Sağlık çalışanlarının istediği video laringoskop Bilsem tarafından yapıldı

    Sağlık çalışanlarının, koronavirüs (Kovid-19) salgınından korunmasına yönelik doktorlar, eğitimciler ve öğrenciler birlikte 3D yazıcı ile video laringoskop cihazı yaptılar.

Sağlık çalışanlarının istediği video laringoskop Bilsem tarafından yapıldı
banner43

    Koronavirüs'e yakalanan hastaların entübe edilmesi çalışmalarında sağlık çalışanlarının hastaya temasını en aza indirme yönünde Turgutlu Devlet Hastanesi'nde çalışan doktorların istediği video laringoskop cihazı, Bilim Sanat Merkezi ile MCBÜ Turgutlu Hasan Ferdi Teknoloji Fakültesi öğrencileri tarafından oluşturulan yazılım ve 3D yazıcıyla üretildi.
    Turgutlu Devlet Hastanesi ile Turgutlu Bilim Sanat Merkezinin ortaklaşa ürettiği projenin, yazılımını MCBÜ Turgutlu Hasan Ferdi Teknoloji Fakültesi yazılım mühendisliği öğrencileri geliştirdi. 3D yazıcı ile üretilen sistem sonrası video laringoskop ile entübasyon artık daha kolay uygulanacağı belirtildi.
    Turgutlu Devlet Hastanesinde görevli Anestezi Uzmanı Doktor Banu Taylan; "Cihazımızı denedik ve 2-3 hastamızda uygulama yaptık. Hem kullanıma daha kolay hemde enfeksiyon riski daha az. Hemde steril edilebilir malzemeler ile üretilmesi bu süreçte en önemli detaylardan biri. Bizim işimizi daha da kolaylaştırdı ve daha güvenli bir ortam hazırladı. Emeği geçenlere teşekkür ederim" dedi.
    Turgutlu Devlet Hastanesi doktolarından gelen talep üzerine çalışma başlattıklarını beliten Turgutlu BİLSEM Müdürü Levent Uz; "Teknoloji fakültesi öğrencilerimiz ile yazılımımızı yaptık ve malzemeyi ürettik, takılan HD kamera ile rahat görüntülemeyi sağladı. organik filamet malzemeden üretildiği için doğal bir madde ve temizliği kolay" dedi.
    Turgutlu Devlet Hastanesi Müdürü Mustafa Ergun; "BİLSEM'e ve öğrencilerimize teşekkür ediyoruz. Pandemi bize bir çok şey öğreti, bu hamle ile hasta ve sağlık çalışanının mesafesini koruyacağız. Biz çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz"dedi.

Kaynak: Kamil TEKMEN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4