TATİL SÜRESİNCE ALINACAK TRAFİK TEDBİRLERİ

TATİL SÜRESİNCE ALINACAK TRAFİK TEDBİRLERİ
trafik_denetim_27

Manisa İl Emniyet Müdürlüğü, Ramazan bayramı dolayısıyla vatandaşların rahat ve huzurlu bir şekilde bayramlarını geçirebilmeleri için tedbirleri arttırdı.

Manisa İl Emniyet Müdürlüğünden konu ile ilgili olarak şu açıklama yapıldı;

Ramazan Bayramı nedeni ile 27 Temmuz 2014 Arefe günü ve 3 günlük bayram tatili süresince karayollarımızdaki araç sayısı artış göstereceğinden trafik kazalarının önlenmesi ve vatandaşlarımızın güvenle seyahat edebilmelerinin temini bakımından bayram tatili süresince Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ve Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünce alınacak tedbirleri aşağıya çıkartılmıştır.

27 Temmuz 2014 Arefe günü ve 3 günlük bayram tatili süresince, halkımızın insanlarımızın huzur ve güven içerisinde bir bayram geçirmelerini sağlamak amacıyla, her zaman alınan ve uygulanan trafik tedbirlerine ek olarak karayollarımızda aşağıda belirtilen tedbirler görev, yetki ve sorumluluğu bulunan bütün kurum ve kuruluşlarımızla işbirliği ve koordinasyon içerisinde planlanıp uygulanacaktır.

Şehir içi Trafik Denetleme Ekiplerince;

Terminal giriş- çıkış Trafik nokta görevlisince takoğraf kontrollerine titizlikle devam edilecek, çalışma sürelerine uymayan ve hız limitini aşan ve takoğraf cihazlarına müdahale edildiği tespit edilen araç sürücülerine gerekli cezai işlem uygulanarak gerekirse trafikten men edilecektir.

Şehirler arası otobüs terminalinden çıkış yapacak araç sürücüleri nokta görevlisi tarafından Alkollü, yorgun, uykusuz olup- olmadıkları kontrol edilecek,

Şehirler arası otobüs terminalinden çıkış yapacak otobüslerin şoförleri yakın takip edilerek, hatalı sollama, şerit ihlali gibi trafik kazalarına neden olan kuraldışı davranışlarından kaçınılması konusunda uyarılacaktır.

Arife günü alışveriş merkezleri civarında, özellikle İzmir Caddesi, Murat Caddesi, Seyfettinbey Caddesi, Mustafa Kemal Paşa Caddesi, Sekiz Eylül Caddesi, Mimar Sinan Bulvarı, İbrahim Gökçen Bulvarı, Atatürk Bulvarı, Cumhuriyet Caddesi, Kenzi Caddesi, Kumludere Caddesi, Erler caddesi, Dr.Sadık Ahmet Caddesi, Avni Gemicioğlu Caddelerinde ekiplerimiz ring halinde bulunarak trafik akımının hızlandırılması sağlanacaktır.

Arife ve Bayram günlerinde halkımızın yoğun olarak ziyaretlerde bulunacağı Kırtık Mezarlığı, şehitlik ve alışveriş merkezi civarında trafik düzenini sağlamaya yönelik gerekli tedbirler alınacaktır.

Bayram tatili süresince her gün değişik saatlerde ve noktalarda trafik ekiplerimiz hız, kırmızı ışık, emniyet kemeri, cep telefonu, hatalı solama ve ihbarlı kontrollerde bulunacaktır.

Tatil süresince ekiplerimiz, büro hizmetlerinde görevli personel ile takviye edilip, özellikle halkımızın yoğun olduğu alışveriş merkezleri civarında trafik akımını hızlandıracak şekilde görevlendireceklerdir.

Bayramın birinci günü bayramlaşma töreni yapılacak yerlere gerekli trafik ekibi görevlendirilerek trafik düzeni sağlanacaktır.

Bayram tatili süresince maç, konser, toplantı gibi programlarda gerekli trafik tedbirleri alınacak trafik ekibi görevlendirilerek trafik düzeni sağlanacak.

Trafik güvenliğini olumsuz yönde etkileyen hava, yol ve trafik durumları hakkında basın ve yayın organlarına ivedilikle bilgi verilecek, vatandaşlarımızın zamanında uyarılması ve tedbirli olmaları sağlanacaktır. Ayrıca, 155 POLİS İMDAT ve Trafik Tescil ve Denetleme Müdürlüğünün 0 236 233 51 61 no’lu telefonu arayan vatandaşlarımıza gerekli bilgilendirme ve yardım yapılacaktır.

