Turgutlu'da Zirai Don Üzüm Bağlarını Vurdu

Manisa'nın Turgutlu ilçesinde yaşanan zirai don sonrasında erken uyanan bağlarda zarar meydana geldi. 

Turgutlu'da Zirai Don Üzüm Bağlarını Vurdu
banner43

Turgutlu'da özellikle Gediz Nehri civarındaki üzüm bağlarında yaşanan zirai don olayı sonrasında ilk belirlemelere göre yüzde 25 ila 30 arasında zarar meydana geldiği öğrenildi. Turgutlu Ziraat Odası başkanı Abdullah Şenol, TARSİM'i olan çiftçilerin bir hafta içinde sigortalarını yaptırdıkları firmalara giderek zarar tespiti için başvurmalarını istedi.
    Turgutlu'da Pazartesi ve Salı günleri yaşanan don nedeniyle Turgutlu Ovası Gediz Nehri kenarındaki üzüm bağlarında zarar meydana geldi. 

    Manisa Ziraat Odaları Koordinasyon ve  Turgutlu Ziraat Odası Başkanı Abdullah Şenol “İlçemizde yaşanancak olan zirai don tehlikesiyle ilgili uyarılarımızı yapmıştık. Pazartesi gününü hafif bir şekilde geçirdik. Maalesef Salı günü ise yaşanan don ve kırağıdan dolayı daha yeni açmakta olan bağlarımızda lokalde olsa zarar mevcuttur. Bağlarımızın gözlerinde dondan dolayı yüzde 25-30 oranında zarar var. Bunun kesin tespitini 10 gün sonra yapabiliriz. Turgutlu Ovamızda Gediz nehri kenarındaki bağlarda zarar mevcut. İç kesimlerde şuan için sıkıntı görülmemekte. Çampınar, İzzettin, Sarıbey, Musulcalı ovalarımızın aşağılarında bulunan gediz havzasında zarar görülmektedir. Lokal olarak zarar vardır. TARSİM yaptıran çiftçilerimiz, bir hafta içerisinde sigorta yaptırdıkları firmalara giderek bağlarının zarar tespitinin yapılmasını istemeliler" dedi.

Kaynak: Kamil TEKMEN

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2020, 18:10

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4