Turgutlu Kaymakamlığından Yeni Koronavirüs Kararları

Turgutlu Kaymakamlığı İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 31 Aralık 2020 günü, 2020/167 nolu kararını kaymakamlık sitesinde yayınladı.

Turgutlu Kaymakamlığından Yeni Koronavirüs Kararları

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen ve tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden Covid-19 adı verilen Koronavirüs salgınından vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla; Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, İçişleri Bakanlığının uygulamaya konulmasını emrettiği talimatlar ve virüsün kuluçka devresinde de bulaşma ve yüksek yayılma hızına sahip olması özelliklerinin birlikte değerlendirilmesi sonucunda ilçemiz genelinde uygulanmak üzere kararlar alınmaktadır.

Daha önce alınan İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulumuzun 2020/152 ve 2020/154 sayılı kararlarında

İlçemizde; 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız gün içerisinde 10:00 ila 13:00 saatleri, 20 yaş altı vatandaşlarımız (01.01.2001 tarihi ve sonrasında doğanlar) ise gün içerisinde 13:00 ila 16:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek olup ( işyerleri ile illiyetlerini gösteren çalışma/SGK kaydı vb. belgeyi ibraz eden çalışanlar hariç), bu saatler dışında ise belirtilen yaş gruplarındaki vatandaşlarımızın sokağa çıkmalarına yasaklama getirilmişti.

1-) Hafta içi belirli saatlerde sokağa çıkmalarına kısıtlama uygulanan yaş gruplarında yer alan vatandaşlarımızdan Cuma namazını kılmak isteyenler için; 65 yaş ve üzeri büyüklerimizin sokağa çıkma kısıtlamasının Cuma namazı bitimine kadar uzatılmasına, 20 Yaş altındaki gençlerimizin sokağa çıkış saatini ise Cuma namazına gidebilecekleri şekilde öne alınmasına karar verilmiştir. Hafta içi kısıtlama getirilen 65 yaş ve üzeri yaş büyüklerimiz için ve 20 Yaş altı gençlerimiz için Cuma namazını kılmak isteyen vatandaşlarımız için düzenlenmiş olup hafta içi diğer günlerde 2020-152 ve 2020-154 sayılı kararlarımızda belirtilen saatler geçerli olacaktır.
2-) 31 Aralık Perşembe günü saat: 21.00’da başlayacak, 1 Ocak Cuma, 2 Ocak Cumartesi, 3 Ocak Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve 4 Ocak Pazartesi günü saat:05.00’de tamamlanacak sokağa çıkma kısıtlaması sırasında 1 Ocak Cuma günü Cuma namazına gitmek isteyen vatandaşlarımızın araç kullanmamak kaydıyla ikametlerine en yakın camiye gidip gelebilmelerine,

Yukarıda yazılı kararlara uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. Maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195‘inci maddesi kapsamında suç duyurusunda bulunulmasına,

Kurulumuz oy birliği ile karar verilmiştir.

Kaynak: Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2020, 15:38

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4