Cezalar Muhtarlıkta sizi bekliyor!

Cezalar Muhtarlıkta sizi bekliyor!
ceza

İddialara göre Manisa’ya yeni atanan emniyet müdürünün talimatları doğrultusunda başlatılan il genelinde ki kask uygulaması vatandaşın canını sıkmaya devam ederken, muhtarlıklar Emniyet’in yazdığı ceza ihbarnameleri ile doldu taştı.

 

İçişleri Bakanlığı Bakanlığı'nın 3 Haziran kararnamesi ile Manisa'ya atanan ve 16 Haziran'da göreve başlayan Manisa İl Emniyet Müdürü Tayfur Erdal Ceren'in talimatı doğrultusunda kasksız sürücülere karşı kentte denetimler artmaya başlamıştı. Manisa İl Emniyet Müdürlüğü tarafından hızlandırılan motosiklet ve elektrikli bisikletlerde kas takma zorunluluğu uygulaması başka bir boyuta taşındı.

İl genelinde ve ilçemizde polis memurlarının uyarı bile yapmadan motosikletlerin plakalarına ceza yazmaya vatandaşları isyan ettirdi. Yazılan cezalar ise vatandaşların evlerine postalanırken evinde olmayan ulaşılamayan vatandaşların ceza ihbarnameleri ise mahalle muhtarlıklarına bırakılıyor.

Muhtarlığa giden ve ceza kağıdı ile karşılaşan vatandaşlar ile uzun süre şok’u üstünden atamıyorlar. Aynı plakaya bir gün içinde farklı zamanlarda cezanın geldiği sürücüler ise cezaları nasıl ödeyeceklerini kara kara düşünüyorlar.

Emniyet’in şu anda usulsüz bir şekilde cezai işlem uyguladığını belirten vatandaşlar, hiçbir uyarı yada uygulama yok iken polis memurları plakalarımıza ceza yazıyor. Neden bu şekilde bir uygulama yapıyorlar anlamadık. Manisa Emniyet Müdürü’nün talimatları doğrultusunda bu şekilde bir uygulama yapıldığını duyduk. Aynı gün içinde bir motosiklete dört beş tane ceza geldiğini duyuyoruz bu çok vahim bir durum. Hatta duyumlara göre bir araç plakasına kask cezası yazılmış. Kask’ın hayat kurtardığını ve takılmasının mecburi olduğunu bizde biliyoruz ama bu şekilde cezai yaptırımlar ile vatandaşları sindirmeye kalkışmaları da çok üzücü bir durum” dediler.

 

İTİRAZ HAKKINIZI 15 GÜN İÇİNDE KULLANIN

Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağına karşı, kararın tebliği tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde sulh ceza mahkemesine itiraz için başvurulabildiğine işaret edilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Bu süre içinde başvurunun yapılmamış olması halinde idari para cezası kesinleşir. İdari yaptırım kararının verildiği işlem kapsamında aynı kişi ile ilgili olarak idari yargının görev alanına giren kararların da verilmiş olması halinde  idari yaptırım kararına ilişkin hukuka aykırılık iddiaları bu işlemin iptali talebiyle birlikte idari yargı merciinde görülür. Mücbir sebebin varlığı dolayısıyla bu sürelerin geçirilmiş olması halinde, bu sebebin ortadan kalktığı tarihten itibaren en geç yedi gün içinde karara karşı başvuruda bulunulabilir. Bu başvuru, kararın kesinleşmesini engellemez  ancak mahkeme yerine getirmeyi durdurabilir."

 
Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2014, 13:20

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4