BAŞKAN ŞİRİN 'BİZİ AYAKTA TUTAN KÜLTÜREL DEĞERLERİMİZDİR'

BAŞKAN ŞİRİN 'BİZİ AYAKTA TUTAN KÜLTÜREL DEĞERLERİMİZDİR'
banner43
TURGUTLU Belediye Başkanı Turgay Şirin, Kütahya’da tarihî Germiyan Sokağı’nda incelemelerde bulundu. Germiyan Sokağı’ndaki Kütahya Kent Müzesi’ni ziyaret eden Başkan Şirin, yaşayan en önemli çini sanatçısı olarak kabul edilen Mehmet Gürsoy ile de bir araya geldi.

Turgutlu Kent Müzesi Projesi’ni Zafer Kalkınma Ajansı’na teslim etmek üzere Belediye Başkan Yardımcısı Çetin Akın ile birlikte Kütahya’ya giden Başkan Şirin, Germiyan Sokağı’nda incelemelerde bulundu. Sokakta restorasyonu tamamlanmış olan ve geleneksel mimarî özelliklerini taşıyan evleri inceleyen Başkan Turgay Şirin, atölyesi burada olan ve 2010 yılında Unesco tarafından ‘Yaşayan İnsan Hazinesi’ olarak değerlendirilen çini sanatçısı Mehmet Gürsoy’u da ziyaret etti. Ziyaretin ardından aynı sokak üzerinde yer alan Kütahya Kent Müzesi’ni gezen Başkan Şirin, “Şunu çok iyi biliyoruz ki, bizi ayakta tutan en önemli unsur, kültürel değerlerimizdir. Bu düşünceyle şehrimize bir kent müzesi kazandırma amacıyla çalışmalara başladık ve her fırsatta bu konuyla ilgili olarak bizlere örnek olabilecek, fikir alabileceğimiz mekânlarda incelemelerde bulunuyoruz. Kütahya Kent Müzesi ziyaretimiz bu kapsamda çok verimli geçti” dedi.

“Geleneksel Sanatlarımızı Unutmamalıyız”

Geleneksel Türk İslam Sanatlarının unutulmaması gerektiğini ifade eden Başkan Şirin, “Kent Müzesi ziyaretimizin öncesinde ayrıca değerli çini sanatçısı Mehmet Gürsoy’u ziyaret ederek atölyesindeki eserlerini inceledik ve kendisiyle sohbet etme şansına kavuştuk. Ne mutlu bizlere ki, bin yıldan uzun bir maziye sahip olan Türk İslam Medeniyeti’nin evlatlarıyız. Bu medeniyetin oluşturduğu ve maalesef son dönemlerde unutulma tehlikesi ile karşı karşıya kalan geleneksel sanatlarımıza sahip çıkmamız gerektiğine inanıyorum. Bu geleneği ayakta tutan Sayın Mehmet Gürsoy gibi üstadlarımız bizler için çok ama çok değerli. Bizlere gösterdikleri yakın ilgi ve misafirperverlikten dolayı Sayın Gürsoy’a ve Kütahya Kent Müzesi’ndeki görevli arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.
Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2015, 14:00

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4