Ege Çevre Kurultayı Turgutlu'da

Ege Çevre Kurultayı Turgutlu'da
banner43
Ege Çevre Kurultayı Turgutlu’da

Turgutlu, EGEÇEP, TURÇEP, GÖRÇEV, KOYAP, KOZAK, MAYADER, GÜLDER, Ayvalık Tabiat Platformu ve Manisa Akademik Odalar Birliği tarafından organize edilen ‘Ege Çevre Kurultayı’na ev sahipliği yapacak.

9 Kasım 2013 günü Turgutlu Lisesi Konferans salonunda düzenleneceği belirtilen Kurultay’da; Yasalarla yapılan doğa katliamları Yöneten: Yıldız AKTAŞ (TURÇEP Dönem Sözcüsü), Konuşmacı: Avukat Fevzi ÖZLÜER, Vahşi kapitalizm ve doğa katliamı M. Lütfi BIKMAZ (Turgutlu CHP Belediye Meclis Üyesi), Konuşmacı Prof. Dr. Tayfun ÖZKAYA (EÜ Tarım Ekonomisi), Çevreci mücadele süreçlerinde görülen eksikler ve zaaflar, Neler yapılmalı? Avukat Berrin Esin KAYA (EGEÇEP) konuları görüşülecek.

Konu hakkında TURÇEP’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.

“Ülkemizin her yöresinde olduğu gibi EGE bölgemizde de yaşam alanlarımız gözü dönmüş bir sermayenin çevre katliamlarına neden olacak saldırgan tavrıyla karşı karşıya. Dünyanın en verimli tarım havzasından Gediz havzası için adeta idam fermanı çıkarılmış gibi.

Turgutlu-Çaldağ'da ve Gördes’teki nikel madenleri, İzmir'in su havzalarında, Efemçukuru’nda, Kozak'ta, Kazdağları’ndaki altın madenleri, çeşitli yörelerde HES'ler, Karaburun ve Çine Mardan Dağı başta olmak üzere meralarda RES'ler, Aliağa ve Kazdağları'nda termik santraller ve daha bir çoklarını sayabiliriz. Doğa adeta çığlık çığlığa yardım elinin uzanmasını bekliyor.

EGEÇEP ve TURÇEP olarak bölgemizde yaşanan bu doğa katliamlarına karşı direnişler örmeye çalışıyoruz. Yaşam alanlarımıza yönelik sermayenin bu gözü dönmüş saldırısının sadece bizim bölgemizde, Ege'de değil ülkenin dört bir yanında var olduğunun bilincindeyiz. İşte tam da bu nedenle ortak tehlikeye ve bu tehdidi yaratan anlayışı temsil eden gözü dönmüş sermayeye karşı, daha güçlü bir mücadele için ortak bir direnişin örülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü hepimizin de vermekte olduğumuz çevre mücadelesi kesinlikle kaybedilmemesi gereken bir mücadele özelliğindedir. Bu gerçeklik de birlik ye dayanışma içinde bulunmamız gerektiğini gösteriyor. Bu direniş ve mücadele birliğinin ve kararlı duruşumuzun bir adımı olarak hep birlikte Turgutlu'da bir kurultay ve arkasından yakın bir tarihte miting gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

Kurultay ve miting önerisi geniş katılımlı bir toplantıda kararlaştırılmış, toplantıya EGEÇEP, TURÇEP, GÖRÇEV, GÜLÇEP, KOYAP, KOZAK, MAYADER, Ayvalık Tabiat Varlıklarını Koruma Kurul ve Manisa Akademik Odalar Birliği örgütleri katılmıştır. Bizler, kurultay ve mitingin genelde yaşam Savunusu mücadelemize olumlu katkısının olacağına, yerellerde mücadele dinamiklerinin birliği çabalarına da katkı sunacağına, birlik ve dayanışma sağlanarak daha da Geliştirilecek mücadelemizin yurt genelinde de bir dinamizm kazandıracağına da  inanıyoruz.

Sizleri yaşam alanlarımızı savunurken omuz omuza olmaya ve ortak mücadeleye çağırıyoruz. Bu amaçla 9 Kasım günü sizler de Turgutlu’da yapılacak 1. Ege Çevre

Kurultayı’’a bekliyoruz.

Bu davet hepimizin...” denildi.

1. EGE ÇEVRE KURULTAYI:

Tarih: 9 Kasım 2013 Cumartesi

Başlama Saat: 11.00

Yer: Turgutlu Lisesi Konferans Salonu - Turgutlu

ORGANİZASYON:

EGEÇEP , TURÇEP, GÖRÇEV, KOYAP, KOZAK, MAYADER, GÜLDER, Ayvalık Tabiat Platformu, Manisa Akademik Odalar Birliği

G Ü N D E M:

Prof. Dr. Beyza ÜSTÜN’ün koordinatörlüğünde

Saat 11.00 – 12.30 : Yasalarla yapılan doğa katliamları

Yöneten: Yıldız AKTAŞ (TURÇEP Dönem Sözcüsü)

Konuşmacı: Avukat Fevzi ÖZLÜER

Saat 12.30 – 15.00: Vahşi kapitalizm ve doğa katliamı

Yöneten: M. Lütfi BIKMAZ (Turgutlu CHP Belediye Meclis Üyesi)

Konuşmacı: Prof. Dr. Tayfun ÖZKAYA (EÜ Tarım Ekonomisi)

Saat 15.00 – 17.00: Çevreci mücadele süreçlerinde görülen eksikler ve zaaflar

Saat.17-00 – 18.00: Neler yapılmalı?

Yöneten: Avukat Berrin Esin KAYA (EGEÇEP)

Akademik destek için onur konukları:

Prof. Dr. Ali Osman KARABABA (EÜ Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Bşk),

Prof. Dr. Ümit ERDEM (EÜ Emekli Öğretim Görevlisi)

cevrekurultayi_31
Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2013, 09:45

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4