Bölge Trafik Denetleme Ekiplerimizce;

1-İlimizden geçen ve İzmir-Bursa-İstanbul ve İzmir-Ankara gibi önemli şehirleri birbirine bağlayan D.565 Kod Nolu Devlet Karayolu ile D.300 Kod Nolu Devlet Karayolunun ilimizden geçen bölümlerinde Vatandaşlarımızın rahat ve huzur içinde seyahat edebilmelerini sağlamak amacıyla Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ve bağlı Akhisar, Salihli, Alaşehir, Kula ve Soma Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amirliklerince mevcut trafik denetimlerine ilaveten aşağıdaki ek tedbirler alınacaktır.

Tatil süresince ekiplerimiz, büro hizmetlerinde görevli personel ile takviye edilip, karayolu güzergahlarında özellikle tatilin başlangıç ve bitiş günlerinde görevlendirilecek, bu sayede ekip sayısı artırılarak güzergah üzerindeki önemli geçiş noktalarına sabit ekipler konuşlandıracaktır.

Özellikle gün batımı ve sabaha karşı yorgun, uykusuz ve dalgın araç kullandığı tespit edilen sürücüler uygun yerlerde konuşlanacak ekiplerimiz tarafından uyarılacak, gerektiğinde araçlardan inmeleri ve güzergah üzerindeki trafik kuruluşlarımız da dahil olmak üzere, müsait yerlerde dinlenmeleri sağlanacaktır.

Sürücü ve yolcuların ön ve arka koltuklarda emniyet kemeri kullanmasına yönelik denetimlere ağırlık verilecek, vatandaşlarımıza emniyet kemeri kullanılmaması durumunda karşılaşabilecekleri riskler konusunda eğitici nitelikte bilgilendirmelerde bulunulacaktır.

Yol kullanıcıları üzerindeki algılanan yakalanma riskini arttırmak amacıyla, trafik denetim hizmetlerinde görevli personel sivil ihbarlı denetimlerde görevlendirilecek, bu personel kazaların neden ve sonuçlarından etkin olan hatalı sollama, yakın takip, kırmızı ışık ihlali, sürücülerin araç kullanırken cep telefonu kullanımı gibi kural ihlallerinin tespitini yaparak, güzergah üzerindeki çevirme ekiplerine bildirilecek ve bu ekiplerce de gerekli cezai işlemler uygulanacaktır.

Radarlı hız tespit ekipleri; özellikle hızdan kaynaklanan kazaların yoğunlaştığı bölgelerde seyir halinde bulunacaklar ve başta hız ihlalleri olmak üzere hatalı sollama, yakın takip, şerit ihlali ve seyir halinde iken GSM (cep telefonu) ile görüşme, sürücü ve yolcuların ön ve arka koltuklarda emniyet kemeri kullanımı gibi denetim konularına ağırlık vereceklerdir.

Karayolları güzergahlarından geçiş yapan otobüs ve minibüsler üzerindeki denetimlere ağırlık verilecek, otobüslerin; takoğrafları, şoförünün alkol durumu, taşımacılık yetki belgeleri (korsan taşımacılık yapıp yapmadıkları), Zorunlu Mali Mesuliyet ve Zorunlu Ferdi Kaza Koltuk Sigortaları, şoförlerin sürücü belgeleri ve ceza puanları ile aracın fenni muayene durumu kontrol edilecek, arıza ve eksiklerin tespiti halinde gerekli yasal işlemler yapılacaktır.

İki Yönlü trafiğin kullanıldığı karayollarında, bayram tatilinin başlangıç ve bitiş günlerinde ve trafik yoğunluğunun önemli oranlarda arttığı tespit edilen yol kesimlerinde, gerek görülmesi halinde ağır tonajlı araçların (TIR, kamyon, tanker gibi) uygun yerlerde kısa süreler ile trafik akımı normale dönünceye kadar bekletilmesi sağlanacak, daha sonra bu araçlar trafik yoğunluğu oluşturmayacak şekilde belli zaman aralıklarıyla trafiğe çıkarılacaktır.

