SOMA KÖMÜR OCAKLARINI DEVLET İŞLETSİN

SOMA KÖMÜR OCAKLARINI DEVLET İŞLETSİN
hasan_oren_09

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören “13 Mayıs 2014 tarihinde Soma’da meydana gelen kaza maden ocaklarında iş güvenliği tedbirlerinin eksikliğini ortaya çıkarmıştır. 301 işçimizin hayatını kaybettiği kömür ocağını 1985-2005 tarihleri arasında Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) işletmiş ve yirmi yıl boyunca ölümlü kaza olmamıştır. Buna karşın, Soma’da özel sektör tarafından işletilen ocaklarda 2011 yılından bu yana 11 ölümlü kaza meydana gelmiştir.

Devlete ait bu ocaklar hizmet alım sözleşmeleri ile özel sektöre devredilmekte ve çıkarılan kömür yine devlet tarafından satın alınmaktadır. Kapasitenin üzerinde üretim yapılması ve iş güvenliği tedbirlerinin alınmaması ölümlü kazalara davetiye çıkarmaktadır. 301 işçinin hayatını kaybettiği kaza göstermiştir ki, özel sektör iş güvenliği yatırımlarından kaçmaktadır. İşçinin emeğinin karşılığı da tam olarak verilmemektedir.

Meclis’te kurulan ve çalışmalarına başlayan “Soma Komisyonuna” bilgi veren bilim adamları soma faciasını “en kolay önlenebilir bir kaza” olarak tanımlamışlardır. Yılda 1 milyon ton kömür çıkarılacak ocaktan, 3,5 milyon ton kömür çıkarıldığında kazanın kaçınılmaz olduğunu ifade etmişlerdir. Bu kaza kolayca önlenebilecekken, 301 canın yitip gitmesi kabul edilemez bir durumdur.

Soma’daki ölümlü iş kazalarının tamamının özel sektör işletmelerinde meydana geldiği gerçeği kömür ocaklarının devlet tarafından işletilmesi zorunluluğunu ortaya çıkarmıştır. Çünkü devlet ile özel sektör arasındaki temel fark, iş güvenliğine ve işçinin emeğine verilen değerdir. Bu nedenle böyle bir facianın bir daha yaşanmaması için önerimiz; Soma’daki kömür ocaklarının devlet tarafından işletilmesidir” dedi.

Ayrıca CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle soru önergesi sundu.

“13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen kazada 301 işçinin hayatını kaybettiği maden ocağını 1984-2004 yılları arasında Türkiye Kömür İşletmeleri çalıştırmış ve ölümlü herhangi bir kazanın meydana gelmediği ortaya çıkmıştır. Bu ocaklar özel sektör tarafından işletilmeye başladıktan sonra kazaların sayısı artmış ve çok sayıda işçi hayatını kaybetmiştir. 2011 Ocak ayından bu yana Soma’da meydana gelen 11 ölümlü maden kazasının tamamı özel sektör işletmelerinde olmuştur.

Devlete ait olan Somadaki maden ocakları rödovans ve hizmet alım sözleşmeleri ile özel sektöre kiralanmaktadır. Üretilen kömür ise devlet tarafından alınmaktadır. 301 işçinin hayatını kaybettiği kaza göstermiştir ki, özel sektör iş güvenliği yatırımlarından kaçmaktadır. İşçinin emeğinin karşılığı da tam olarak verilmemektedir.

Devlet hem işçi ücretleri hem de iş güvenliğinde özel sektöre göre daha iyi durumdadır. Bu nedenle Soma’daki maden ocaklarının devlet tarafından işletilmesi gerektiği belirtilmektedir. Böylece kazalar ve işçi ölümleri son bulacaktır.

Bunlara göre;

1- Kazanın meydana geldiği ocağı işleten Soma Kömür İşletmeleri A.Ş:’nin Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TKİ) ile olan tüm sözleşmeleri feshedilecek midir?

2- Soma’da faaliyette bulunan bütün maden ocaklarının TKİ tarafından işletilmesi konusunda bir çalışmanız olacak mıdır?”
Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2014, 14:25

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4