GEDİZ Havzası Çevresel Altyapı Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

GEDİZ Havzası Çevresel Altyapı Değerlendirme Toplantısı Yapıldı
gediz

Gediz Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında Gediz Havzası Çevresel Altyapı Değerlendirme toplantısı Manisa Organize Sanayi Bölgesi (MOSB) Konferans Salonu’nda yapıldı.
Toplantıya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar,  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Muhammet Ecel, Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Vali Yardımcısı Baha Başçelik, Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Güzgülü, İLBANK Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Gürbüz, MASKİ Genel Müdürü Yakup Koç, Gediz Havzasındaki belediye başkanları, organize sanayi bölge yöneticileri, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü yetkilileri ile ilgili kurumların yetkilileri katıldı.
Toplantıda yaptığı konuşmada Manisa’nın atık su arıtma tesisinin ÇED sürecinin tamamlandığını belirten MASKİ Genel Müdürü Yakup Koç, 04.02.2014 tarihinde DSİ ile protokol imzalanmış olup Temmuz ayı içerisinde DSİ’nin programına girmesi durumunda inşaat ihalesinin yapılmasının sözkonusu olacağını söyledi. Diğer ilçelerin ve Büyükşehir öncesi Belde olan mahallelerin atıksu arıtma tesislerinin durumu hakkında bilgi veren Koç,  katı atık arıtma tesislerinin ise Büyükşehir olarak Manisa, Akhisar ve Salihli Katı Atık Alanları olarak üçe ayrıldığını söyledi.
Toplantıda konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, “Projemizin temel altlığı Gediz Havzası. Gediz havzamızı besleyen su kaynaklarımızı revize etmek, temizlemek, onunla ilgili yol haritamızı ortaya koymak. Yaklaşık 4 aydan beri Bakanlık olarak bu konuyla ilgili ciddi çalışmalar yapıyoruz. Nerelerde arıtma tesisleri kurulacak, hangi şartlarda kurulacak, hangilerine öncelik vereceğiz, hangilerini daha sonraki kademelerde öne alacağız ve aynı zamanda katı atıkların bertarafı konusunda da nerede katı atık varsa tesisler ve bununla ilgili yol haritası için buraya geldik. Temel olarak, 4. Sınıf su kalitesinde olan Gediz havzası suyunu tarımda kullanılır hale getirmek. Türkiye’nin yaklaşık yüzde 10 oranında tarım üretimini karşılayan bir bölgede yaşıyoruz. Bu suyla devam edersek bölgedeki tarımcılığı 10-15 sene içerisinde yok ederiz. Tarımsal topraklarımıza ciddi zararlar veririz. Onun için bunun A partisi, B partisi, C partisi yok. Bugünden itibaren hep beraber seferberlik ilan etmemiz lazım. Gediz’i kurtarmayla ilgili hepimiz üzerimize düşen görevi yerine getirmemiz lazım. Bakanlık olarak, Valilik olarak, Belediyeler olarak hep birlikte önümüzde alacağımız temel olayımız Gediz havzamızı kurtarmak olmalıdır. Buraya projelerimizle, yapılacaklarla ve parayla geldik. Sayın Bakanımızın talimatıyla Gediz’e yerel yönetimler ve Merkezi idareyle birlikte el atmaya geldik. Sizlerle beraber bu konuyu değerlendirerek hedefimizi daha sağlıklı ortaya koyarak sonuca varmak istiyoruz. Mutlaka ama mutlaka bunu yapacağız. Belediyemizle, Valiliğimizle beraber bunu yapacağız, çünkü Gediz’i kurtarmak istiyoruz. Suyumuzu kaliteli, sağlıklı hale getirmek istiyoruz, tarımsal topraklarımızı kurtarmak istiyoruz. Gelin, hep beraber Gediz’i kurtaralım, diyorum. Ana hedefimiz Gediz, Gediz’i daha yaşanılabilir hale getirmektir” dedi.
