Düğünlerde, Gelin ve damat dışında oynamak yasaklandı

Manisa'nın Turgutlu ilçesinde nişan ve düğün etkinliklerine yeni düzenleme getirildi.

Düğünlerde, Gelin ve damat dışında oynamak yasaklandı
banner43

Kaymakam Ali YILMAZ, içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminde pandemiyle mücadelede en önemli, en riskli toplu faaliyetlerden biri olan nişan, düğün gibi faaliyetlerde,  Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu ve il-İlçe Hıfzısıhha Kurulları kararları gereğince alınması gereken tedbirler, uyulması gereken kurallar konusunda değerlendirmelerde bulunmak üzere düğün salonu işletmecileri ile bir araya geldi.

Düğünler Kamera Kaydına Alınacak ve Tedbirlere Uymayan İşletme ve Vatandaşlara Cezai İşlemler Uygulanacak

‘Ülkemizde olduğu gibi son günlerde İlçemizde de Koronavirüsü vaka sayısının ciddi oranda artmaya devam ettiğini, halkın sağlığını korumak için her türlü tedbiri almada karalı olduklarını’ ifade eden Kaymakam YILMAZ, ‘düğün, nişan vb. faaliyetler bulaşmanın temel kaynaklarından birini teşkil ediyor. Özellikle İşletmecilerin sıkıntılarının farkındayız ancak temel prensiplerinden olan maske, mesafe ve temizlik kuralları dahil olmak üzere tüm tedbirlere harfiyen uyarak vaka sayılarını azaltabilirsek temel geleneklerimizden biri olan düğünleri de İlçemizde yasaklamak zorunda kalmayız’, dedi.

Düğünlerde Gelin ve Damat Dışında Oynamak, Dans Etmek Kesinlikle Yasak

Düğünlerde en çok ihlal edilen kuralın ‘oyun yasağı’ olduğunu hatırlatan Kaymakam YILMAZ, ‘vatandaşların da artık bu kurala uyum sağlamaları, düğün sahiplerini ve görevlileri zor durumda bırakmamaları gerektiğini, bundan sonra buna müsaade eden işletmecilere de, uymayan vatandaşlara da hem gerekli  idari cezaların verileceğini, hem de eylemlerinin ağırlığına göre haklarında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacağını, çünkü salgınla ilgili kararlara uymamanın Türk Ceza Kanununa göre suç olduğunu’ vurgulayarak; herkesin bunu bilerek hareket etmesi ve mağdur duruma düşmemesi için gerekli özeni göstermesini rica etti.  “Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’nde ve İçişleri Bakanlığımız genelgelerinde belirlenen kurallara işletme sahipleri mutlaka uymalı. İşletme sahipleri tarafından düğün salonuna misafirlerin girişi sırasında ateşleri ölçülmeli ve maske kullanımına dikkat edilmeli, ayrıca oyun yasağı vb. kurallar sunucu tarafından programın başında anons edilmeli’, diye konuştu.

Sonrasında İlçe Sağlık Müdürü Dr. Bilgehan HASYİĞİT söz alarak; ‘Düğünlere her taraftan insan geldiğine ve kurallara uyma noktasında çok daha dikkat edilmesi, aksi takdirde düğün yapılamaz bir noktaya gelineceğini’ belirtti.

Düğün işletmecilerin de görüş ve düşünceleri alınarak, toplantının sonunda tüm işletmecilerin, ‘oyun  yasağı’ başta olmak üzere tedbirlere her işletmenin uyması, böylelikle haksız rekabetin de önüne geçilmesi ve ayrıca bildirimde bulunulmadan, düğün yapma ruhsatı olmayan yerlerde yapılan kaçak düğün ve nişan faaliyetlerinin de daha fazla denetlenerek bunların önüne geçilmesi konusunda görüş birliğine varıldı.

Hasan Ferdi Turgutlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Toplantı Salonu’nda düzenlen toplantıya Kaymakam YILMAZ, İlçe Emniyet Müdür V. Halil İbrahim BAŞTÜRK, İlçe Jandarma Komutanı binbaşı Halim KARAER, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Bilgehan HASYİĞİT, İlçe Yazı İşleri Müdürü Osman GENÇOĞLU, Turgutlu Belediyesi Zabıta Müdürü Hasan KIZIL ile düğün salonu işletmecileri katıldı.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4