Turgutlu'da Ekmeğe El Değmeyecek

Manisa'nın Turgutlu ilçesinde ekmeklere el değmeden satışa sunulacağı bildirildi.

Turgutlu'da Ekmeğe El Değmeyecek

Koronavirüs hastalığı (Covid-19) kapsamında ekmekle ilgili alınacak tedbirleri görüşmek ve uygulamak üzere İlçe Tarım ve Orman Müdürü Musa ÇALLI, Fırıncılar Odası Başkanı Şahin EK ve Bakkallar Odası Başkanı Ergün ÇOLAK bir araya geldi. Yapılan açıklamada;

“Son günlerde Dünyada pek çok ülkede yaşanan yeni Koronavirüs hastalığı (Covid-19) kaynaklı olağanüstü durum, yeterli önlemi almakta geciken ülkelerde kayıpların artmasına neden olmuştur. Bu sebeple, ülkemizde benzeri olumsuzlukların yaşanmaması için her Bakanlık kendi alanıyla ilgili ek önlemler alıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığının Türkiye Fırıncılar Federasyonu ile aldığı karar sonrası halkımızın sağlığını korumak ve salgının yayılmasını azaltmak amacıyla, 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun 26. maddesinin 5. fıkrası gereğince ekmek ve ekmek çeşitlerinin satışıyla da ilgili bazı tedbirler alınması uygun görülmüştür.

Bu kapsamda:

Piyasaya arz edilen, ekmek ve ekmek çeşitlerinin satışında, ürünleri tüketicinin doğrudan alması engellenecektir. Ekmek, ekmek çeşitleri ve diğer ekmek çeşitleri aşağıda belirtilen 3 şekilde satışa sunulabilecektir.

  • Hazır ambalajlı olarak

2- Ambalaj malzemesi içerisinde: Ekmek ve ekmek çeşitleri gıda ile temasa uygun kağıt esaslı veya plastik esaslı bir ambalaj malzemesine konularak satışa sunulabilecektir. Ambalaj malzemelerinin ağız kısmının, ürünün rutubetini bırakabilmesi amacıyla açık bırakılmasında sakınca bulunmamaktadır.

3-  Ambalaj malzemesine konulmamış ürünler:  Bu ürünler sadece,  bulaşmayı ve tüketicinin ulaşmasını engelleyecek şekilde hijyen tedbirlerinin alınmış olduğu dolap ve tezgahlarda bulundurulabilecek ve tüketici talebi üzerine işletme görevlileri tarafından uygun bir ambalaj malzemesine konularak tüketiciye arz edilebilecektir.

Ayrıca pazar, manav gibi yerlerde, sokaklarda, seyyar araçlarda da ambalajlı veya ambalajsız olan ekmek ve ekmek çeşitlerinin satışı yapılmayacaktır.

Koronavirüs hastalığının yayılmasını engellemek ve halkımızın sağlığını korumak amacıyla bahsedilen bu yerlerde içinde bulunduğumuz olağanüstü durum nedeniyle ekmek ve ekmek çeşitlerinin ve diğer gıda ürünlerinin izinsiz satışının yapılmasının tespiti halinde uyarılmaksızın yasal işlem uygulanarak seyyar satış araçlarına ve ürünlere el koyulacağından herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için, bu tür faaliyette bulunan kişileri buradan uyarıyoruz.” denildi.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4