İller Bankası Genel Müdürünün de toplantıya katıldığını belirten Öztürk, “bu konuyla ilgili kredilerin normalde 15 yıl olan vadesini 20 yıla kadar uzattırabiliriz. Bununla ilgili bakanlığımızdan gerekli sözü aldık. 25 binin altındaki belediyelerimizin atık su arıtımı ile ilgili yatırım maliyetinin yarısını hibe kaynaktan sağlama ile ilgili bir çalışma yapıyoruz. Maksimum 17 milyon lira katı atık bertaraf tesisi ile ilgili para harcadığımız zaman Manisa Bölgesi’nin Gediz havzası kısmındaki katı atık sorununu çözüyoruz. Yalnız bunu 14 milyona kadar indirebiliriz. Ayrıca tüm atık suların arıtılması için harcanması gereken ise 96 milyon TL de 70 milyona kadar inebilir. Bunlar toplandığında 100 milyon liraya hepsi yapılır. Gelin, şu Gediz havzasını kurtaralım” şeklinde konuştu.
Manisa Valisi Erdoğan Bektaş da yaptığı konuşmada, “Son mahalli seçimlerden sonra Türkiye’de büyükşehirlerde artık yeni düzen var. Özellikle büyükşehir belediyeleri, il sınırları dahilinde neredeyse temel altyapı hizmetlerinin tamamına yakınının sorumluluğunu ve yetkisini almış bulunuyor. Artık ilçe belediyelerinin, mülki idarelerin temel altyapıyla ilgili neredeyse ciddi bir payı kalmadı. Düşününki Soma’nın da, Demirci’nin de, Manisa’nın da içme suyu, kanalizasyonu, katı atık sistemleri tamamı artık Manisa Büyükşehir Belediyesinin sorumluluğu altında. Elbette bu yeni bir düzen. Doğrusu hiçbirimizin organizasyonu buna çok hazır değil. Özellikle Manisa Büyükşehir Belediyesinin büyük bir hızla, bu yeni duruma kendisini ayarlamaya çalıştığını biliyorum. Bu çerçevede MASKİ Genel Müdürlüğü’ne de İller Bankasından bir arkadaşımızı Genel Müdür olarak atadılar. Ben hem bu arkadaşımızı hem de arkadaşımızı atayanları kutluyorum. Güzel, isabetli bir tercihte bulundular. En azından bu işlerden anlayan bir arkadaşımızın işin başında olması çok önemli. Manisa’nın ekonomisi, Türkiye’nin en önemli ekonomisinden birisi, büyük bir ihracat potansiyeli var. Bu ekonominin yüzde 60’ı tarım, yüzde 40’ı sanayiden kaynaklanıyor. Tarım dediğimizde de aklımıza Gediz Nehri geliyor. Çünkü Gediz nehrinin önemli bir kısmı Manisa topraklarından geçiyor. Ana koluyla ve yan kollarıyla Manisa’nın bütününü sulayarak geliyor ve Manisa’nın yüzde 60 ekonomisi olan tarımına da can veriyor, kan veriyor. Hepimiz Gediz’in son durumunu biliyoruz. Sayın müsteşarım da söylediler, 4. sınıf su. Bu dördüncü sınıf suyla evlerimizi, bitkilerimizi, sebzelerimizi suluyoruz. Medya konunun üzerinde, Ölen balıklardan bahsediyorlar. Biz artık atık sularımızı arıtmadan doğal ortama bırakamayız, böyle bir şansımız yok. Bunu çok kısa bir süre içerisinde toparlayacağımıza inanıyorum. Atıklarımızı vahşi depolama yerlerine bırakamayız, bunları çok kısa bir süre içerisinde toparlamamız lazım, tabii ki bu bir külfet getirecek, belki külfetsiz de çözmek mümkün. Artık yeni gelişmeler var. Özellikle belli bir kapasite üzerindeki katı atık depoları yan gelirlerle kendi maliyetini karşılayacak durumdalar. Ayrıca bunların hiç biri olmasa bile gördüğünüz gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız bir bütün olarak her yönetimiyle burada bizim ayağımıza kadar gelmiş. Bize yapılması gerekeni ve yapılma şeklini ve yapılması için gerekli finansman kaynaklarını anlatacaklar. Bu çok büyük bir imkan. Artık bu herhangi bir siyasi partinin sorunu olmaktan çıktı bütün Manisa’nın sorunu. Bizim hiçbir talebimiz ve görüşmemiz olmadan Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarımıza ve ekibine gelip bizlere bu durumumuzu hatırlattıkları için teşekkür ediyorum” dedi.

 
Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2014, 10:41

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4