TURGUTLU'DA AMACIM ORGANİK MÜCADELEM TEKNİK EĞİTİMİ

Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce gerçekleştirilen “Amacım Organik Mücadelem Teknik” projesi kapsamında Turgutlu’da organik üretim yapan üzüm üreticilerine Feromon Kapsül dağıtımı yapıldı.

TURGUTLU'DA AMACIM ORGANİK MÜCADELEM TEKNİK EĞİTİMİ

Dağıtımı yapılan kapsüllerin %75’inin hibe %25’inin ise çiftçi katkısıyla sağlandığını ifade eden Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk; “Turgutlu İlçemizde organik bağ alanlarında feromon kapsül uygulamasını arttırmak amacıyla Organik Tarım Bilgi Sistemine kayıtlı 18 üreticimize 61.992 adet feromon kapsül dağıtımı gerçekleştirdik. Proje 1.000 dekar alanda uygulanmaktadır.

Salkım Güvesi zararlısı asmada tomurcuk ve çiçek evresinde, tomurcuk ve çiçekleri zarara uğratarak dökülmeye neden olur ve böylece seyrek taneli salkımlar oluşur. Larvalar, asmanın koruk ve olgunlaşma dönemlerinde ve olgun tanelerde beslenerek verim ve kalitede düşüşe neden olur. Bağda salkım güvesine karşı kullanılan organik tarım ilaçlarının pahalı olması ve yılda ortalama 4 defa ilaçlama yapılması gerektiği için bu zararlıya karşı mücadelede feromon kullanımı önem kazanmaktadır. Biyoteknik mücadele uygulaması fazla iş gücü gerektirmez ve daha ekonomiktir. Çevre ve insan sağlığına dost bir uygulamadır” dedi.

15.04.2022 tarihinde gerçekleşen dağıtım etkinliğine; Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, İl Müdür Yardımcısı Serdar Mersinli, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Gökmen Kaya, Turgutlu İlçe Tarım ve Orman Müdürü Musa Çallı, firma yetkilileri, konu sorumlusu teknik personeller ile üreticiler katıldı.  

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4