Bu Proje Turgutlu’ya Çok Yakıştı

Türkiye’de örneği bulunmayan ‘Benim de Okulum Var’ adlı sokak hayvanlarına yönelik proje, sürdürülebilirliğiyle beğeni toplamaya devam ediyor.

Bu Proje Turgutlu’ya Çok Yakıştı
banner43

          Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin de yaz tatili olmasına rağmen sorumluluk bilinciyle hareket etmeye devam eden okullardan biri olan Mehmet Altan Anaokulu’nu ziyaret ederek, öğrencilerle ve okulu bir ferdi olan Şanslı adlı yavru köpek ile bir araya geldi. Projenin başarıyla devam ettiğini söyleyen Başkan Şirin, “Dileğimiz yeni eğitim ve öğretim yılında proje ortağı okul sayımızı arttırarak, geleceğimizin teminatı çocuklarımızın hayvan sevgisini sorumluluk bilinciyle pekiştirmektir” dedi.

          Turgutlu Kaymakamlığı, Turgutlu Belediyesi, Turgutlu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Turgutlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Hayvanları Koruma Derneği tarafından 2017- 2018 eğitim- öğretim yılının ortalarında 'Benim de Okulum Var' adıyla örnek proje hayata geçirildi. Proje kapsamında, Turgutlu Belediyesi Geçici Hayvan Bakım ve Tedavi Merkezi’ndeki sağlık durumu iyi olan, aşıları yapılmış 8 sokak köpeği, ilçedeki fiziki durumları yeterli okullara verildi. Artık yeni yuvaları okul bahçelerine konulan kulübeler olan can dostlarının bakımı ise öğrenciler tarafından yapılmaya başlandı. Bazı öğrencilerin, tatilde olmalarına rağmen her gün okula gelerek, köpeğin mamasını ve suyunu vermesi ve bakımını yapması takdir toplarken, onlar da okul bahçesinde çeşitli oyunlar da oynadıkları can dostları ile keyifli vakitler geçirmenin tadını çıkarıyor.

Belediye Olarak İmkanlarımızı Seferber Ettik”

        Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin de İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ölmez, Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Seyhan Sallıtepe, öğretmenler ve öğrencilerle birlikte proje ortaklarından biri olan Mehmet Altan Anaokulu’nu ziyaret ederek, okulun bir ferdi olan Şanslı adlı köpeği ziyaret etti. Projeye dair bilgi veren Başkan Şirin, "Okulların sahiplendiği bu hayvanlarımızın kulübelerini belediye olarak temin ediyoruz. Ayrıca bu hayvanların aşı ve diğer bakımlarını da yapıyoruz. Dileğimiz, herkesin bu projeyi örnek alması. Asıl amacımız sokak hayvanlarının sahiplendirilmesi, öğrencilerin hayvan sevgisi, merhamet, birlik ve beraberlik duygularını geliştirmektir” diye konuştu. Turgutlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ölmez de projeyle son dönemde artan hayvanlara yönelik şiddet olaylarına karşı farkındalık oluşturmak istediklerini dile getirerek, "Ağaç yaşken eğilir, diye bir atasözü vardır. Bu proje ile çocuklarımıza küçük yaşta hayvan sevgisini aşılamış oluyoruz. Amacımız, neredeyse hemen hemen her gün duyduğumuz hayvana şiddet haberlerinin önüne geçmek" dedi.
Projeyle ilgili bilgi veren Turgutlu Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Seyhan Sallıtepe, "Projemiz şu an güzel bir şekilde, sağlam adımlarla ilerliyor. Çünkü bizim için bu projede süreklilik önemli. Eğer sürekliliği olmazsa hem hayvanlar hem de öğrenciler için üzücü bir durum olabilir. Yeni eğitim ve öğretim yılında 2 okulumuz daha bu köpeklerden sahiplenecek. Böylece ilçedeki okular tarafından sahiplenilen köpek sayımız 10'a ulaşacak. Sahiplendirilen hayvanların her hafta düzenli olarak hem bizim hem de proje içerisinde yer alan kurumların yetkilileri tarafından kontrol ediliyor. Bu köpeklerimizin mama ihtiyaçlarının ise özel bir firma tarafından karşılanıyor" diye konuştu.

Öğrencilerden Projeye Tam Destek

             Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Grafik Tasarım Bölümü 11'inci sınıf öğrencisi Özge Başer ise proje çerçevesinde, okullarında hayvan korkusu olan arkadaşı kalmadığını söyledi. Başer, "Bir köpekle birlikte aynı okulda yaşamak farklı ve güzel bir duygu. Her teneffüs onunla birlikteyiz. Artık onun sayesinde ister istemez başka sokak hayvanlarıyla da yakın olmaya başladık" diye konuştu.
Kader Karavel de bu yıl mezun olduğu Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne her gün gelerek, okul tarafından sahiplenilen köpekle ilgilendiğini belirterek, "Sokak hayvanları da bizim arkadaşımız. Onlarında bir can olduğunu unutmamız gerekir. Geçtiğimiz eğitim- öğretim yılında her teneffüs onunla beraber olduk kimi zaman derslere aldığımız da oldu" dedi.

Kaynak: Turgutlu Belediyesi Basın Bülteni

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4