Hezarfan Manisa Projesi’nin  imzaları atıldı

Manisa’da küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin (KOBİ) inovasyon kapasitelerini arttırmak ve markalaşma yönünde ileri seviyeye taşımak amacıyla Hezarfen Projesi İşbirliği protokolü Manisa Valisi Ahmet Deniz’in de katıldığı törenle imzalandı.

Hezarfan Manisa Projesi’nin  imzaları atıldı
banner43

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda düzenlenen törene Manisa Valisi Ahmet Deniz’in yanı sıra, Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Güzgülü, Yunusemre Kaymakamı Ahmet Erdoğdu, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yılmaz ve çok sayıda davetli katıldı. Programın açılışında yaptığı konuşmada 25 milyar dolarlık gayri safi milli hasılası ile Manisa’nın ihracatı ile 8. sırada olduğunu, marka patent ve coğrafi konum itibari ile istenilen yerde olunmadığını söyleyen MTSO Başkanı Mehmet Yılmaz, ”2017 yılında 550 firmaya birebir ulaşıldı. Sorunların çözümü noktasında bütün tespitler yapıldı. Şehrimizin bir analizini çıkardık. “dedi.

MANİSA’DA 2018 YILINDA 250 PATENT BAŞVURUSU YAPILDI

Konuşmasında fikri varlıkların, işletmeler için ülkeler için en önemli hadise haline geldiğini söyleyen Prof. Dr. Habib Asan ise 40 sene öncesi ile mukayese edildiğinde, bir işletmenin toplam varlıklarında fikri varlıklarının oranını %80’nin üzerine çıktığını bildirdi. Bu oranın 70’li yıllarda %20’nin altında olduğunu ifade eden Asan: “ 10 sene önce Türkiye’de yıllık 400 patent başvurusu yapılıyordu. Şimdi bunu 2 haftada yapıyoruz. Manisa’da 2018 yılında yapılan patent başvurusu 250 civarında. Hezarfen projesinin bir amacı da bu. Nasıl daha fazla katma değer kazanırız KOBİ’lere yönelik 2007 yılından beri uygulamaya başladığımız proje ile KOBİ’lerimize sınai mülkiyet bilgisini ulusal ve uluslararası alanda rekabet avantajı olarak nasıl kullanabileceğini öğretiyoruz. Şu ana kadar 16 ilimizde toplam 19 kez uyguladık. Bu sene Mersin ve Adana’dan sonra Manisa 3. İlimiz oluyor.” dedi.

Konuşmasında imzalanan projenin Manisa için önemli olduğunu söyleyen CBÜ Rektörü Ahmet Ataç da “Bu süreci sağlıklı yürütebilirsek ve süreçte katkı sağlayabilecek noktada bunların öykülerini yazabilirsek ve bunları değerlendirebilirsek işte kilogram başına düşen geliri arttırabiliriz.” diye konuştu.

“KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜN ÜRETMEK ZORUNDAYIZ”

“Çok hızlı değişimin ve dönüşümün yaşandığı bir çağda yaşıyoruz “ diyen Vali Ahmet Deniz de , bu değişim ve dönüşümün iyi takip edilmemesi halinde zorluklar yaşanacağını söyledi. Vali Deniz “Bilginin teknolojiye evrildiği, markanın patentin, inovasyonun ön plana çıktığı, endüstri 5.0’ın konuşulduğu, robotların tamamen üretimde yer alacağı ayrı bir çağa doğru gidiyoruz. Buna hem zihinsel olarak hazır olmak lazım. Çocuklarımızı gençlerimizi ilkokuldan itibaren buna hazır olarak yetiştirmek lazım. Manisa’da da güzel çalışmalar var. 2015 yılında Manisa’da başlayan Kodla Manisa projesinde inanılmaz çocuklarımız var. YENEP Projesi ile bunu taçlandırıyoruz. Çocuklarımızda zihinsel dönüşümü gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz. Artık katma değeri yüksek ürün üretmek zorundayız.” Diye konuştu.

“VATANPERVERLİK ÜRETMEKLE, KATMA DEĞER SAĞLAMAKLA OLUR”

Yerliliği ve milliğin arttırılmasının zorunlu olduğunu vurgulayan Vali Deniz, “Barış Pınarı harekatı bir kez daha gösterdi ki bu coğrafyada ayakta durmanın tek çaresi yerli ve milli duruş. Yerli ve milli katma değeri yüksek üretim. 100 yıl önce bu milleti esaret altında tutmaya çalışan zihniyet ve güçler aynı şekilde devam ediyor. O gün bu milleti dize getiremeyenler bugün piyonlarını terör örgütlerini öne sürerek bizi dize getirmeye çalışıyor. Eğer savunma sanayimiz %70’lere kadar yerli olmasaydı. SİHA’ları İHA’ları üretmemiş olsaydık, bu operasyonları yapamazdık. Kurtuluş mücadelemizi iman gücü ile verdik, şimdi iman gücünün yanına akıl gücünü de koyacağız. Bu ancak bilgiyle, bilimle, tasarımla olur. El Cezeri’ler, Ali Kuşçu’lar, İbni Sinalar bizim geçmişimizde var. Ne zamanki bilgiden uzaklaştık maalesef sıkıntılar yaşadık. Şimdi tekrar bir değişim dönüşüm içerisindeyiz. Daha iyisini yapacağız. Vatanperverlik üretmekle katma değer sağlamakla olur.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4