Tarihi Bir Gelenek Daha Canlandı Rahvan At Heyecanı Yaşandı

Turgutlu Belediyesi tarafından 8 yıl aradan sonra yeniden düzenlenen ve Turgutlu Rahvan Atçılık ve Binicilik Derneği ile birlikte organize edilen Rahvan At yarışları büyük heyecana sahne oldu.

Tarihi Bir Gelenek Daha Canlandı Rahvan At Heyecanı Yaşandı
banner43

Irlamaz Rekreasyon Alanı’nda hazırlanan pistte 180 at birincilik için yarışırken, Turgutlu’da uzun zaman sonra böyle bir geleneği yaşattıkları için mutlu olduklarını belirten Belediye Başkanı Turgay Şirin “Ata sporumuzu yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak için bu güzel etkinlikte bir aradayız” dedi.

          Türklerin geleneğinde önemli bir yere sahip ata sporlarından biri olan rahvan at yarışları Turgutlu’da 8 yıl aradan sonra yeniden düzenlendi. Turgutlu Belediyesi ve  Turgutlu Rahvan Atçılık ve Binicilik Derneği ile birlikte düzenlenen yarışlarda çeşitli gruplarda 180 at birincilik için kıyasıya mücadele verdi. Irlamaz Rekreasyon Alanında hazırlanan pistte gerçekleşen yarışlara vatandaşların ilgisi oldukça fazlaydı. Yarışları Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, Garnizon Komutanı Personel Albay Kenan Peşternik, Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Rahvan Binicilik Asbaşkanı Ziya Gökalp Ceylan, Turgutlu Rahvan Atçılık ve Binicilik Derneği yönetim kurulu üyeleri de izledi. Yarışlardan önce bir konuşma gerçekleştiren Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, “Bugün burada güzel bir atmosfer var. 8 yıl aradan sonra Turgutlu Belediyesi olarak Turgutlu Rahvan Atçılık ve Binicilik Derneği Başkanı ve Üyeleriyle birlikte bu geleneğimizi tekrar canlandırmak, çocuklarımıza ve gençlerimize sevdirmek, bu ata sporumuzu yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak için bu güzel etkinlikte bir aradayız. Bildiğiniz üzere Yüce Rabbimin çok güzel meziyetlerle donattığı Atın Türk Tarihindeki yeri yadsınamaz. Orta Asya'dan geniş bir coğrafya üzerinden Anadolu'nun kapılarını açtığımızda, Kurtuluş Meşalesi'nin yakıldığı Afyon'dan İzmir'e kadar düşman ordularının üzerine cesaretle giderek bu güzel vatan topraklarının kazanılmasında Şanlı Ordumuz, Asil Kahraman Atlarımızı yarenliğinde cepheden cepheye koşmuştur. At askerimizin, Mehmetçiğimizin en kadim dostu olmuştur...
Ve bir kez daha söylüyoruz ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmasaydı, biz bugün burada Rahvan At Yarışlarını yapamayan, bağımsızlığı elinden alınmış bir toplum olurduk. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına hepimizin minnet duyması lazım. Çünkü bizler Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün torunlarıyız, çünkü biz Fatih Sultan Mehmet’in torunlarıyız. İşte bu hafta Turgutlumuz'un Düşman İşgalinden Kurtuluşu'nu kutluyoruz. Ne mutlu ki bugünlere Şanlı Geçmişimizin ışığında ulaştık, biriz ve birlikteyiz. Geçmişimizi unutmayacağız, bugünü unutmayacağız, geleceğimizi de bu geçmişimizin üzerine kurarak geleceğimize emin adımlarla yürüyoruz” dedi.

“Sosyal ve Kültürel Çalışmalara Destek Veriyoruz”

           Başkan Şirin sözlerine şu şekilde devam etti, “Rahvan Atçılık ve Binicilik Derneği Başkanımız ve üyeleri bizleri ziyaret ettiğinde çok güzel bir görüş alışverişi yaparak bu geleneğimizi tekrar canlandıralım istedik. Aynı hedef ve amaç doğrultusunda bugün buradayız. Çünkü bu çok eski ve köklü gelenek Turgutlumuz'un tarihinde de önemli bir yer edinmiştir. İlçemize geçmişte çok anlamlı ve özel başarılar getiren Rahvan Atçılarımız olmuştur. Bugün de bölgemiz ve ülkemizin dört bir yanından Rahvan At Biniciliğine gönül vermiş olan sporcular bu geleneğimizi Turgutluda yaşatmak ve sürdürmek adına buradalar. Bu da ayrıca bizleri memnun ediyor. Burada amaç sadece yarışlarda derece almak değil. Burada ülkesini, vatanını seven, gelenek ve göreneklerini yaşatan çok değerli dostlarımız var. Biz de belediyemiz temel hizmetlerimizin yanı sıra böyle sosyal ve kültürel çalışmalara destek vererek biz de devletimizi, vatanımızı ve milletimizi sevdiğimizi tüm topluma göstermiş olmanın çabasında ve gayretindeyiz. Bunu sizlere yansıtabiliyorsak ne mutlu bizlere. Son olarak bu etkinliğin gerçekleştirilmesine katkı sunan Sayın Kaymakamımıza, Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Rahvan Binicilik Asbaşkanı Ziya Gökalp Ceylan’a dernek başkanı İsmail Kebabçı ve dernek yönetim kurulu üyeleri olmak üzere tüm gönüldaşlarımıza teşekkür ediyorum. Elbette geçmişte ilçemize rahvan at biniciliğinde başarılar elde etmiş, bu ata sporumuza gönül vermiş Rahmetli Nalbant Tayfur Dinkçi,  Amcamızı, Kemalpaşalı İbrahim Şencan ve Cambaz Yılmaz Amcamızı rahmet ve minnetle anıyorum. İsimlerini sayamadığımız nice Rahvan At Binicilerimizi yad ediyorum,  u geleneği yaşatmak için çaba gösteren, bu dalda ilçemize onur ve gurur yaşatmış Halil Yılmaz Maden, Ramiz Kardeşim gibi, Ömür Kardeşim gibi değerli isimlere bu dalda başarılar ve uzun ömürler diliyorum.  Atlarımıza Allah kaza, bela vermesin. Atınızın ayakları düz bassın, kazasız, belasız bir Rahvan at yarışı diliyorum. Katkısı olan herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Başkan Şirin’e Teşekkür

          Ardından söz alan Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Rahvan Binicilik Asbaşkanı Ziya Gökalp Ceylan ise “Türk'ün, örf, adet ve töresinde at her zaman vardır. Rahvan at yarışları yüzyıllardır süre gelen bir gelenektir. Bu geleneği gelecek nesillere aktarmamız için il ve ilçe belediyeleri bu tür yarışmaları düzenlemeye devam etmeli" dedi. Konuşmaların ardından Asbaşkan Ceylan katkılarından dolayı Belediye Başkanı Turgay Şirin’e plaket takdim etti. Kıyasıya geçen yarışlar sonunda dereceye giren atların sahipleri ve jokeylere ödüllerine Başkan Şirin takdim ederken, gösterdikleri üstün performanstan ötürü jokeyleri de tebrik etti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4