Turgutlu Kaymakamlığı'ndan Vatandaşın Şikayetini Haber Yapan Gazeteciye Dava

Manisa'nın Turgutlu ilçesinde, Kaymakamlık vatandaşların şikayetleri üzerine yapılan habere konu kömür dağıtımını araştırmak yerine Gazetecileri dava edeceğini açıkladı.

Turgutlu Kaymakamlığı'ndan Vatandaşın Şikayetini Haber Yapan Gazeteciye Dava

    Turgutlu Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından, ilçede ihtiyaç sahiplerine dağıtılan kömür yardımlarının bazılarının ihtiyaç sahibi olmayan kişilere dağıtıldığı yönünde bilgiler alan gazetecilerin konuyla ilgili yaptığı haber sonrasında Turgutlu Kaymakamlığı konuyu araştırıp açıklama yapmak yerine, haberi yapan gazetecileri dava edeceğini duyurdu.
    Turgutlu Kaymakamlığı'ndan yapılan açıklama şu şekilde; 14 Eylül 2020 tarihinde Turgutlu Kaymakamlığına ait turgutlu.gov.tr adresinde ‘Turgutlu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı 5295 Aileye 4.500 Ton Kömür Dağıtıyor’ başlıklı haber yerel gazetelerde de yayınlanmıştı. 14 Eylül 2020 tarihinde çıkan bu haberin altında bulunan haksız ve somut bir delili olmayan bazı yorumlardan yola çıkarak, sadece geçmiş tarihli habere yapılan bazı yorumları üzerinden, “Manisa’nın Turgutlu ilçesinde geçtiğimiz eylül ayında yapılan kömür yardımlarında bazı şahıslara ayrıcalık tanındığı ve ihtiyaç sahibi olmayan şahıslara kömür indirildiği iddia edildi” başlığı adı altında bazı internet sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında haber yapıldığı görülmüştür.
 Turgutlu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfı Müdürünün fotoğrafı kullanılarak yapılan bu tür haksız haber ve yorumlar, vatandaşlarımızın beyanı ve Vakfımızın araştırması sonucu hak sahipleri belirlenerek yapılan sosyal yardımlara gölge düşürmeyi amaçlamaktadır.  Oysa ki, haber net olarak kişi ve adres içermese bile, habere esas gösterilen yapılmış yorumlarda belirtilen mevkilerde kömür yardımı alan kişilerin bilgileri tekrar incelenmiş olup; iddia edilen suçlamaların mesnetsiz olduğu, kanunlara aykırı ya da kamu vicdanını rahatsız edecek haksız bir sosyal yardım verilmediği, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımızın muhasebe ve arşiv kayıtlarından somut bir şekilde belgelendirilerek görülmüştür. Nihayetinde Devletimizin imkânlarıyla sağlanan sosyal yardımlar, Turgutlu Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Vakfı’mız tarafından titiz bir inceleme ve karar süreçlerinden sonra hak sahibi olarak belirlenen vatandaşlarımıza ulaştırılmakta olup; Kaymakamlığımıza sözlü ya da yazılı şekilde, somut kişi ve-veya adres bildirilerek yapılan ihbarlar daha kapsamlı şekilde incelenerek varsa eksiklik ya da haksızlıklar düzeltilmektedir. 
Haberin mesnetsiz ve gerçek dışı olması; kişileri, kurumları itham edici niteliği nedeniyle adli merciler nezdinde gerekli işlemler başlatılacaktır" dedi.

Kaymakam Ali Yılmaz "Sosyal yardımlardan yararlanan binlerce kişi var ilçede, herkese kefil olamayız"

    Öte yandan Turgutlu Kaymakamı Ali Yılmaz, kaymakamlığın açıklamasını paylaşan bir sosyal medya sayfasının altına ise şu yorumu yaptı; "Değerli arkadaşlar, hala olayı dedi kodu olarak tartışıyoruz maalesef. Kaymakamlık Açıklaması okunursa "konunun araştırıldığı" ve sonra açıklama yapıldığı anlaşılır. Kurumları ve yardımları topyekün kötüleyerek bir yere varamayız, bunlar bizim kurumlarımız ve insanlarımız. Burada kömürü satan varsa bunun öncelikle suçlusu satan kişidir, çünkü Kaymakamlık Vakfı vatandaşın sonradan alıp satacağını bilemez. Sosyal yardımlardan yararlanan binlerce kişi var ilçede, herkese kefil olamayız. Gerçekten zengin olup kömür alan ya da yardım olarak aldığı kömürü satan kişiler varsa onları lütfen bana adı-soyadıyla ve mümkünse tam adresiyle bildirin, onları inceler bir dahaki kömür dağıtım listesinden çıkarırız(özelden yazın ya da telefondan arayın Kaymakamlıktan farketmez). Bu işleri ancak böyle düzeltebiliriz. Selamlar..."

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4