Turgutlu'da Şehitlerin Bilgileri ve Kahramanlıkları Dijital Ortama Aktarılıyor

​​​​​​​Manisa'nın Turgutlu ilçesinde üniversite öğrencilerinin başlattığı 'Bir Şehrin Kahramanları' adlı projeyle, şehitlerin bilgileri ve kahramanlıkları dijital ortama aktarılıyor.

Turgutlu'da Şehitlerin Bilgileri ve Kahramanlıkları Dijital Ortama Aktarılıyor

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (Manisa CBÜ) Hasan Ferdi Teknoloji Fakültesi Yazılım Mühendisliği öğrencilerinin sosyal sorumluluk dersinde ortaya çıkardıkları 'Bir Şehrin Kahramanları' adlı projenin ilk adımı Manisa'nın Turgutlu ilçesinde atıldı.

Turgutlu Kaymakamlığı'nın desteklediği, Manisa CBÜ'nün ise hayata geçirdiği projenin tanıtımı ve açılışı Turgutlu Şehitliği'nde düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Proje ile şehit kabirlerine yerleştirilen QR (kare) kodlar, ziyaretçiler tarafından telefonla okutulmasının ardından kurulan bir web sitesine yönlendirilip, şehitlerin bilgilerinin ve kahramanlıklarının yer aldığı özel bir alana ulaşılıyor.

Proje kapsamında öncelikli olarak Turgutlu'da ki şehitlerin dijital ortama aktarılmasının ardından projenin Manisa ve sonrasında ise ülke geneline yayılması hedefleniyor.

Ayrıca proje kapsamında sadece şehir kabirlerinde değil, şehit isimlerinin verildiği tüm sokak, cadde ve parklar ile diğer kamu alanlarınada karekodların yerleştirilip buralardanda şehitlerin bilgilerine ulaşılması amaçlanıyor.

Projeyle ilgili olarak açıklamada bulunan Manisa Celal Bayar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölümü, Doktor öğretim Üyesi Yusuf Özçevik "bugün 'Bir Şehrin Kahramanları' projemizin açılış ve tanıtımını gerçekleştirdik. Projemiz ders öğretim planımızda bulunan sosyal sorumluluk dersinde öğrencilerimizin ortaya attığı bir fikir sonucunda oluştu. Bir QR kod basımı ile şehitlerimizin bilgilerini ve kahramanlıklarını teknoloji altyapılı bir uygulama ile milletimize aktarılmasını hedefliyoruz. Şu aşamada Turgutlu'da bugün iyibariyle projemizi devreye almış bulunuyoruz. Amacımız önce ilimizde sonra ülkemizde yaygınlaştırarak aziz kahramanlarımızın aziz şehitlerimizin hatıralarını yaşatmak" dedi.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi yazılım mühendisliği bölümünden mezun olan İsmet Kızgın "projemizi şehitlerimizin anısını yaşatmak için gerçekleştirdik. İnşallah başta Turgutlu'muz olmak üzere, daha sonra da başta Manisa'mız ve daha sonrada bütün ülkemize yayılmasını planlıyoruz, amaçlıyoruz. Buradaki tek amacımız şehitlerimizin anısını yaşatmak ve kahramanlarını nesilden nesile aktarmaktır. Projemize destek veren tüm hocalarımıza teşekkür ediyorum" dedi.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi yazılım mühendisliği 2 sınıf öğrencisi Ecenur Kaya "bugün projemiz olan bir Şehrin Kahramanları projemizin açılışını gerçekleştirdik. Projemizin amacı şehitlerimizin isimlerini yaşatmak. İlk önce küçük ölçekli olarak Turgutlu'da başladık, Projeyi daha da büyütmeyi planlıyoruz" dedi.

Türkiye Harp Malülü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Turgutlu İrtibat Bürosu temsilcisi Ahmet İlter, yapılan çalışmadan dolayı emeği geçen herkese teşekkür etti.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Profesör Dr. Ahmet Ataç "Bilim ve teknoloji asrındayız. Şehitlerimiz vefat etti, arkalarından ağlamak haddimiz değil. Allah'ın teminatında olan bir zümre ve Cennetle müjdelenmişler. Peki biz ne yapabiliriz, gelecek nesillerimize bunların hatıralarını aktarabiliriz. Gelecek nesillerimize Şehitlik mertebesinin hikmetlerini anlatabiliriz. Gelecek nesillerimize teknoloji ile beraber bu coğrafyanın ne kadar önemli olduğunu, bugün bu toprağa basıyorsanız, ruhaniatın toprağın altındakilerin, üstüne ne kadar koruyuculuk yaptığını aktarabiliriz. Hocalarımız ifade etti ümit ediyoruz, Turgutlu'dan büyüyerek Turgutlu'dan gelişerek çekirdeği Turgutlu olarak, Manisa'mıza akabinde de belki tüm Türkiye'mize de yaygınlaşabilir dedi. Ben de bu konuyu bugün sayın Valimize arz edeceğim. Biz bunu Manisa'da gerçekleştirebileceğimizin sözünü vereceğim. İnşallah bu projeyi Manisa'mıza, Manisa'mızdan da Ankara'ya taşıyarak bunu tüm Türkiye'ye yayacağız" dedi.

Turgutlu Kaymakamı Ali Yılmaz, "Turgutlu Celal Bayar üniversitemizin Hasan Ferdi Turgutlu Teknoloji fakültemizin öğrencilerinin ve hocalarımızın yazılımını geliştirdiği,  'Bir Şehrin Kahramanları' adlı projemiz hakikaten şehitlerimize Turgutlu kurumlarımızın, öğrencilerimizin ve okulumuzun şehitlerimize verdiği önemi gösteren çok önemli bir iş. Şehit ailelerimiz bizim başımızın tacı, şehitlerimiz hepimizin şehidi. Şehitlerimize ve Gazilerimize ne yapsak az ama bize düşen vatan millet kutsal değerler uğruna şehit olan gazi olan, aziz şehitlerimize, kahraman gazilerimize layık olacak bu tür işler yapmaktır. Onların aziz hatıralarını gelecek nesillere aktarmaktır" dedi.

Turgutlu Şehitliği'nde düzenlenen etkinliğe Turgutlu Kaymakamı Ali Yılmaz, Manisa CBÜ Rektörü Profesöt Dr. Ahmet Ataç, Rektör Yardımcısı Profesör Dr. Mustafa Kazaz, Hasan Ferdi Turgutlu Teknoloji Fakültesi Dekanı Profesör Dr. Nevzat Onat, Turgutlu İlçe Emniyet Müdürü Harun Tutak, Turgutlu İlçe Jandarma Komutan vekili Astsubay Kıdemli Başçavuş İsmail Demir, İlçe Milli eğitim Müdürü Mehmet Ölmez, Turgutlu Belediyesi Başkan Yardımcısı Fırat Honaz, Türkiye Harp Malülü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Turgutlu İrtibat Bürosu temsilcisi Ahmet İlter, şehit yakınları ve gaziler katıldı.

Kaynak: Kamil TEKMEN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4