Turgutlu'da Otizmli Çocuklara Özel Sınıf

Manisa'nın Turgutlu İlçesinde, otizmli çocuklarla, öğrencilerin kaynaşmasını sağlamak amacıyla İnci Üzmez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde otizmli öğrenciler için sınıf oluşturuldu.

Turgutlu'da Otizmli Çocuklara Özel Sınıf
banner43

Turgutlu İnci Üzmez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde otizmli öğrenciler için oluşturulan sınıfta 15 öğrenciye eğitim verilecek.

               Özel eğitim sınıfının kazandırılmasında katkı sağlayan Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı yönetim kurulu başkan yardımcısı Aylin Sezgin “Yakın  zamanda bildiğiniz gibi Aksaray’da yaşanan sıkıntılar hepimizi çok üzdü. Ancak belki de bir yararı da oldu. Özel eğitim konusunda yaşanan sıkıntılara dikkat çekti. Bu sayede sınıflarımıza gölge öğretmen ya da kolaylaştırıcı personel girme iznini Milli Eğitim Bakanlığından alma iznine sahip olduk. Gerçi daha genelge yazılmadı ama yakın zamanda yazılacağına inanıyoruz. Öte yandan özel eğitim sınıflarına her yerde ihtiyaç var. Özel eğitim okulları da keza öyle. Son derece az sayıda çocuğumuz örgün eğitimin içinde. Yaklaşık 400 binin üzerinde 0-18 yaş arasındaki otizmlimizin 40 bini kadarı örgün eğitimin içerisinde yer almakta, kalanı rehabilitasyon sisteminde eğitim almaktalar. Rehabilitasyon sistemine karşı değiliz. Çok kıymetli çok özel bir sistem ama aslında buralar dershanedir. Okula gitmek, tam zamanlı okula gitmek çok daha önemli. Bunun için her yerde özel eğitim sınıflarının ve okullarının sayısının arttırılması gerekmekte. Özel eğitim öğretmenlerimizin bu çocuklarımıza hizmet vermesi. Eğer erken tanılarsa ve doğru eğitimi verebilirsek bu çocuklarımızın yarısını hayata tamamen kazandırmak mümkün. Aksi takdirde bunlara bakmak zorunda kalacağız” dedi.

                Otizmli öğrenci annesi Zeynep Aksoylu “otizmli bir oğlum var. Erken tanı ve küçük yaşta eğitim gören otizmden etkilenmiş çocuklar  erken müdahale ve yaşıtlarıyla aynı sınıfta eğitim alabilirler lütfen sizlerde destek olun. Böyle sınıflarımız daha çoğalsın, çocuklarımız kaynaştırılsın. Bizler bunu istiyoruz. Gerçekten bu çocuklar kaynaştırılınca çok güzel sonuçlar ortaya çıkıyor. Öğretmenlerimizden, eğitimcilerimizden çok büyük bir destek bekliyoruz” dedi.

Öte yandan Turgutlu Kaymakamı Ali Yılmaz, TOHUM Vakfı Başkan Yardımcısı Aylin Sezgin'e, Belediye Başkanı Çetin Akın, VEGA Okulları Eğitim Direktörü Ferhat Argın'a, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ölmez'de YOLBAK Firması Genel Müdürü Muharrem Çalışkan'a desteklerinden dolayı teşekkür plaketi verirken, Otizimli öğrenci Emir Aksoylu'da, TOHUM Vakfı Sürekli Eğitim Birimi Koordinatö Nehir Merinoslu'a çiçek verdi.

Kaynak: Kamil TEKMEN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4