Turgutlu'nun meşhur Limon Armudu'nda hasat başladı

Manisa'nın Turgutlu ilçesinde, yetiştirilen limon armudunda hasat başladı

Turgutlu'nun meşhur Limon Armudu'nda hasat başladı
banner43

Manisa'nın Turgutlu ilçesinde Osmancık, Dalbahçe, Yayla, Kurudere, Avşar, Aşağı Bozkır ve Yukarı Bozkır Mahallelerinde yetiştirilen, ünlü limon armudunun hasadına başlandı.

Bir ağaçtan ortalama 100 ile 150 kilogram ürün alınabildiği Osmancık'ta, üreticiler bu yılki verim ve fiyattan memnun olduklarını belirtti.

Osmancık mahallesinde armut bahçeleri bulunan Salim Çetin, "İhracaatlık limon armutlarımızı toplamaya başladık. Bu sene rekolte güzel, fiyatlar iyi. Limon armudu Turgutlu'ya has ürünlerden birisi. Sabahın erken saatlerinde toplamaya başladığımız armutlarımız, buraya gelen ihracaatçılara satılmakta. Çifçiler olarak sevinçliyiz ürünlerimizin ihraç olmasıyla milli ekonomiye katkı sağlıyoruz" dedi.

Turgutlu'dan satın aldıkları armutların çoğunu Almanya'ya ihraaç ettiklerini belirten, İstanbul'da ihracaat yapan Necdet Sevinç, "Turgutlu'dan satın aldığımız limon armudunu hem ihracaat hemde iç piyasada değerlendiriyoruz. Turgutlu'nun armudu çok güzel, Türkiye'nin en iyi armudu bu bölgede yetişiyor. Buradan aldığımız armutların çoğu Almanya'ya ihraaç ediliyor" dedi.

Limon armudunun başta Almanya olmak üzere, İngiltere, KKTC, Hollanda ve Rusya'ya ihraç edildiği belirtildi.

Kaynak: Kamil TEKMEN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4