ELEKTRİKLİ BİSİKLETİ OLANLAR DİKKAT!

ELEKTRİKLİ BİSİKLETİ OLANLAR DİKKAT!
turgutlu_elektrikli_bisiklet_08

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde özellikle son zamanlarda sayılarında gitgide artış görülen elektrikli bisikletlerle ilgili olarak emniyet ekiplerinin yapacağı uygulamalarda koşullara uygun olarak kullanmayan sürücülere cezalar kapıda.

YÖNETMELİK A1 DİYOR

Ehliyet ve ruhsat istenmemesinin yanı sıra akaryakıt yönünden de tasarruflu olması nedeniyle büyük rağbet gören elektrikli bisikletlerin, trafikte kazalara neden olması ve çocuk yaştakilerin bilinçsiz kullanımı, kural ihlalleri ilgili yoğun şikayetler sonrasında 2011 yılında düzenlenen yeni yönetmelik çerçevesinde 15 yaş altı sürücülerin kullanması yasaklanırken, A1 sınıfı ehliyet şart olmuştu.

KASK TAKMAMA 80 TL

Bu kapsamda Trafik ekiplerince yapılacak olan denetimlerde sürücü belgesiz ve kasksız olarak elektrikli bisiklet kullanan sürücülere ekipler tarafından cezai işlem uygulanmaya başlanmıştı. Yaz aylarının gelmesi ile Turgutlu’da artan elektrikli bisikletler nedeniyle emniyet ekiplerinin motosikletlerde olduğu gibi bu araçlar üzerinde de çalışma yapacağı öğrenildi. Yapılacak olan çalışmalarda kask takmayan sürücülere 80 TL idari para cezası uygulanacak.

EHLİYETSİZLİK 1462 TL

Bunun yanı sıra gücü 0.25 kilovattan, hızı 25 kilometreden fazla olan elektrikli bisikletler için ise sürücülerinde A1 sınıfı sürücü belgesi olması gerekiyor. Ehliyeti olmayanlar hakkında, Karayolları Trafik Kanunu’nun 36. maddesi gereğince 1462 TL adli para cezası uygulanacak. Öte yandan ehliyetsiz sürücü araç sahibi değilse, araç sahibine de ayrıca 1462 TL idari para cezası tatbik edilecek.

DENETİMLER BAŞLADI

Öte yandan Manisa merkez ve ilçelerinde motosikletlerde olduğu gibi elektrikli bisikletler üzerinde de emniyet ekipleri tarafından uygulamalara başlandı. Bu kapsamda çeşitli noktalarda emniyet ekipleri tarafından yapılan denetimlerde uygunsuz şekilde araç kullanan sürücülere cezai işlem uygulandı.

 
Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2014, 11:13

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4