ÇALDAĞI İZMİR GÜNDEMİNDE

ÇALDAĞI İZMİR GÜNDEMİNDE
turgutlu_caldagi_maden_16

Turgutlu’da vahşi madencilik bir kez daha İzmir’in gündeminde yer alacağını belirten Turgutlu Çevre Platformu TURÇEP, "Turgutlu’daki vahşi madencilik ve 2. ÇED süreci konusuna İzmir de el atıyor" açıklamasında bulundu.

TURÇEP'ten yapılan açıklamada "Turgutlu’daki vahşi madencilik konusu bir kez daha İzmir’in gündemine giriyor. Turgutlu Çaldağ’daki nikel maden şirketince başlatılan 2. ÇED süreci konusuna İzmir de el atıyor. Önceki yıllarda da 2 kez İzmir’in gündemine giren Turgutlu’daki vahşi madencilik uygulaması ve Çaldağ’daki nikel madenciliği konusu bu kez de Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından masaya yatırılıyor.

18 Haziran Çarşamba günü Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından İzmir’de düzenlenecek panelde Çaldağ nikel maden işletmesinin 2. ÇED süreci ile ilgili değerlendirmeleri içeren jeoteknik, hidrojeoloji, jeokimya ve maden jeolojisi temelinde bir konferans yapılacak. Böylece tüm Gediz vadisini etkileyecek kadar tehdit içerdiği ileri sürülen Turgutlu Çaldağ’daki nikel maden işletmesinin 2. ÇED sürecine ilişkin bir başka bilgilendirme toplantısı da İzmir’de gerçekleştirilmiş olacak. “2. ÇED süreci ve Turgutlu’yu bekleyen tehlikeler” konulu ilk panel “Turgutlu soma olmayacak” sloganı ile 24 Mayıs tarihinde TURÇEP ve bileşeni olan sivil toplum örgütlerince Turgutlu’da düzenlenmişti.

Bilim insanlarının ortaya koyduğu araştırmalarla tüm Gediz vadisini ciddi bir çevre felaketiyle tehdit edecek kadar büyük bir tehlike potansiyeli taşıdığı ileri sürülen madencilik projesi hakkında gelinen son nokta, bu madencilik yöntemini Turgutlu Çaldağ’da uygulamak isteyen maden şirketinin, ÇED’de değişiklik yapacağını belirterek 2. ÇED süreci başlatması olmuştu. Ancak Turgutlu halkı ve köylüler tarafından uygulanmak istenen vahşi madencilik konusunda kamuoyunu aldatmaya yönelik yeni bir oyun tezgâhlandığı öne sürülerek 2. ÇED sürecine büyük tepki gösterilmişti. Bu madeni istemediklerini söyleyen Turgutlu halkı ve çevre köylüler Çaldağı’nda işletilmek istenen bu maden işletmesinin kapatılmasını istiyor. Bu nedenle de sivil toplum örgütleri tarafından 24 Mayıs tarihinde Turgutlu’da düzenlenen panelde halkın bu talebi ve madene karşı tepkisi de bir kez daha ifade edilerek, “Turgutlu Soma olmayacak” mesajı ile birlikte yöre halkının bu maden işletmesine kesinlikle geçit vermeyeceği somut olarak vurgulanmıştı.

Tehdit İzmir’i de kapsıyor

Turgutlu’daki vahşi madencilik uygulamasının İzmir’i de kapsayacak kadar geniş çevrede çevresel tehdit içerdiği bilim insanlarınca ortaya konulan görüşlerden biri olarak yer alıyor. Bu nedenle maden şirketinin 2. ÇED süreci başlatmasıyla Çaldağı sorunu ve Turgutlu’da vahşi madencilik konusu bir kez daha İzmir’in gündemine giriyor. Turgutlu’daki vahşi madencilik uygulaması ve Çaldağ’daki nikel madenciliği konusu bu kez de Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından masaya yatırılacak. TMMOB’a bağlı Jeoloji Mühendisleri Odası’nın İzmir Şubesi tarafından düzenlenecek bilgilendirme toplantısı, 18 Haziran Çarşamba günü, saat 18.00’de, İzmir Alsancak’taki Jeoloji Mühendisleri Odası toplantı salonunda gerçekleştirilecek."
Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2014, 23:15

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4