Manisalı tüketici yüksek gelen telefon faturasını tüketici hakem heyetine taşıdı

Manisa'nın Turgutlu ilçesinde bir tüketici, GSM şirketinin kendisine gönderdiği bin 268 liralık faturayı İlçe Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne taşıdı.

Manisalı tüketici yüksek gelen telefon faturasını tüketici hakem heyetine taşıdı

Turgutlu'da esnaflık yapan Ali Laleseven, müşteri temsilcisinin telefon numarasına ulaşmak için aradığı 118'li bilinmeyen numaralar servisi ile yaptığı yaklaşık 1 dakikalık görüşmesinin, faturasına 2 saat olarak yansıtıldığını iddia ederek Turgutlu İlçe Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvuruda bulundu.

Yıllardır kullandığı hattında ilk defa böyle bir sıkıntı yaşadığını ve kendisinin mağdur edildiğini belirten Ali Laleseven, yaklaşık 25 gün faturanın düzeltilmesi için uğraştığını fakat bir türlü muhatap bulamadığını bildirdi.

22 Mart günü saat 18.40'da yeni paket geçimiyle ilgili olarak müşteri temsilcisinin telefon numarasını öğrenebilmek için 118'li bilinmeyen numaralar servisini aradığını belirten Ali Laleseven "118'li numaradan müşteri temsilcimin numarasını öğrendim ve bu görüşmeden 1 dakika sonrada müşteri temsilcimle görüşme yaptım. Toplam hepsi 3 dakika sürdü. O anda yaptığım görüşmelerin ekran kayıtları elimde mevcut. 118'li numara ile yaptığım görüşme 1 dakika, müşteri temsilcisiyle yaptığım görüşme 3 dakika sürüyor, sonrasında ise devam eden rutin görüşmelerim var" dedi.

Aynı gün gece 23.00 sıralarında telefonuna GSM firmasından bin 268 liralık fatura bilgilendirme mesajı geldiğini belirten Ali Laleseven "hemen müşteri temsilcimi aradım ve konuyu anlattım. Benden ekran görüntülerini istediler. Verdikleri e-posta adresine bunları gönderdim. Sonrasında ise 10 gün içerisinde 3 defa aynı görüntüleri dilekçeli bir şekilde istediler. Israrla 118'li numara ile yaptığım görüşmenin 2 saat yani 7200 saniye olduğunu iddia ettiler. Bende fatura bilgilerimi detaylı olarak istedim ve dün itibariyle elime gelen fatura bilgilerimde, 18.40 ila 18.48 arasında farklı görüşmelerim görünüyor. Fatura detaylarında 2 saatlik hiç bir konuşma yok"

Şuan belgelerin hepsinin elinde olduğunu ve bu belgelerle birlikte Turgutlu Kaymakamlığı'nda bulunan İlçe Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvuruda bulunduğunu belirten Ali Laleseven, "Bin 268 lira gelen konuşmadığım bir görüşmenin bedelini ödemek zorunda bırakılıyorum. En çok zoruma gidense muhatap bulamam oldu. Müşteri temsilcileri sürekli haklısınız deyip geçiştiriyorlar. Önümüzdeki günlerde bu davanın sonuçlanmasına göre karşı tazminat davası açmayı düşünüyorum. Hakkımı savunmak için 22 Mart'tan bugün yani 16 Nisan'a kadar ben bütün zamanımı bu işe harcadım. Hiç bir muhatap bulamadım" dedi.

Kaynak: Kamil TEKMEN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4