. Projeyi yeni gerçekleştirebildik. Belediye olarak biz ne hibeden ne de fonlardan faydalanabildik. Biz bunu kredi kullanarak 165 bin liralık taksitlerle yaptık. Bu projenin bize bu ay ki getirisi yaklaşık 400 bin lira. Proje sayesinde belediyemiz kasasına 235 bin lira gibi bir gelir sağladık. Ben belediyelerin ek gelirler olmasında yanayım. belediyeler kendi kendine ayakta kalabilmeli. Sadece balık verilen değil, balığı tutan hazırlayanda olmasını isteyen birisiyim. Merkezi hükümetten, devletten para gelmesede belediye ayakta kalabilmeli.

Zor bir dönemde belediyeye geçtik. Biz geldiğimizde bütçemizin 3 katı bir borcu vardı. Belediyemiz şuanda devletimizin diğer kurumlarına yardımcı olan milli eğitimine, diyanetine, emniyetine, jandarmasına kadar ufak tefekte olsa katkı sağlayan bir belediye haline geldik.

Güneş enerjisi bizim imdadımıza yetişti. Yaz aylarında 500 bin lira gibi bir gelir bekliyoruz. Önümüzdeki günlerde bu 1 mw olan projemizi, 2,2 mw bir projemiz var buna ilave olacak. Bunun müracaatlarını yapacağız ve hayata geçireceğiz.

Düşündüğümüz bir şey daha var o da tasarım aşamasında. Kelebek barajımız var. Şuan bitme aşamasında basınçlı sulama tesisiyle ilgili tarım arazilerinde borular döşeniyor ve önümüzdeki aylarda su verilmeye başlanacak. Biz belediye olarak buraya bir tribün koyabilirmiyiz. bunun görüşmelerini yapıyoruz. Devlet tarafıdan izin verilir mi diye. Barajdan tarım için akan sudan bizde elektrik üretebilirmiyiz. Çünkü enerji çok önemli.

Devletimiz belediyelere bu konuda ciddi bir destek vermeli. Çok ciddi bir para. Biz burada 1 lira belediyeden para ödemeden. Yaklaşık ayda 400 - 500 bin arasında para kazanacağız. Hiç para vermiyorsunuz. Ayda 250 bin lira birde para kalıyor. 3,5 sene sonrada tesis kendisini amorti ediyor ve her ay kasanıza 500 bin lira geliyor. Neden bu parayı öncelikli özel sektör almalı. bu çok tatlı ve sıcak bir para. Onun için belediyeler teşvik edilir, ilk öncelik belediyelere verilirse bu gelen paraya vatandaşa dönecek. Özel sektörden daha ziyade belediyeler teşvik edilmeli. Tabi özel sektörde teşvik edilmeli"

Kaynak: Kamil TEKMEN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4