Turgutlu'da Pulmoner Rehabilitasyon Haftası Etkinlikleri

Manisa'nın Turgutlu ilçesinde Pulmoner Rehabilitasyon haftası kapsamında Turgutlu İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından vatandaşlar bilgilendirildi..

Turgutlu'da Pulmoner Rehabilitasyon Haftası Etkinlikleri
banner43

              Uzun süreli akciğer, solunum problemi olan bireylerin, nefes darlığı hissetmeksizin hareket etmeleri veya normal günlük aktivitelerini yapmaları giderek güçleşmektedir. Pulmoner Rehabilitasyon uygulamaları nefes darlığı ile başa çıkabilmeyi ve hasta bireyin kendisini daha güçlü ve sağlıklı hissetmesini sağlar. Turgutlu İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından halkımızın Pulmoner Rehabilitasyona yönelik bilgilendirilmesi ve bilincin artırılması amacıyla Halk Kütüphanesinin önünde stant çalışması yapılmıştır. Turgutlu İlçe Sağlık Müdürlüğü Fizyoterapistleri Sonay VEREL ASYALI ve Nesibe KAHVECİOĞLU açılan stantta halka bilgilendirme broşürleri dağıtılarak, Pulmoner Rehabilitasyon hakkında bilgi verdiler. Fizyoterapistler Sonay VEREL ASYALI ve Nesibe KAHVECİ ‘‘Pulmoner Rehabilitasyon, kronik solunum hastalarının fiziksel ve psikolojik durumlarını düzeltmeyi ve sağlığı iyileştirmeyi hedefleyen, hasta değerlendirmesini takiben bireysel olarak belirlenen egzersiz eğitimi, davranış değişikliği ve hasta eğitimi gibi yaklaşımları içeren kapsamlı uygulamalar bütünüdür.

Pulmoner Rehabilitasyon kimlere uygulanır?

KOAH (Kronik obstrüktif akciğer hastalığı) başta olmak üzere astım, bronşektazi, interstisyel akciğer hastalıkları, kistik fibrozis, göğüs duvarı hastalıkları, nöromusküler hastalıklar, akciğer nakli öncesi ve sonrası, akciğer kanseri, obezite ilişkili tüm akciğer hastalıklarında pulmoner rehabilitasyon programı başarı ile uygulanabilmektedir.

Pulmoner Rehabilitasyonun amaçları nelerdir?

Hastalığa bağlı gelişen nefes darlığı ve fonksiyonel yetersizliği ortadan kaldırması,

Hastalığın ilerlemesini önlenme,

Egzersiz toleransının artırılması,

Sağlık durumunun iyileştirilmesi,

Komplikasyonların önlenmesi ve tedavisi,

Hastalık atak sayısının azaltılması ve atak şiddetinin hafifletilmesi,

Yaşam kalitesinin iyileştirilmesi,

Hastaneye başvuru sıklığı ve yatış süresinin azaltılması sonucunda sağlıkla ilişkili harcamaların azaltılması,

Sağ kalımda artış sağlamasıdır.

Hastalar; sigarayı bırakarak, ilaçları doğru kullanarak, düzenli egzersiz yaparak yaşam kalitelerini arttırabilir’’ Dedi.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4