Turgutlu'da Meme Kanserine Dikkat Çekildi

Manisa'nın Turgutlu İlçesinde, Sağlık Müdürlüğü tarafından meme kanserine dikkat çekmek amacıyla "Sakın Geç Kalma Erken Gel" etkinliği düzenlendi

Turgutlu'da Meme Kanserine Dikkat Çekildi

Turgutlu İlçe Sağlık Müdürlüğü önünden düzenlenen etkinlikte, Meme Kanseri'nin erken teşhisi konusundan bilgilendirme yapılırken, İlçe Sağlık Müdürlüğü girişine yapılan "Pembe Kurdele" protokol üyeleri tarafından boyandı.

Meme Kanserine dikkat çekmek amacıyla açılan standa vatandaşlara bilgilendirici broşürler dağıtılırken, etkinlikte konuşan Turgutlu İlçe Sağlık Müdürü Bilgehan Hasyiğit, Meme kanserine erken dönemde tanı konmasının, tedavinin başarıya ulaşması ve hayatta kalma şansını arttırdığını söyledi.

Meme kanserine karşı duyarlılığının artmasına rağmen meme kanserinin hala yaşamı tehdit etmeye devam ettiğini belirten Hasyiğit, şunları söyledi:

"Erken teşhiste en önemli faktör, kişinin bu konuda bilinçlenmesidir. Erken tanı için aşağıdaki yöntemler uygulanmaktadır. 20-40 yaş arası: Ayda bir kendi kendine meme muayenesi yapılmalıdır.  Ayrıca iki yılda bir doktora meme muayenesi için gidilmelidir. 40-69 yaş arası; Ayda bir kendi kendine meme muayenesi yapılmalı, yılda bir doktora meme muayenesi için gidilmeli ve iki yılda bir mamografi çektirilmelidir.

İlçe Sağlık Müdürlüğümüz (KETEM) birimimiz tarafından ücretsiz olarak mamografi çekilmekte; ayrıca kendi kendine meme muayenesi eğitimleri ve broşürleri de ücretsiz olarak verilmektedir."

Etkinliğe, Turgutlu Kaymakamı Ali Yılmaz ve eşi Esra Yılmaz, Turgutlu İlçe Emniyet Müdürü Gökhan Balaban, Garnizon Komutanı Albay Kenan Peşternik ve eşi Nihal Peşternik, Turgutlu Jandarma Yüzbaşı Halim Karaer ve eşi Özden Karaer, Diş Hastanesi Başhekimi Güven Tahtacı ve eşi Gülten Tahtacı, Turgutlu İlçe Sağlık Müdürü Bilgehan Hasyiğit ve eşi Yelda Hasyiğit katıldı.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4