ASMA YAPRAĞIMIZA COĞRAFİ İŞARET TESCİL ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen "Manisa Sultani Çekirdeksiz Üzüm Asma Yaprağı"nda coğrafi işaret çalışmaları devam ediyor.

ASMA YAPRAĞIMIZA COĞRAFİ İŞARET TESCİL ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Bu kapsamda İl Müdürlüğümüzde 02.03.2021 tarihinde tüm paydaşlarla Manisa’nın dünyaca ünlü hem meyvesiyle hem de asmasının yaprağıyla eşsiz bir lezzet olan Bağımızın Sultani Çekirdeksiz Asma Yaprağında coğrafi işaret değerlendirme toplantısı düzenlendi. 

Gerçekleştirilen toplantıda Manisa Sultani Çekirdeksiz Asma Yaprağı'nın coğrafi işaretiyle ilgili raporda sunulacak kararlar görüşüldü. Taraflarca kabul edilen kararlar rapora geçirildi.

Coğrafi İşaretlerin, kültürel değerlerin ve üreticilerin emeğinin korunması için önemli olduğunu vurgulayan Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk; “ İlimizin hâkim çeşidi olan Manisa Sultani Çekirdeksiz Üzümünün Yaprağı, lezzetli tadı, ince damarsız yapısı ve kalitesinden dolayı taze ve salamuralık olarak iç ve dış piyasada oldukça tercih edilmektedir. 

İlimizde ihracata yönelik yaprak salamurası üreten gıda işletmelerimizin sayısının giderek artması yurt içi piyasasında önemli bir yeri olan ürünümüzün yurt dışında da öneminin giderek arttığını göstermektedir.  

Dolayısıyla yemeklik asma yaprağının üretim, pazarlama ve ihracat imkânlarının geliştirilmesinde asma yaprağına coğrafi işaret almak çok önemlidir.  Coğrafi işaret, ürünün pazarlama gücünü arttırmaktadır. Coğrafi işaret tescili ile ürünün kalitesi, gelenekselliği korunmuş olur” dedi.

Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk’ün başkanlığında gerçekleşen toplantıya; İl Müdür Yardımcısı Melikşah Taşkın, Gıda ve Yem Şube Müdürü Dr. Defne Bacınoğlu, Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden Dr. Ali Güler, asma yaprağı üretimi ve ihracatı yapan gıda işletmelerinin temsilcileri ile konu uzmanı teknik personeller katıldı.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4