Şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun Adı Turgutlu’da Yaşayacak

​​​​​​​Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ağustos ayı Olağan Toplantısı’nda, Turgutlu ilçesine bağlı Subaşı Mahallesi’nde bulunan Son Sokak adlı sokağın adı, CHP grubunun ret oyuna karşın, MHP, AK Parti, İYİ Parti ve BBP’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi.

Şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun Adı Turgutlu’da Yaşayacak

Başkan Ergün, Manisa merkezinde Fırat Yılmaz Çakıroğlu Kavşağı’na isim verilirken kararın oybirliğiyle alındığını hatırlatarak, ülkücü şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nu rahmetle andı.

Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ağustos ayı Olağan Toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında gerçekleştirildi. Gündem maddeleri arasında Turgutlu ilçesine bağlı Subaşı Mahallesi’nde bulunan Son Sokak adlı sokak isminin ‘Fırat Yılmaz Çakıroğlu Caddesi’ olarak değiştirilmesi teklifi de oylandı. Konu ile ilgili CHP Grubu adına söz alan Meclis Üyesi Fehmi Gülen, karara ret oyu vereceklerini ifade etti. Gülen, “Karşıt görüşlü öğrenciler arasında çıkan olaylar sonucu birçok vatandaşımızı kaybettik. Bunlardan birisini fazla öne çıkarmayı doğru bulmuyoruz. Bu nedenle CHP Grubu olarak hayır oyu veriyoruz” dedi.

Başkan Ergün, 2017’de Oybirliğiyle Kabul Edildiğini Hatırlattı

CHP grubunun açıklaması üzerine konuşan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Buraya isim verilirken mevcut Turgutlu Belediyesinden Cumhuriyet Halk Partisi, bununla ilgili ret oyu kullanıyor. Yani oraya Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun isminin verilmesine hayır oyu veriyor. Şimdi duyuyorum ki Büyükşehir Meclisi’ne de geldiğinde yine Cumhuriyet Halk Partisi oyunu ret olarak kullanacağını beyan ediyor. Ne hikmettir ki 17 Ocak 2017 tarihinde Manisa Büyükşehir Belediyesinin bir meclis kararı var. Fırat Yılmaz Çakıroğlu isminin Manisa girişindeki Kuva-yı Milliye Anıtı yanında Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen yeni kavşağa verilirken, oybirliğiyle bu karar geçiyor. Şimdi bu ne çelişkidir ki, o gün bu isme Cumhuriyet Halk Partisi evet derken, şimdi Turgutlu’daki bir sokağa, adı Son Sokak olarak geçen bir sokağa şehidimizin isminin verilmesine ret vermesine anlam verebilmiş değilim. Nasıl bir mantıktır çözemedim” dedi.

Güzgülü, “Bu bir öğrenci çatışması değil”

Madde ile ilgili söz alan Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın da, “Bu konunun ajite edilmesini uygun görmüyoruz” ifadelerini kullandı. Ardından MHP Grup Başkanvekili Mehmet Güzgülü söz alarak, “Fehmi Bey’in söylediklerine katılmıyorum. Bu öğrenci çatışması değil. Bu resmen PKK’lı kişiler tarafından yapılan bir olay. Allah rahmet eylesin. Görüşünden, düşüncesinden dolayı hiçbir gencimiz zarar görmesin temennisindeyim. Bu konu üzerinde tartışılmasını istemiyorum. Milliyetçi Hareket Partisi olarak ellerimizi onurlu bir şekilde evet oyu için kaldırıyoruz” dedi.

İyi Partililer de “Kimseyi Rahatsız Etmesin” dedi.

Son olarak İYİ Parti Grup Başkanvekili Gökhan Köse söz aldı. Köse, “Fırat Yılmaz Çakıroğlu, bizim partimize göre ve bana göre şerefli bir Türk gencidir. O’nu katledenler açıkça PKK’lıdır, teröristtir. İsminin her yere verilmesini istiyorum. O yüzden biz, şerefli ve gururlu bir şekilde evet veriyoruz. Burada teröristlerin bir Türk gencini katletmesi olayı vardır” dedi. PKK’lı terörist grupça şehit edilen Çakıroğlu’nun adının bir sokağa verilmesinin kimseyi rahatsız etmemesi gerektiğine vurgu yapan Başkan Ergün, ülkücü şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nu rahmetle andı. Madde ile ilgili MHP ve İYİ Parti gruplarının da görüşlerini sunmasının ardından teklif, CHP Grubu’nun ret oyuna karşın oy çokluğuyla kabul edildi.

Kaynak: Manisa BŞB Basın Bülteni

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4