Kent Konseyi Kadına Şiddete Hayır Dedi

Turgutlu Kent Konseyi ve Kadın Meclisi son günlerde artan kadın cinayetlerine tepki göstermek ve kınamak için bir basın açıklaması düzenledi.

Kent Konseyi Kadına Şiddete Hayır Dedi

Ortapark saat kulesi önünde düzenlenen basın açıklamasına katılan Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın “İnsan yetiştirmeliyiz. Gerçekten topluma duyarlı, kadına saygılı, yaşlıya saygılı bireyler yetiştirmeliyiz. Ne olduğunu bilen insanlar yetiştirmeliyiz” dedi. Başkan Akın ayrıca sosyal medyada büyük yankı uyandıran ‘Siz Kadınsınız’ videosunu canlı olarak sergileyen gençleri bir kez daha tebrik etti.

Turgutlu Kent Konseyi ve Kadın Meclis grubu ülkemizde son günlerde artan kadın cinayetlerine yaptığı basın açıklaması ile tepki gösterdi. Ortapark saat kulesi önünde düzenlenen basın açıklamasına Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın’da katıldı. Basın açıklamasından önce TURBEM eğitim merkezi öğrencileri sosyal medyada büyük beğeni toplayan ‘Siz Kadınsınız’ videosunu canlı olarak bir kez daha sergilediler. İlk olarak söz alan Kent Konseyi Başkanı Fehmi gülen, basın açıklamasına katılarak destek verenlere teşekkür ettiğini dile getirdi. Kadınlar adına basın açıklamasını okuyan CHP Kadın Kolları Başkanı Yıldız Kutluel “Dün Özge Canlar Bugün Emine Bulutlar “Emine Bulut’un çığlıkları kulaklarımızda hala devam ediyor. ‘Ölmek istemiyorum’ diyen sesi bizi buraya getiren, ülkenin dört bir yanında aynı bizim yaptığımız gibi kadınları sokağa döken. Bir kadın arkadaşımızı daha aramızdan aldılar. Başka bir kadın daha boşandığı kocası tarafından öldürüldü. Emine’den bu yana Şu on günlük zaman içinde yine bir çok kadın cinayete kurban gitti. Öfkeliyiz, kızgınız, üzgünüz. Emine’nin ölümüne neden olanları bildiğimiz için. Kadınların şiddete uğradığı, cinayetlerin hiç hız kesmediği bu ülkede, kadınlara ısrarla boşanmayacaksınız denildiği için öldürüldü. Boşanan kadınları sapkın hayatlar yaşamakla suçlayan, boşanmaları ne pahasına olursa olsun engellemek için Meclis’te komisyonlar kuran, aileleri parçalatmayacağız diye dört bir yerden açıklamalar yaptıran, nafakayı kaldırmak için yasa hazırlıkları yapan, şiddete ilişkin koruma kararları almamızı sağlayan 6284 sayılı Yasayı kaldırmak isteyen, İstanbul Sözleşmesi’nden devletin imzasını çekmesi için uğraşan siyasal iktidar Emine Bulut’un ölümünün sorumlusudur.” Kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin sebep ve sonuçlarını yıllardır defalarca dile getirdik. Buna rağmen 2019 yılında şu ana kadar 214 kadın cinayete kurban edilmiştir. Kadınlarla erkekler arası fiili eşitsizlik ve her türlü ayrımcılığın bir sonucu olan erkek şiddetine karşı acil olarak önlem alması gerektiğini belirttik. Ancak önümüze çıkan acı gerçek sorunun çözümünün toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadına karşı bakış açısının değiştirilmesi gerekliliği ve bu konuda bir arpa boyu yol alamamış olmamız. Öldürülen ya da şiddet uğrayan kadınların; giydikleri elbiselerin rengi, makyaj yapmaları, evlerine bir saat geç gelmeleri, cep telefonuyla sıkça konuşması gibi nedenler tahrik sayılarak büyük ceza indirimleri uygulanmaktadır. Toplumun en savunmasız kesimi olan kadın ve çocukların yaşam hakkına yönelen suçlarda ceza indirimi uygulanmamasını istiyoruz” dedi.

‘Topluma Duyarlı Bireyler Yetiştirmeliyiz’

Yapılan basın açıklamasına konuşan Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın “Bu olayı ben de bir travma yarattı. Ülkemizde bir travma yarattı. İnşallah biz Turgutlu Belediyesi olarak çok güzel bir video hazırladık. Emeği geçen arkadaşlarıma tekrar teşekkür ediyorum. Bir bilinç oluşturmuşuzdur. Yayınladığımız video ile çok güzel bir mesaj oluşturduğumuzu düşünüyorum. Bundan sonra da biz bu yönetim anlayışıyla Turgutlu’da sosyal belediyecilik anlamında elimizden geleni yapmaya çalışacağız. Her zaman söylüyorum, her şey yol yapmak, park yapmak, büyük projelere imza atmak değil. İnsan yetiştirmeliyiz. Gerçekten topluma duyarlı, kadına saygılı, yaşlıya saygılı bireyler yetiştirmeliyiz. Ne olduğunu bilen insanlar yetiştirmeliyiz. Gerçekten biz bu anlamda belediye olarak, ben belediye başkanı olarak üzerime düşen bütün sorumlulukları yerine getireceğim. Buradan bir kere daha Türkiye’ye geçmiş olsun diyorum ve bu yalnızca kadınlarımızın sorunu değil, hepimizin sorunu, bir insanlık sorunu. Hepimize geçmiş olsun. İnşallah tekrarlarını yaşamayız, bu tür olaylarla birlikte olmayız. Daha güzel etkinliklerle, daha aydınlatıcı, Turgutlu’yu daha farklı noktalara taşıyacak mutlu etkinliklerle birlikte oluruz. Hepimize geçmiş olsun” dedi. Başkan Akın daha sonra sosyal medyada büyük yankı uyandıran ‘Siz Kadınsınız’ videosunu canlı olarak sergileyen gençleri bir kez daha tebrik etti.

Kaynak: Turgutlu Belediyesi Basın Bülteni

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2019, 16:38

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4