Turgutlu'da TARİŞ ve TMO kuru üzüm alımına başladı

Manisa'nın Turgutlu ilçesinde Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) ve TARİŞ kuru üzüm alımlarına başladı.

Turgutlu'da TARİŞ ve TMO kuru üzüm alımına başladı
banner43

    Manisa'da Turgutlu'nun da aralarında bulunduğu 7 alım merkezindeki TMO eksperleri, internet üzerinden randevu alarak ürününü getiren müstahsillerin ürünlerini almaya başlarken, TARİŞ'te kayıtlı üreticilerinin ürünlerini alıyor.
    Turgutlu'da İstasyonaltı mahallesinde tren garı yanında bulunan TARİŞ depolarında alım yapan Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) ve TARİŞ eksperleri, kuru üzümün kalitesini belirleyip, nemini ölçüyor. Standartları karşılayan kuru üzümler, depolara yerleştiriyor.
    Turgutlulu üreticilerden Osman Meşe "bu yıl ürünlerimiz iklim şartlarından dolayı sıkıntılı oldu. mevsimin sıcak geçmesi ürünlerimizde silkintiye sebep oldu. Buna da şükür. yağmursuz yaşsız mahsüllerimizi kaldırdık. en büyük sorun malı teslim edebilmekte. bugün Tariş sırasına girdik ve oraya ürün vereceğiz. Bir kaç gün sonrada TMO'ya malımızı teslim edeceğiz. En büyük sıkıntımızı ürünümüzün numaralandırmasında yaşıyoruz. Ürünlerimizi hayırlısıyla teslim edebilirsek fiyatlar güze. Memnun edici" dedi.
    Turgutlu Ziraat Odası Başkanı Abdullah Şenol, "Turgutlu'da bu yıl 20-23 bin ton arasında rekolte açıklandı. Ama bizim tahminimize göre daha az bir rekolteye sahibiz. Her sene çiftçilerimize söylediğimiz ürününüzü açığa dökmeyin sözünü bu yılda söylüyoruz. TMO'nun alımda devreye girmesi bizler için oldukça iyi oldu. Bu da fiyat düşüşünün önüne geçecektir" dedi.
    Öte yandan TMO ve Tariş'in 7 numara üzümü 11,5 lira, 8 numara üzümü 12 lira, 9 numara üzümü 12,5 lira ve 10 numara üzümü ise 13 liradan aldığı öğrenildi.

Kaynak: Kamil TEKMEN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4