Turgutlu İkinci Bayramını Yaşadı

Alparslan Türkeş Köprülü Kavşağı Türkiye’nin Hizmetinde

Turgutlu İkinci Bayramını Yaşadı
banner1

Turgutlu’nun yıllardır kanayan yarasına neşter vurarak ilçeyi modern ve güvenli trafiğe kavuşturan Alparslan Türkeş Köprülü Kavşağı’nın ikinci etabı da düzenlenen törenle hizmete açıldı. Turgutlu’yu doğru zamanda doğru yatırıma kavuşturduklarının ve 83 Milyon TL’lik dev yatırımın altına imza atmaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ve Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, yol arkadaşlığının üretken belediyecilik anlayışıyla çıktıkları yolda Turgutlu halkına milyarlarca liralık yatırım olarak geri döndüğünün altını çizerek, “Gelecek seçimler için değil gelecek nesiller için dedik, biz buraya sadece yatırım yapmıyor, canlarımızı kurtarıyoruz. Manisa’mıza, Ege’nin Anadolu’ya açılan kapısı Turgutlu’muza ve tüm Türkiye’ye hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

Turgutlu tarihinin en büyük yatırımlarından olan Alparslan Türkeş Köprülü Kavşağı’nın ikinci etabı ve yan yolları düzenlenen muhteşem tören ile kullanıma açıldı. Gerçekleştirilen açılış törenine AK Parti Manisa Milletvekili Semra Kaplan Kıvırcık, Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Turgutlu Kaymakamı Uğur Turan, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin ve eşi Bahar Şirin, Ahmetli Belediye Başkanı Ahmet Alhan, İlçe Emniyet Müdürü Volkan Parıldar, AK Parti Manisa İl Başkanı Berk Mersinli, Milliyetçi Hareket Partisi Manisa İl Başkanı Ömer Baysal, AK Parti Turgutlu İlçe Başkanı Kazım Dilek, Milliyetçi Hareket Partisi Turgutlu İlçe Gürhan Bostan, parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan tören de ilk olarak söz alan Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin oldu. Başkan Şirin “Bugün 8 Haziran 2018 tarihindeki gibi yine bir bayram gününü sizlerle yaşıyor, Türkiye'nin en uzun battı-çıktısı olma unvanını kazanan, ilçemiz tarihinin en büyük, bizim altına imza atmaktan onur ve gurur duyduğumuz Alparslan Türkeş Köprülü Kavşağı'nın açılış töreninde bizleri bir araya getiren Yüce Rabbime şükrediyoruz. Şuan üzerindeki bulunduğumuz alanda Turgutlu'da hayal dahi edilemeyecek bir dev bir proje yükseldi. Turgutlu’da yaşayan ömrünü burada geçiren hemşerilerimiz iyi bilir, ‘bu proje olmazsa olmazımız' dedik, bu yatırım Turgutlu'nun olmazsa olmazıydı. Projemiz hayata geçmeden önce işte bu bölge Turgutlu'nun kanayan yarasıydı. Can güvenliğinin risk olduğu bu bölgede ne yazık ki ölümlü kazalar yaşandı. Tarifi imkansız acılar yaşandı. Çünkü Türkiye’nin adeta can damarı olan bu bölgede, bizim de sıkça dile getirdiğimiz gibi ‘Ege’nin Anadolu’ya Açılan Kapısı’ olan Turgutlumuz’da günde 30 binden fazla araç geçiyor. Manisa’mızın Büyük Başkanı Bizlerin Ağabeyi Sayın Cengiz Ergün ile bu projenin hayata geçmesi adına yoğun mesai harcadık. Her daim verimli istişarelerimiz, işbirliğimiz, en önemlisi Turgutlu Sevdamız işte görüyorsunuz meyvelerini verdi. İmkanların seferber edilmesi, düşünceler ve hedefler; doğru zamanda, doğru yerde ortaya muhteşem bir yatırım olarak hayat buldu. Bu yatırıma şuan kazma vurup 'bismillah' desek bu rakamın çok daha yüksek olacağı aşikardır. Bunu da özellikle belirtmek, doğru zamanda doğru işlere imza atılmasına vesile olan herkese şükranlarımı sunuyorum. Burada Mimar Sinan Caddesi’nin komple yenilenen alp yapısı geçmişteki su baskınlarını önledi ve biz bu kış çok önemli bir sınavı başarıyla geçtik. Ve elbette burasını daha da özel kılan da meclis üyelerimizin halkımız adına altına imza attığı Türk siyasetinin önemli şahsiyeti Milliyetçi Hareket Partisi’nin kurucusu Başbuğumuz merhum Alparslan Türkeş’in adını vermemiz olmuştur. Kendisini şahsım ve dava arkadaşlarım adına rahmet ve minnetle yad ediyorum. Altına imza atan herkese huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

