Aydın, "Tariş, Türkiye'nin İlk 100 Firması Arasına Yerini Alacak"

Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası (TUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı, aynı zamanda Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği Başkanı Faruk Aydın, borçla devraldıkalrı Tariş'i gelir elde eden bir kurum haline getirdiklerini bildirdi.

Aydın, "Tariş, Türkiye'nin İlk 100 Firması Arasına Yerini Alacak"

650 milyon lira borçla aldıkları Tariş'i, kısa bir süre içerisinde kar eden bir kurum haline getirdiklerini belirten başkan Aydın, "Tariş olarak zor günleri geride bıraktık ve artık kendi ayakları üzerimizin üzerinde durmaya başladık.  Tariş Pamuk Birliğinin kasası biz yönetime geldiğimizde sıfırdı. Çalışanlardan bazıları 13 aydır maaş alamıyordu. Bunun yanı sıra 650 milyon lira borcumuz vardı. Bunların hepsini aştık. Biz burada taşın altına elimizi değil kellemizi koyduk. Bizzat kendimiz kefil olarak bu kurumu ayağa kaldırdık. Yeniden ekonomiye katkı sağlayan bir kurum haline geldik. Türkiye'de pamuğa yön veriyoruz. Sıkıntılı sürece rağmen 65 milyon kilo çekirdek alarak bölgemizdeki çiftçilere büyük katkı sağladık. Çırçırlama maliyeti 1500 liraydı. Biz çekirdeği ortalama 4 bin liranın üzerinde fiyatla aldık. Hem çiftçimiz hem de kurumumuz kazandı. Tariş Pamuk Birliği'ne ilgi büyüdü. Bu süreçte itibar kazandık, piyasada denge unsuru olduk. Bölgede katma değerle istihdam artışı sağladık. Tariş'e güven arttı. Geçen seneki faaliyetlerden dolayı hiçbir borcumuz yok. Kasamızda paramız var. Fabrikayı tek kuruş kredi kullanmadan işletecek güce sahibiz" dedi.

Ege'de 6 ilde, 40 kooperatifi, 23 bin ortağı, 29 çırçır fabrikası, bitkisel yağ, yem, pazarlama ve sigorta alanlarında faaliyet gösteren Tariş'in, bağlı ortaklıkları ile Türkiye'nin pamuk konusunda en büyük kooperatif birliği olduğunu belirten başkan Aydın, ortaklarına kaliteli kimyevi gübre, zirai ilaç, motorin ve tohum gibi tarımsal girdileri ile Ar-Ge ve teknik hizmet gibi nakdi kredi desteği sağladıklarını bildirdi.

Faruk Aydın'ın başkanlığında son birkaç yıldır yatırımlarda ivme kazanan Birlik, 2023'te Türkiye'nin ilk 100 büyük şirketi arasına girmeyi hedefliyor. Birliğin zor günleri geride bıraktığını ve artık kendi ayakları üzerinde durduğunu dile getiren Birlik Başkanı Aydın, "Tariş Pamuk Birliğinin kasası biz yönetime geldiğimizde sıfırdı. Çalışanlardan bazıları 13 aydır maaş alamıyordu. Bunun yanı sıra 650 milyon lira borcumuz vardı. Bunların hepsini aştık. Biz burada taşın altına elimizi değil kellemizi koyduk. Bizzat kendimiz kefil olarak bu kurumu ayağa kaldırdık. Yeniden ekonomiye katkı sağlayan bir kurum haline geldik" dedi.

Türkiye'de pamuğa yön verdiklerini belirten başkan Aydın, "2023'e kadar yeni projeleri hayata geçireceğiz. Fabrika alanımızın kullanım hakkını aldık. Borç bittiğinde tapuyu alacağız. Burası Tariş Pamuk Birliği'ne ait bir tesis olacak. Önümüzdeki üç yılda daha büyük yatırımlar yapacağız. Gayrimenkuller alacağız. İşletmeye güneş enerjisi, yem fabrikası kuracağız. Yan kuruluşumuz Ayma Pazarlama'nın daha önce ürettiği Tama, Tarin, detarjan sabun gibi ürünleri yeniden üretmeye başlayacağız. Üç yılda Ege Bölgesi'nde eskiden olduğu gibi Türkiye'nin ilk 100 büyük şirketi arasında yerimizi alacağız. Hükümetimizin de yanındayız. Asla bu dönemde stokçuluk yapmayız" dedi.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4