Turgutlu'nun erkenci 'yediveren inciri'nde hasat başladı

Türkiye'nin erkenci inciri olan ve Ege Bölgesi'nde sadece Manisa'nın Turgutlu ilçesinde yetişen, bir ağacın yıl içinde 7 kez ürün vermesi dolayısıyla "yediveren" denilen incirin hasadına başlandı.

Turgutlu'nun erkenci 'yediveren inciri'nde hasat başladı

  Sabahın erken saatlerinde hasat için bahçelerine giden üreticiler, saat 09.00'a kadar toplandıkları incirleri özenle kasalara yerleştiriyor. Daha sonra mahalle meydanlarındaki alım merkezinin yolunu tutan çiftçiler burada ürünleri alıcılara satıyor.

               Kilogramı 6 ila 11 liradan satılan incirler, iç piyasada İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Muğla gibi büyük şehirlere ve turizm merkezlerine gönderiliyor.

7 kez hasat ediliyor

               Toplanmaya başladıktan sonra değişik dönemlerde 7 kez hasat edilen yediveren incirinde rekoltenin geçen yıldan daha iyi olduğunu, bu yıl ki hasadın 10 gün gecikmeli olarak başladığı belirtildi. Türkiye'de ilk incirin Turgutlu'da yetiştirilirken, ilçede 600 ila 800 dekar arazide yıllık ortalama 5 bin ton incir üretimi yapılmakta.

Türkiye'de toplanan ilk incir Turgutlu'dan

               Ülkemizde yetiştirilen 272 incir çeşidinin içerisinde ilk çıkan incirin, Turgutlu Yediveren inciri olduğunu belirten Osmancık Mahallesi Muhtarı ve üretici Salim Çetin "Yediveren inciri Turgutlu'ya has bir ürün. Türkiye'nin ilk çıkan inciri. Ege Bölgesinde Turgutlu'da belli kısımlarda yetişiyor. İncirimiz erkenci ürün olmasının yanı sıra, iri ve kaliteli aynı zamanda aroması da güzel. Bu incirin özelliklerinden biriside kendisine adını veren 7 defa ürün vermesi. Yediveren incirinin yurtiçi ve yurtdışı pazarı var. Çiftçiler olarak fiyattan ve rekolteden memnunuz" dedi.

               Turgutlu'danun Osmancık, Dalbahçe, Kurudere, Avşar, Yayla, Çatalköprü, Aşağı Bozkır ve Irlamaz mahallerinde yetiştirilen Yediveren inciri Rusya, Almanya ve İngiltere başta olmak üzere Avrupa ülkeleriyle Orta Doğu ülkelerine ihraç ediliyor.

Kaynak: Kamil TEKMEN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4