Turgutlulu Kadın Girişimci FAO Projesiyle İşini Büyüttü

Manisa'nın Turgutlu ilçesinde yaşayan Canan Kılıç, Turgutlu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün yönlendirmesiyle katıldığı FAO Projesiyle işini büyüttü.

Turgutlulu Kadın Girişimci FAO Projesiyle İşini Büyüttü

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü Türkiye Temsilciliği ile Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün iş birliğinde yürütülen FAO Projesiyle yüzler gülüyor, hayaller gerçek oluyor.

Proje kapsamında faydalanıcılara verilen destekler ile bireylerin hem işgücü piyasasına katılımları hem de tarım alanında iş kurma imkânları arttırılıyor. Bitkisel üretim, hayvancılık ve gıda sektörlerinde verilen eğitimler ile katılımcıların mesleki becerileri geliştirilirken, faydalanıcıların hayallerinin gerçekleşmesine yönelik kapılar aralanıyor.

Manisa’nın Turgutlu İlçesinde yaşayan, evli ve bir çocuk annesi Canan Kılıç’ın başarı hikayesi de tüm kadın çiftçilere örnek olacak türden. Canan Kılıç, Dicle Üniversitesi Beden Eğitimi Mezunu. 4 yıl Devlet Kurumlarında vekâleten öğretmenlik yapmış, sonrasında 8 yıl özel bir şirketin müşteri çözüm merkezi departmanında uzman müşteri temsilcisi olarak görev almış. Tüm bu başarılı çalışmalarına rağmen hayalindeki yaşamın bunlardan ibaret olmadığını düşünen Canan Kılıç, eşiyle birlikte köklü bir değişimin ilk adımlarını atarak şehrin yorucu hayatından uzaklaşıp, daha önce var olan bağ evlerine yerleşmişler.

Tazminatıyla iki inek ve bir karma makinesi alan Canan öğretmen, o günleri hatırladığında hep tebessüm ettiğini belirterek şu sözleri söylüyor; “Eşim bu atılımı benden beklemezdi. Sadece eşim değil çevremdeki herkes şaşırmıştı. İneğim doğum yaptığında Turgutlu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne küpe başvurusu yapmaya gittim. Orada Berk Bey ile tanıştım. Bana, hayatıma olumlu yön verecek olan FAO’nun kursundan bahsetti. Madem hayvancılığa adım attım bu işi sevmenin yanı sıra öğrenmem de gerekiyor diye düşündüm.

Hayvancılıkla ilgili olan kursa katıldım. Teorik uygulamalardan sonra iş başı eğimleri başladı. Bu eğitimler yavaş yavaş bende şekil almaya başladığında, aradığım işin bu olduğuna karar verdim. Canla başla çalışarak bir şeyler öğrenmeye başladım. Hayatımda yapmadığım bu tür işleri yapınca hem mutlu oluyor hem de kendime şaşırıyordum. Bu arada kurs bitimine doğru, zaman geçirdiğimiz arkadaşlarımız ve işletme sahipleri aslında lisans mezunu olduğumu ve bu işe yöneldiğimi görünce şaşırdılar hatta burada ne işin var diye soranda olmadı değil, sadece gülümsedim.

Biz, FAO Projesi sayesinde çok şeyler öğrendik. Kurs bitiminde bütün birikimimizle ineklerimizi çoğalttık. Yerimiz yetmeyince şu anki işletmenin bir bölümünü kiralayarak burada devam etmeye başladık. Amacım bazı alışılagelmiş tabuları yıkmaktı. İnsan isterse her şeyi yapabilecek harika bir varlıktır. Heleki bir ineğin doğumundan sonraki sürece dahil olmak anlatılamaz bir duygu. Annelik iç güdüsü de olabilir belki de bu hislerimin sebebi.

Kadın olarak da artı yönlerimiz var. Daha güçlüyüz, hele benim gibi eşi her daim arkasında olan bir eşiniz varsa o zaman her şeyi başarabilirsiniz. Biz eşimle çok şey başardık. Bitti mi tabi ki hayır. İnsanın hayalleri her daim olmalı, hedeflere ulaşmalı, istikrarla yürümeli. Daha çok hedefimiz var. Kendi çiftliğimizi büyütüp, süt sağım tesisi kurmayı planlıyoruz. İnsanlara faydalı olmak için istihdam sağlamalıyız.

Bu arada şimdi de daha bilgili olmak için, bu işin okulu olan laborant veterinerlik okuyorum. 2. üniversitem. Umut ve hayaller değil midir insanı yaşatan, yaşama sevinci veren? Daha uzun yollar var önümüzde ama ben inanıyorum ki başaracağız.

Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüze ve FAO ailesine içimdeki ışığa yön verdiği için, bana kattığı bilgiler için sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.”

Kaynak: Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2021, 17:07

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4