Devlet Desteği İle Başladığı İşinde İhracatçı Oldu

Manisa’nın Turgutlu İlçesinde, KOSGEB'in kredi desteğiyle hidrolik kaldırma sistemleri firması kuran Murat Çalış ve Haluk Yakut, ürünlerini hem yurt içi hem de yurt dışına pazarlıyor.

banner43

Verdiği desteklerle birlikte ülke genelindeki birçok kişinin hayallerini gerçekleştirmesine yardımcı olan ve girişimcilikte başarılı hikâyelerinin ana unsuru olan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın (KOSGEB) desteği ile Turgutlulu girişimciler sanayici olma yolunda ilerliyor. Devletten aldığı destekle kendi tesislerini kuran Murat Çalış ve Haluk Yakut, 2 yılda ihracat yapmaya başladı.

KOSGEB’le Sektöre Adım Attık

15 yıldır sektördeki çeşitli firmalarda hizmet verdiklerini, Zafer Lift firmasını ise 2017 yılında kurduklarını belirten Murat Çalış, “Zafer Lift’le birlikte kendi işletmemizi kurmuş olduk. KOSGEB desteklerinden faydalanan projeleri takip eden KOSGEB'in vermiş olduğu eğitimlerden faydalanıp katılım sağlayan bir işletmeyiz. KOSGEB ile yakın bağlantı içerisinde olan bir firmayız. Hem AR-GE desteklerinden hem fuar desteklerinden hem de teknik desteklerinden faydalanıyoruz. Yine çalışmış olduğumuz firmalar sayesinde de kendi işletmemizi her geçen gün biraz daha geliştiriyoruz” dedi.

2 Yılda 8 Ülkeye İhracat

2 yıl gibi kısa bir sürede sektörde adından söz ettirir hale gelen Zafer Lift’in 8 ülkeye ihracat yaptığını belirten Murat Çalış “Bu ihracatlarımızda KOSGEB’in desteklediği fuarların oldukça faydası oldu. İhracat yaptığımız ülkelerin yanı sıra yurtiçinde de çok değerli firmalar ile çalışmaktayız. Çalışmış olduğumuz firmalara verdiğimiz hizmet ve kaliteyle sürekliliğimizi devam ettiriyoruz. Şuan için işletmemizde 12 kişiye istihdam sağlamaktayız. Yurtdışındaki ve yurtiçindeki pazarımızı arttırdıkça istihdam sayımız doğal olarak artmaya devam edecektir. Çalışmış olduğumuz sektörler otomotiv platformları, kaldırma platformları, yük, engelli ve personel asansörleridir” dedi.

Güven ve Tecrübe Önemli

Yaklaşık 15 yıldır sektörde olduğunu belirten Haluk Yakut ise “2 buçuk yıldır kendi adımıza Zafer Lift olarak hizmet veriyoruz. Bizim işimizde tecrübe önemlidir. Bizde yaptığımız işte tecrübemize güveniyor, müşterilerimizi mahcup etmeden onlar için en uygun ürün hangisiyle onu tercih edip sonuca varmaya çalışıyoruz. Bu güne kadar yaptığımız hizmetlerde müşteri memnuniyeti ve geri dönüşü var. Bu da doğal olarak yeni müşterileri ve yeni işleri bizlere getiriyor. Hedefimiz üretim yerimizi daha büyük bir yere taşıyıp, iç ve dış piyasadaki payımızı arttırmak” dedi.

Öte yandan Zafer Lift firması Cezayir, Gabon, Gana, Gürcistan, Rusya, Kıbrıs, Bulgaristan, Sudan gibi ülkelere ihracatlar yapıyor.

Kaynak: Kamil TEKMEN

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2019, 14:52

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4