Turgutlu Belediyesinden Tarihe Geçen Toplu İş Sözleşmesi

Turgutlu Belediyesi ile DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası arasında imzalanan toplu sözleşmede yer alan maddelerin bir çoğu ilk kez bir toplu iş sözleşmesinde yer aldı.

Turgutlu Belediyesinden Tarihe Geçen Toplu İş Sözleşmesi

Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın ilkleri hayata geçirmeye devam ediyor. DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası 7 No’lu Şubesi ile imzalanan Turgutlu Belediyesinde çalışan kadrolu işçileri kapsayan toplu sözleşmede yer alan bir çok madde ilk kez sözleşmelerde yer aldı. Yapılan sözleşme ile işçilere toplamda %35 oranında zam yapıldı. Ayrıca disiplin suçlarına “Kadın ve çocuklara yönelik suçlarda iş akdi feshedilir” maddesi eklendi. Kadınlara 8 Mart Dünya Kadınlar günü izni ve ayda 1 gün regl izni verildi. 1 Mayıs İşçi ve Emek Bayramı ile 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda bayram ikramiyesi verilecek. İlk kez anaokulu ve kreşe giden çocukları olanlara eğitim yardımı yapılacak. Hac ibadetini yapmak isteyenlere ücretli izin verilecek.

Toplu İş Sözleşmesi imza töreninde konuşan Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın: “Biz seçim sürecinde Her Şey Güzel Olacak demiştik. Turgutlu’da gerçekten her şey güzel olmaya başladı. Ben size belediyeyi devraldığımız on aylık süreçte yaptıklarımızdan bahsetmek istiyorum. On ay gibi bir sürede mali hizmetler müdürlüğümüzün verdiği rakamı söylüyorum size 7 milyon liraya yakın tasarruf yapmışız. Bu tasarrufu nasıl yaptık? Turgutlulunun bir kuruşunu yedirmedik. Bundan sonrada yedirmeyeceğim. O hakları siz işçi kardeşlerime veriyorum arkadaşlar. Belediyeyi devraldığımızda belediye personelinin maaşları ödenecekti 600 bin lira açık vardı. Biz 30 yıl sonra belediyeyi aldılar daha ilk ay maaşları ödeyemediler demesinler diye 600 bin lira dışarıdan para bulduk işçilerimizin maaşlarını ödedik. 2019 yılının Kasım ayına kadar belediyemizin dışarıdan alışveriş yaptığı bütün esnafımıza olan borçlarımızı ödedim.    Ve artık kasamızda paramızda var, yatırım yapmak için de paramız var işçilerimize bu hakları vermek için de paramız var. Demek ki doğru yönetilince her maaş dönemi Turgutlu Belediyesi bir taşınmazını satmak zorunda değilmiş. Hepiniz hatırlarsınız ayın 15’i gelmeden burada belediyeye ait arsalar, araziler satışa çıkarılıyordu, işçinin maaşı öyle ödeniyordu. 10 ayda Turgutlu Belediyesine ait hiçbir yeri satmadım, 1 kuruş kredi kullanmadım. İmzaladığımız sözleşme ile işçi kardeşlerimize daha önce verilmeyen birçok hak verdik. Maaşlarına %35 oranında bir zam yapmış olduk. Bu ülkenin gerçek enflasyonu %35-40 civarında. Onların yaptığı hesaba göre değil biz kendimiz yapıyoruz enflasyon hesabını. İşçi kardeşlerimizi bu zamla gerçek enflasyona ezdirmemiş olduk. Çiçeğe, böceğe verilen paraları ben işçi kardeşlerime veriyorum. İmzalayacağımız sözleşmenin işçi kardeşlerimize, sendikamıza, Turgutlumuza, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”dedi.

Turgutlu Belediyesi Etkinlik Merkezinde düzenlenen imza törenine Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın ile birlikte CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan,  DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Çetin Çalışkan, Genel-İş 7 No’lu Şube Başkanı Özgür Genç, CHP Turgutlu İlçe Başkanı Hüseyin Oğuz, Turgutlu Belediye Başkan Yardımcıları Ahmet Daşkan, Fırat Honaz, Evren Erbaş Ser, meclis üyeleri, daire müdürleri ve belediye işçileri katıldı. İşçiler tarafından lokma döktürüldü, imza töreni sonrası işçilerle birlikte Belediye Başkanı Akın, Milletvekili Başevirgen, Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan davul zurnayla sözleşmeyi kutladı.

Kaynak: Turgutlu Belediyesi Basın Bülteni

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4