Abdullah Şenol, Bağlar'da yüzde 20-50 arasında zarar var

Türkiye'nin kurutmalık üzüm üretiminin yüzde 85'inin karşılandığı, dünyaca ünlü Sultani Üzüm'ün yetiştirildiği Manisa'da bağlarda, yaşanan don üreticileri tedirgin etti.

Manisa'da 26 Mart Cuma günü, 01.00 ila 06.00 saatleri arasında hava sıcaklığının -5'leri görmesi sonrasında oluşan zirai don, yeni filizlenmeye başlayan üzüm bağlarını etkiledi. Manisa Ziraat Odaları İl Koordinatörü ve Turgutlu Ziraat Odası Başkanı Abdullah Şenol, Manisa'da üzüm bağlarında bölgesel olarak yüzde 50'lere varan hasarın oluşabileceğini söyledi.

               Mart'ın 25'ini 26'sına bağlayan gece sabaha karşı -5 derecelere kadar sıcaklıkların düşmesi nedeniyle oluşan zirai dondan, Sarıgöl, Alaşehir, Salihli, Gölmarmara, Ahmetli, Turgutlu, Manisa merkez, Saruhanlı ve Akhisar ilçelerinde başta üzüm bağları olmak üzere erik, şeftali ve kiraz ağaçlarının etkilendiğini bildiren başkan Abdullah Şenol, yüzde 20 ila 50 arasında zarar oluşabileceğini bildirdi.

               Şuan için zararın boyutlarının tam olarak belli olmadığını, fakat yaptıkları görüşmelerde lokal olarak büyük çapta zararların meydana geldiğini belirten Manisa Ziraat Odaları İl Koordinatörü Abdullah Şenol,  "Bağlarımızda açmaya başlayan gözlerimizde çökme var. Çökmenin olması demek o gözün ölmesi demek. Sarıgöl, Alaşehir, Salihli, gölmarmara, Ahmetli, Turgutlu, Manisa merkez, Saruhanlı bir de Akhisar ilçemizin Beyoba tarafından olan üzüm bağlarımızda zararlarımız şuanda tam net olarak belli olmamasına rağmen büyük ölçüde var. Bu gecede (Cumartesi) aynı tehlike devam etmektedir" dedi.

               Bağlarında ve bahçelerinde damlama sulaması olan üreticilerin zirai dona karşı sisleme için damlama sulamalarnı çalıştırmasına rağmen, 20'şer cm buz sarkıtları oluştuğunu bildiren Abdullah Şenol, "yapılan bu mücadele bir nebze de olsa bağları kurtarmış olmasana rağmen, yüzde 20 ila 50 arasında lokal olarak bağlarımızda zararlarımız var" dedi.

               Üzüm bağlarının yanı sıra, erik, kiraz ve şeftali'de zararların görülmekte olduğunu belirten Abdullah Şenol, yaşanan hasarın boyutlarının bir kaç gün sonra ortaya çıkmaya başlayacağını bildirdi.

               Önümüzdeki Salı günü Manisa'daki Ziraat Odası başkanlarıyla birlikte zarar tespiti için bir toplantı yapacaklarını bildiren Şenol, TARSİM Bölge müdürünü de toplantıya davet edeceklerini bildirdi.

               Şenol, TARSİM'i olan ve zarar yaşayan çiftçilerin bir an önce hasar tespiti yaptırmaları için başvurularını yaptırmalarını rica etti.

Kaynak: Kamil TEKMEN

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2021, 14:54

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4