Yol kullanıcılarının yoğun olarak mola verdikleri karayolları üzerindeki dinlenme tesislerinde,   karayolları üzerindeki denetim noktalarında sürücü ve yolcuların bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi sağlayacak broşür ve sticker gibi materyaller dağıtılacaktır

Uykusuzluk ve yorgunluk belirtilerinin yoğunlaştığı görülen zaman dilimleri arasında yorgunluk ve uykusuzluk belirtileri görülen sürücülerin denetim noktalarında kısa süreli araçtan inmeleri istenecek, bu sayede görevlilerimizce aracın teknik şartlara uygunluğuna, belge ve plakalarının araç üzerinde ve uygun durumda olup olmadığına, sürücünün gerekli belgelerinin bulunup bulunmadığına yönelik kontrolleri yapılırken, hem aracın iç mekanındaki havanın değişmesi (oksijen yoğunluğunun artması) hem de hareket ederek kan dolaşımı normale dönen sürücünün uyku ve yorgunluğunun bir nebze de olsa giderilmesi sağlanacaktır. Denetimlerde yorgunluğu, uykusuzluğu veya süre ihlali tespit edilen sürücülerin Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ve bağlı İstasyon Amirliklerinde dinlenebilecekleri belirtilecek, çalışma ve dinlenme süresi ihlali tespit edilen ticari araç sürücülerinin taşıt kullanmalarına müsaade edilmeyecektir.

Vatandaşlarımızın zamanında uyarılması ve tedbirli olmaları sağlanacaktır. Ayrıca, 155 POLİS İMDAT ve Manisa Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünün 0236 233 06 73, Akhisar Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amirliğinin 0236 412 21 09, Alaşehir Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amirliğinin 0236 654 13 20, Kula Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amirliğinin 0236 816 82 08, Salihli Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amirliğinin 0236 713 35 39 ve Soma Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amirliğinin 0236 615 01 74 numaralı telefonlarını arayan vatandaşlarımıza gerekli bilgilendirme ve yardım yapılacaktır.

TRAFİK KAZA NEDENLERİ:

Sayın Sürücülerimiz;

Hatalı sollama,

Uykusuzluk ve dikkatsizlik,

Aşırı hız,

Alkollü araç kullanmak,

Fazla yük taşımak,

Trafik kurallarını işaret ve levhalarını dikkate almamak,

Yol ve hava durumunu dikkate almamak,

Bazı ilaçları (ağrı kesici, sakinleştirici vb. gibi) ilaçları kullandıktan sonra araç kullanmak,

Rutin araç bakımlarını yaptırmamak,

Trafik kazalarının nedenlerinden olduğunu unutmayınız ve kurallara uyunuz.

TRAFİK KAZALARINDAN KORUNMA YOLLARI :

Trafikte dikkatli ve hoş görülü olunuz,

Yağışlı havalarda hızınızı azaltın,

Araç kullanırken dikkatinizi dağıtmayın,

Far ayarlarını kontrol ediniz,

Aracınızın bakımını ihmal etmeyiniz.(Fren, balata, çalışmayan silecek, korna, cam ısıtıcısı, kırık ayna, sinyaller vb.)

Dikiz aynasını arka camla örtüşecek bir konuma getirin. Yan aynalar sürücüye geniş bir açı sağlamalıdır.

Koltuğun yüksekliği yolu ve arabayı tam kavrayabileceğiniz durumda olmalı.

Gece yolculuklara çıkmadan önce ışık donanımınızı kontrol ediniz, (far, sinyal, stop lambaları)

Direksiyonun başına geçtiğinizde rahat sürüş pozisyonunuzu belirleyiniz, ayakkabılarınızın pedalları kullanmaya uygun olması gerekir,

Takip edeceğiniz rotayı zihninizde çizip, hangi yolları kullanabileceğinizi hayal edin. Kararsız kalmak kazaya davetiye çıkarır.

Yakın takip ve tehlikeli sürüşten kaçınınız,

Alkollü iken araç kullanmayınız,

Emniyet Kemerinizi mutlaka takınız,

Zeminin ıslak olduğu durumlarda virajlara daha düşük vitesle girmek ve direksiyonda sert hareketler yapmaktan sakının.

Acelecilikten kaçınınız-Hız limitlerini aşmayınız, (Hız Kurallarına uyunuz)

Virajlarda (dönemeçlerde) yavaşlayınız,

Kavşaklara yaklaşırken yavaşlayınız ve ışıklara riayet ediniz,

Geçme (sollama) kurallarına uyunuz,

Yayalar! Karşıdan karşıya geçişlerde geçiş kurallarına ve ışıklara riayet ediniz,

Bisiklet ve motosiklet kullanırken kaskınızı takmayı unutmayınız,

Sürücüler! Dikkatsiz ve dalgın yayaların yola çıkabileceklerini unutmayınız,

Bayram süresince Manisa Emniyet Müdürlüğünce kazasız günler ve sağlıklı olarak sevdiklerinize kavuşmanızı dileriz.

İYİ BAYRAMLAR”
Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2014, 22:27

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4