‘Sözümüzü Yerine Getirmenin Mutluluğunu Yaşıyoruz’

Daha sonra söz alan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ise “Bu kavşak hem Turgutlu’muz için hem bu yolu kullanan on binlerce vatandaşımız için hem de şahsım için çok önemli. Bugün burada sadece modern bir kavşak açmıyoruz. Turgutlu’muzun gerçekten ihtiyaç duyduğu bir projeyi de ilçemize kazandırmış olmanın gururunu yaşıyoruz. Yapımına başladığımız ilk günden itibaren buradaki çalışmaları gün gün takip ettim. Bu önemli ve büyük proje ile birlikte, İzmir-Ankara şehirlerarası taşıt trafiği geçişi, yaptığımız altgeçit ile sağlanarak şehir trafiğinden ayrıldı. Böylece, şehirlerarası trafik hiç durmadan akmaya başladı. Ulaşımda önemli ölçü de zamandan ve paradan tasarruf sağlandı. Şehir içi trafiğinin şehirlerarası trafikten ayrılması ile hepimizi derinden üzen trafik kazalarında oluşan can ve mal kayıplarının da önüne geçildi. Ayrıca, projemiz kapsamında Mimar Sinan Caddesi de yenilendi ve kuzey-güney yönü bağlantısı şehirlerarası yoldan bağımsız olarak yapıldı” dedi.

‘Sabrın Sonu Selamettir’

          Başkan Ergün konuşmalarını şu şekilde sürdürdü “Yan yol imalatları ile ilgili olarak; yapımı tamamlanan içme suyu hattının ve doğal gaz abone bağlantılarının, imalat yapılacak kısımlarda yüzeye çok yakın olması nedeniyle, yağmursuyu ve zemin iyileştirme gibi çalışmaları yaparken çok zorluklar yaşadık. Ama gerekli koordinasyonları sağlayarak, bu çalışmaları da tamamladık ve sıcak asfalt imalatlarına başladık. Bu çalışmalarımızı yaparken, elbette yeri geldi toz toprak oldu. Yeri geldi çamur oldu. Yeri geldi deplase işlemleri yapılırken bazı mahallelerimizde su kesintileri yaşandı. Kötü hava şartları da çalışmalarımıza engel oldu. Ancak saydığım olumsuzlukların sebebi bu güzel projenin çalışmalarının tamamlanması içindi. Biz hemşerilerimize bu tür sıkıntıları yaşatmayı tabi ki istemezdik. Ancak zorluk çekmeden refaha ulaşılmıyor, emek olmadan yemek olmuyor. Bu nedenlerle projenin yapımı sırasında verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı Turgutlulu hemşerilerime bir özür borcum var. Yaklaşık 83 milyon lira gibi bir bedelle bu güzel hizmet Turgutlu’muza hayırlı uğurlu olsun. Büyükşehir Belediye Meclisimizde aldığımız kararla bu önemli ve büyük projeye Türk siyasetinin önemli ismi, Milliyetçi Hareket Partisi’nin kurucusu başbuğumuz merhum Alparslan Türkeş’in adını verdik. Kendisini rahmet ve minnetle anıyor, tüm meclis üyelerimize huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. Ardından söz alan AK Parti Milletvekili Semra Kaplan Kıvırcık ise “Manisa’mız, Turgutlu’muz her şeyin en iyisine layık. Halkımızın bize verdiği destek ile en hizmetlerimizi İlçemize ve İlimize getirmek için canla başla çalıştık, bundan sonrada çalışmaya devam edeceğiz. Bugün Turgutlu’da bir bayram havası. Görüyorsunuz yapılan hizmeti ve çalışmayı. Bu eser Turgutlu’ya değer katacak. Turgutlu’muz hayırlı olsun dedi. Son olarak söz alan MHP Grup Başkanvekili Manisa Milletvekili Erkan Akçay ise “Merhum Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in adının verildiği bu köprülü kavşağımız Turgutlu’muza hayırlı olsun. Burada emeği geçen işçisinden mühendisine, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e ve Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin’e teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun” dedi. Duaların ardından Alparslan Türkeş Köprülü Kavşağı kurdele kesilerek hizmete girdi.

Kaynak: Turgutlu Belediyesi Basın Bülteni

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4