MANİSA KÖPRÜBAŞI İLK BARAJINA KAVUŞTU

Manisa Köprübaşı’nın ilk barajı olan Döğüşören Barajı tamamlandı. Su tutulmaya başlanan baraj, 1970 dekar araziye can suyu verecek, bölge üreticisine yılda yaklaşık 5 milyon lira ek gelir sağlayacak.

MANİSA KÖPRÜBAŞI İLK BARAJINA KAVUŞTU

Manisa Köprübaşı ilk barajına kavuştu. 2021 yılı içerisinde çalışmalarına hız veren DSİ 2. Bölge Müdürlüğü, baraj inşaatındaki tüm imalatlarını tamamladı ve yeni yılla birlikte barajda su tutmaya başladı.

1 milyon 740 bin m3 su depolayacak

Temelden yüksekliği 35 metre olan Döğüşören Barajı’nın gövdesi kil çekirdekli kum çakıl dolgu tipinde projelendirildi. 1970 dekar araziye can suyu verecek barajın gövdesi için yaklaşık 350 bin m3 dolgu yapıldı. Köprübaşı’nın ilk barajında 1 milyon 940 bin m3 su depolanacak.

Yılda 5 milyon lira ek gelir

Manisa Döğüşören Barajı’nın tamamlanarak su tutulmaya başlandığını açıklayan ’DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız “ Su tutmaya başladığımız Döğüşören Barajı’ndan da bir an önce tarlalara su vermeyi hedefliyoruz. Çünkü su ile birlikte tarlalara bereket de gelecek, bölge ekonomisi canlanacak. Döğüşören Barajı ile bölgede yapılacak sulu tarım ile bölge ekonomisine yılda yaklaşık 5 milyon lira ek gelir sağlayacak” dedi.  
 

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4