Manisa'da Su Ürünlerinde Av Yasağı Başladı

Manisa'da Su Ürünlerinde Av Yasağı Başladı

İç sularımızda, balıkların üremelerine ve mevcut popülasyonun kendisini yenilemesine izin vermek amacıyla, her yıl 3 aylık su ürünleri av yasağı dönemi uygulanmaktadır. 5/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ ve 5/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ gereği; Manisa’da ticari ve amatör su ürünleri av yasağı 1 Mart 2021 tarihinde başlamakta ve 1 Haziran 2021 tarihinde sona ermektedir.

Av yasağı dönemi boyunca tüm göl, gölet ve akarsularımızda; sazangiller, yayın ve sudak balıklarının ticari veya amatör olarak avcılığı yasaktır. Bahsi geçen iç su balıklarının belgesiz olarak satılması, nakledilmesi veya pazarlanması da aynı şekilde yasaktır.

1 Mart ile 1 Haziran 2021 tarihleri arasında, Manisa'da satılmak üzere, su ürünleri av yasağının 15 Mart ve daha sonraki tarihlerde başladığı İllerden getirilen iç su avcılık ürünü balıklar için, balığın getirildiği yerin İl/İlçe Müdürlüğünce düzenlenmiş "Menşe-Nakil Belgesi" bulunması, Menşe-Nakil Belgesi bulunan bu ürünler için Manisa'daki ilgili İl/İlçe Müdürlüğünden ayrıca izin alınması ve belgelerin istenildiğinde görevlilere gösterilmesi zorunludur. Su ürünleri av yasağının 15 Mart ve daha sonraki tarihlerde başladığı bölgelerden avlanarak Manisa'ya Menşe-Nakil Belgesi ile getirilen iç su avcılık ürünleri, birden fazla noktaya dağıtılarak satılıyorsa, bu ürünler için ilgili İl/İlçe Müdürlüğünden "Dağıtım ve Satış Belgesi’nin alınması ve istenildiğinde yetkililere gösterilmesi gerekmektedir.

Av yasağı dönemi boyunca, Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve İlçe Müdürlüklerimiz tarafından; su ürünleri kontrol tekneleri, dronlar ve çeşitli görüntü ekipmanları vasıtasıyla sık sık denetim faaliyetleri gerçekleştirilecektir. Su ürünleri avcılığı veya pazarlaması konusunda ihlalde bulunan kişilere, 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu ve ilgili tebliğler gereği 11.000 TL’ye kadar idari para cezası uygulanacaktır.

Doğal kaynaklar hepimizin, tüm Manisalıların… Balık stoklarımızın devamının sağlanması ve bu değerli protein kaynağının korunması söz konusu kurallara uyulması ile mümkündür. Vatandaşlarımızın gerekli hassasiyeti göstermesi büyük önem taşımaktadır.

Balığa ara ver, geleceğine şans ver!

MANİSA İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4