Ahmetli Belediye Başkanı Ahmet Alhan "Ahmetli'den Marmara Gölü'ne Su Basılmasını İstiyor"

Ahmetli Belediye Başkanı Ahmet Alhan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kuraklığa karşı başlattığı çalışmalar kapsamında, merhum başbakan Adnan Menderes'in son projesi olan Demirköprü Barajı Ahmetli Regülatörü'nden Marmara Gölü'ne su pompalanmasını istedi.

Ahmetli Belediye Başkanı Ahmet Alhan "Ahmetli'den Marmara Gölü'ne Su Basılmasını İstiyor"

Manisa'nın Ahmetli ilçesi belediye başkanı Ahmet Alhan, ilçe sınırları içerisinde yer alan Ahmetli Regülatörünün göl havzasında yapılacak olan temizlik çalışmaları sonrasında, pompaların aktif hale getirilip, Ege Denizine akan Gediz Nehri'nin sularının Marmara Gölü'ne pompalanması için çalışma yapılması gerektiğini bildirdi.

Dönemin Başbakanı merhum Adnan Menderes'in son projesi olarak gösterilen Demirköprü Barajı, Ahmetli Regülatörü'nde yapılacak olan çalışmalar ile hem yer altı sularının zenginleştirilebileceğini hemde Marmara Gölüne su basılabileceğini belirten Ahmet Alhan, "Tarımla uğraşan bir yörenin belediye başkanı olmam nedeniyle suyla çok yakından ilgilenmekteyim. Ciddi anlamda bir susuzluk yaşıyoruz. Büyükşehirlerimizde içme suyu sorunları baş göstermeye başladı. Gerekli önlemler alınmazsa önümüzdeki yıllarda büyük tehlikeler insanlığımızı yakından etkileyecek gibi görünüyor" dedi.

Bol yağışlı olan aylarda bu sularında kıymetini bilmemiz gerektiğini belirten Belediye Başkanı Ahmet Alhan, "Barajın önündeki sular Demirköprü barajında birikirken, barajdan sonraki sular Bozdağlardan, Ahmetli çayından gelen sular Gediz Nehri üzerinden denize akıyor. Şuan sulamayla ilgili çiftçinin ve tarımın herhangi bir işi yok. Ahmetli Regülatörü mevkiinde 16 tane su pompamız var atıl durumda. Bunlar Marmara gölüne su basıyordu ama bir kaç senedir çalışmıyor. Marmara gölüne baktığımız zaman, bu civardan yaşayan birisi olarak sanki mahşeri yaşıyormuşuz gibi geliyor. Göl çekilmiş, sanki kuraklığı yaşıyoruz gibi, göl görünmüyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın yer altı suları, yeraltı barajları gibi projelerinin gündemde olduğu bu dönemde bu suların denize akıtılması israfın en büyüğü olsa gerek" dedi.

Gediz Nehri'nin yanında regülatör tarafında geniş bir hafza olduğunu belirten Belediye Başkanı Ahmet Alhan, "DSİ sınırı içerisinde kalan bu bölge maalesef zamanla ekilip biçilmeye başlandı. Çünkü artık kullanılmıyor, su da depolanmıyor. DSİ'nin sınırlarına sahip çıkarak, bu hafzanın içerisindeki regülatör gölüne muhakkak su depolanmalı. Çünkü sayın Cumhurbaşkanımızın projeler üreterek depolamaya çalıştığı sular burada boşa gidiyor. Bu kapaklar basılmış olsa ve regülatör gölü dolsa burada, Ankara İzmir kara yoluna kadar olan tam 6 kilometrelik alanda yer altı suları da artacak" dedi.

Demirköprü barajı ve Ahmetli Regülatörü'nün rahmetli Adnan Menderes'in yapmış olduğu bir sulama projesi olduğunu belirten Belediye Başkanı Alhan, "Onun döneminde, onun başbakanlığında yapılan ve rahmetli Süleyman Demirel'inde mühendis olarak çalıştığı bir proje. En azından milletine çok büyük faydaları olmuş Menderes'imizin anısına burası tekrar elden geçirilip düzeltilmeli, regüle edilmeli, restarasyonu yapılmalı ve en aktif şekilde işletilir hale getirilmesi dönemimizde hepimizin bir borcu diye düşünüyorum" dedi.

Alhan, Ahmetli belediyesi olarak ellerini taşın altına koymaya hazır olduklarını bildirdi.

Kaynak: Kamil TEKMEN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4