'TÜRKİYE'Yİ BÖLEN ERDOĞAN'I SEÇMEYECEĞİNİ BİLİYORUZ'

'TÜRKİYE'Yİ BÖLEN ERDOĞAN'I SEÇMEYECEĞİNİ BİLİYORUZ'
TURGUTLU_cumhurbaskani_adayi_ekmeleddin_destek (1)

[gallery link="file" columns="5" ids="17084,17083,17082,17081,17080"]


CHP Turgutlu İlçe Başkanlığı tarafından çatı aday olarak gösterilen Ekmeleddin İhsanoğlu için basın açıklaması yapıldı ve destek istendi.

Parti binası önünde gerçekleştirilen basın açıklamasına CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, İlçe Başkanı Vahit Doğrucu, Gençlik Kolları Başkanı Gülçin Gökçe, parti yönetimi ve partililer katıldı.

CHP Turgutlu İlçe Başkanı Vahit Doğrucu “AKP iktidarı ve Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın uygulamaları ile Türkiye'de tek adam düzeni kurulması daha da belirgin ve tehlikeli hale gelmiştir. Bir tek adam etrafında, program ve ilke bağı, ideali olmayan, çıkar paylaşımı, çıkar beklentisi ile kenetlenmiş bir yandaş kitlesi oluşmuş durumdadır. Bu kitle seçimde Recep Tayyip Erdoğan'ı destekleyerek kendi çıkarlarına uygun gördükleri tek adam düzenini sürdürmeye, yerleştirmeye hatta güçlendirmeye, baskılamaya çalışacaktır.

Recep Tayyip Erdoğan'ın demokratik düzen, hatta ülkenin geleceği açısından tehlike olarak görenler ise sayın Ekmeleddin ihsanoğlu'na oy verecekler. Bir tür halkoylamasıyla ya Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığı onaylanacak ya da bu kötü gidişe dur denilip, karanlıklar aydınlığa çevrilecek. Cumhurbaşkanının nitelikleri konuşulduğunda doğal olarak “Yetmiş altı milyonu kucaklasın, tarafsız hareket etsin, vatandaş arasında ayrım yapmasın, hukukun üstünlüğünü savunsun, yönetimde erkler ayrılığını benimsesin, demokratik kurumlara saygı göstersin, yolsuzluğa bulaşmamış olsun, Türkiye'nin saygınlığını korusun, uluslararası itibarı bulunsun" beklentisi vardır. Bu özellikler sayın Ekmeleddin İhsanoğlu'nda fazlasıyla varken, sayın Recep Tayyip Erdoğan'da kırıntısı bile yoktur.

Türkiye'nin birleştirici toplumsal dokusunun aşırı yıprandığı ve çok tehlikeli bir kutuplaşma yaşadığı bu dönemde, CHP ve MHP'nin uzlaşarak bir "çatı adayı" seçebilmelerinin toplumsal mutabakat alanında akılcı ve örnek bir karar olmuştur. Özellikle, Ortadoğu'nun etnik ve mezhepsel savaşlar nedeniyle yeniden şekilleneceği bir jeopolitik kırılma noktasına geldiği ve El Kaide ile türevi lşid'in akla durgunluk veren vahşetlerine sahne olduğu bir ortamda, Türkiye'nin Suriye ve Irak ile olan sınırlarının Alevi/Şii/Sünni cepheleri karşı karşıya getiren ve ülkemizi de içine çekebilecek bölgesel çapta mezhep savaşlarına zemin hazırlayan bir fay hattına dönüşmüş olması, CHP-MHP işbirliğine daha da önem kazandırıyor. Ayrıca DSP, DP ve BTP'nin de bu birlikteliğe katılmaları gücümüze güç katmıştır.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri Türkiye için tarihi bir öneme sahiptir, Devlete bir baş seçiyoruz. Kimseye ideolojik bakış açısıyla yaklaşmayan, siyaset üstü, güven ve huzur yaratacak, milletin korkusuzca, güven içinde yaşamasını sağlayan, farklılıkları bir zenginlik olarak kabul eden baba kucağı gibi kucaklayan, bir cumhurbaşkanı seçeceğiz". Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu üzerinde sağlanan uzlaşı Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir devrimdir. Biz, CHP Turgutlu ilçe Örgütü olarak genel başkanımızın aldığı kararların arkasındayız. Büyük uzlaşının bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. Ülkemizin geleceği için büyük bir adım olduğuna inanıyoruz. Siyasi partilerin Türkiye'nin geleceği adına sergiledikleri bu birliktelik sonrasında artık seçmenimizin bir karar vermesi gerekmektedir.

Vermemiz gereken karar da şudur; bir diktatörlüğe giden, tek adama, tek partiye giden bir sistemin, yapının devamı mı, yoksa parlamenter sistemin, demokrasinin korunması ve geliştirilmesi mi?

Biz halkımızın sağduyusuna güveniyoruz. Yalana, talana, hırsızlığa, yolsuzluğa, baskıya, zulme karşı olan herkesin Ekmeleddin İhsanoğlu'nu destekleyeceğine inanıyoruz. Bugünden itibaren milletvekilimiz, yönetim kurulumuz, kadın ve gençlik kollarımız, beşer kişiden oluşturduğumuz 100 ekiple tüm olanaklarımızı seferber ederek, Türkiye'yi ve çocuklarımızın geleceğini kurtarmak için görev başındayız. 11 Ağustos sabahı yeni bir
Türkiye'ye uyanmak için; hırsızlığa, yolsuzluğa, faşist baskılara, işsizliğe, yokluğa, yoksulluğa dur demek için tüm halkımızı sayın Ekmeleddin İhsanoğlu'nu desteklemeye çağırıyoruz” dedi.

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören “Bugünkü başbakan yani Cumhurbaşkanı adayı olan Recep Tayyip Erdoğan başbakanlık sistemi ile Türkiye’yi yöneteceğim iddiasında bulunmaktadır. Bu anayasayla başkanlık sisteminin ve başkanlık sistemi ile de Türkiye’nin yönetilmesi mümkün değildir. Böylesine ağzından kötü kelimler çıkan, toplumu ayrıştıran, toplumu ötekileştiren, 77 milyonun Cumhurbaşkanı olmak isteyen Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 55-60’ını ötekileştireceği bir Türkiye’de Cumhurbaşkanı olması bütün Türkiye’de 77 milyon yurttaşımıza hitap etmesi mümkün değildi. Çatı adayı olarak çıkan bütün siyasi partilerin ortak düşüncesini temsil eden Ekmeleddin İhsanoğlu hepimizin adayıdır. Üzerinde kim neyi arıyor ise bulabileceği, birleştirici, diliyle ötekileştirmeyen Türkiye’de ki parlamenter sistem içerisinde 77 milyonu birlikte idare edebilecek, 77 milyonun Cumhurbaşkanı olabilecek Ekmeleddin İhsanoğlu, CHP’nin, MHP’nin, DP’nin, DSP’nin adayı değildir Türkiye’nin adayıdır. Türkiye’de yaşayan insanlarımız kimi seçeceklerini bilirler. Türkiye’yi bölen Recep Tayyip Erdoğan’ı seçmeyeceğini biliyoruz” dedi.

Yapılan konuşmalar sonrasında CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören ve beraberindekiler tarafından Atatürk bulvarı üzerinde vatandaşlara ve esnafa Ekmeleddin İhsanoğlu’nun fotoğrafının ve bilgilerinin yer aldığı broşürler dağıtıldı.
Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2014, 12:05

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4