Turgutlu Meclisi 2018'in Son Toplantısını Gerçekleştirdi

Manisa'nın Turgutlu ilçesi Belediye meclisi Aralık ayı toplantısı gerçekleştirildi.

Turgutlu Meclisi 2018'in Son Toplantısını Gerçekleştirdi
banner1

Turgutlu Belediyesi şehir meclisi 2018 yılının son toplantısı olan Aralık ayı olağan meclis toplantısı Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin'in başkanlığında gerçekleşti. 5 gündem maddesinin görüşülerek karara bağlandığı toplantıda Şehit Ali Şahin'in adının parka verilmesi oy birliği ile kabul edilirken, muhtalif taşınmazların satışı ise MHP'li meclis üyelerinin oy çokluğu ile kabul edildi.

Turgutlu Belediye başkanı Turgay Şirin'in konuşması ile başlayan toplantıda başkan Şirin " Gündemimize geçmeden önce yılın son meclis toplantısı dolayısıyla buradan birkaç hususu belirtmek istiyorum…

          Dün, 3 Aralık Dünya Engelliler Günüydü… Bizler de engelli evlatlarımızın, engelli kardeşlerimizin, büyüklerimizin yaşam mücadelesine çok daha dikkat çekebileceğimiz bir gün olan 3 Aralık’ta onlarla birlikte olmaktan mutluluk duyduk. Ben bir kez daha varlıklarıyla yaşamımızı zenginleştiren engelli vatandaşlarımızı can-ı gönülden kutluyorum. Çok daha engelsiz yarınlarda yine bir arada olmayı diliyorum.

         Yarın, 5 Aralık Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını elde edişinin 84’üncü yıldönümü kutlayacağız. 1934 tarihinde alınan bir kararla kadınlara siyasal hayata müdahil olma ve yönlendirme hakkı kazandıran bu tarihi ve demokratik kararın ülkemiz için, siyasetimiz için, özellikle kadınlarımız için anlamı çok derindir.

        Dönemin sosyal ve siyasal iklimini göz önüne aldığımızda Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün öncülüğünde alınan kararın reform niteliğinde ve çığır açan bir stratejik hamle olduğunu söyleyebiliriz.

        Bir tarafta devlet kuran, diğer tarafta da demokrasiyi bina eden kurucu kahramanların, hukuken Türk vatandaşları arasındaki uçurumları kapatma gayretleri her açıdan övgüye değerdir.

          Arkasından 3 Nisan 1930 tarihinde çıkarılan Belediye Kanunuyla birlikte, mahalli idarelerde katılım ve temsil konusunda kadınlarımız değerli imkânlara kavuşmuşlardır.

      Bu vesileyle meclis üyesi kadın arkadaşlarımız nezdinde tüm kadınlarımızın seçme ve seçilme hakkı elde edişinin 84’üncü yıldönümünü kutluyorum. Değerli Hanımefendilerimize en iyi dileklerimi sunarak,  her şeyin en güzeline layık olduklarını bir kez daha ifade ediyorum.

         Geriye baktığımız Aralık ayında Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Ergün’ün ilçemiz ziyaretinde mahalle muhtarlarımızla birlikte yapımında artık sona geldiğimiz Alparslar Türkeş Battı-Çıktı Kavşağımız’ın 2. etap çalışmalarının tamamlanmasına dair müjdeyi vermiştik. Allah nasip ederse ve hava şartları müsait olursa inşallah ilçemiz yeni yılı yeni kavşakla karşılamış olacak. Şimdiden hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

         Diğer yandan Turgutlu Belediyesi olarak hayata geçirecek olduğumuz Ergenekon Kavşak Projemiz’de ihale aşamasına geldiğimizi buradan müjdelemek isterim. Bu hafta ayın 7’sinde gerçekleştirilecek olan ihalenin ardından, itiraz olmadığı takdirde hızlı bir şekilde kavşağa ilk kazmayı vurmuş olacağız. Turgutlumuz’un vizyonunu tamamen değiştirerek değişimi ve gelişiminde adeta bir mihenk taşı olacağına inandığımız kavşağımızın da şimdiden ilçemiz adına hayırlara vesile olmasını diliyorum.

       2018 yılının son meclis toplantısı vesilesiyle yıl içerisinde önemli kararlara birlikte imza attığımız siz değerli meclis üyelerimize Turgutlu halkımız adına teşekkür ediyorum. Bizler 2019 yılında da aynı heyecan ve hizmet aşkıyla çalışmaya devam edecek, birlik ve beraberliğimizden taviz vermeyeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle; 2019 yılının başta Yüce Türk Milleti’ne Manisa’ya ve Turgutlumuz’a huzur, mutluluk ve bereket getirmesini temenni ediyor; bu vesileyle ülkemizin dört bir yanında vatan savunmasında nöbet tutan Mehmetçiklerimiz’e Yüce Allah’tan güç-kuvvet diliyorum. Tüm hemşerilerime sevdikleriyle, aileleriyle, sağlıklı, mutlu ve huzurlu nice yıllar temenni ediyorum" dedi.

Başkan Şirin'in konuşması sorasında 2018 Kasım Ayı Meclis Toplantısına Ait Toplantı Tutanağı ve Meclis Kararları görüşüerek oy birliği ile kabul edildi.

Turgutlu Belediyesine Ait Muhtelif Taşınmazların Açık Arttırma İhalesiyle Satışı İçin Belediye Encümenine Yetki Verilmesinin Görüşüldü. Yapılan görüşmelerde AK Parti grup sözcüsü İsmail Parmaksız, belediyeye ait olan yerle satılırken bazı hususlara dikkat edilmeli. Yerler iyi araştırmalı ve ileride yapılacak olan projelere uygunluğu kontrol edilmeli" dedi. Parmaksızın yaptığı konuşma sonrasında geçilen oylamada MHP'li meclis üyeleri maddeyi kabul ederken, AK Parti'li meclis üyeleri ise red etti. Madde MHP'li meclis üyelerinin oy çokluğu ile kabul edildi.

 Kurtuluş Mahallesinde Bulunan Parka “Şehit Ali ŞAHİN” İsminin Verilmesinin görüşüldü ve gündem maddesi oy birliği ile kabul edildi.

Turgutlu Belediye Başkanlığı Görev ve Çalışma Yönetmeliklerinde Değişiklik Yapılmasına ilişkin Yönetmelik Taslağının görüşüldü ve oybirliği ile kabul edildi.

Vatandaşların imar planı tadilatları imar komisyonuna sevk edildi.

Kaynak: Kamil TEKMEN

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2018, 11:51

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4