Çalışanlara 'Hijyen Eğitimi' zorunluluğu

Çalışanlara 'Hijyen Eğitimi' zorunluluğu
banner43


Turgutlu Mesleki Eğitim Merkezi ile Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası (TUTSO), Turgutlu Ticaret Borsası ve Yönetmeliğin ilişkilendirdiği Meslek Odaları (Fırıncılar Odası, Lokantacılar Odası, Berberler Odası, Kahveciler Odası, Bakkallar Odası, Manavlar Odası) arasında 5 Temmuz 2013 tarih ve 28698 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Hijyen Eğitimi Yönetmeliği” kapsamında çalışanlara eğitim verilmesi amacıyla 24 Ekim 2013 Perşembe günü Turgutlu Ticaret Borsasının ev sahipliğinde düzenlenen törenle “Eğitimde İşbirliği Protokolü” imzalandı.

Protokol imza törenine Turgutlu Kaymakamı Nazmi Günlü, İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Ali Avcıbaşı, Turgutlu Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Hasan Baskın, Turgutlu Mesleki Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Ricail Ceylan, Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Faruk Aydın,  Turgutlu Ticaret Borsası Başkanı Yılmaz Orcan, Lokantacılar Odası Başkanı Ali Mehmet Kırdı, Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Halil Yıldız, Kahveciler Odası Başkanı Mehmet AksabancI, Bakkallar Odası Başkanı Ali Ergüleç, Manavlar Odası Başkanı Necati Gürkıvrak, Elektrikçiler Odası Başkanı Sabri Toker katıldı.

Protokole konu olan Hijyen Eğitimi Yönetmeliği kapsamında Gıda Üretim ve Perakende işyerleri, İnsani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suların üretimini yapan işyerleri, Kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, dövme ve pirsing yapılan yerler, masaj ve güzellik salonları vb. yerler, Otel, motel, pansiyon ve misafirhane gibi yerler ile hijyen eğitimi verilmesi uygun görülen diğer iş kollarında çalışanlara 8 saat süreli eğitim verilecek.

Yönetmelik,  yukarıda sayılan işlerde çalışanların bu eğitimleri 5 Temmuz 2014 tarihine kadar almalarını zorunlu kılmaktadır. Eğitimlerini tamamlayanlara Milli Eğitim Bakanlığı Hayatboyu Öğrenme Genel Müdürlüğü e-yaygın sistemi üzerinde kur bitirme belgesi verilecek ve bu işleri yaptıkları sürece alınan belgeler geçerli olacaktır.

Protokolde bir konuşma yapan Turgutlu Kaymakamı Nazmi Günlü, “Bu protokol ile artık işletmelerimizde çalışan personelimiz hijyen eğitimi almış olacaklar. Zaman zaman bu şekilde yapmış olduğumuz protokollerle çalışanlarımız eğitim almış ve daha kalifiyeli bir duruma geliyor” dedi.

Hijyen eğitimine katılmak isteyenler; Turgutlu Mesleki Eğitim Merkezi’ne şahsen müracaat ederek, www.turgutlumesem.meb.k12.tr  internet adresinden veya (0236) 312 27 10 nolu telefondan bilgi alabilirler. Protokol yapılan Odalar, TUTSO ve Borsa’ ya üye işletmelerde çalışanların eğitimi için bağlı oldukları kurumlar aracılığı ile kurslara müracaat edilecektir.
Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2013, 14:13

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4