TÜRKİYE'Yİ TURGUTLU TEMSİL ETTİ

TÜRKİYE'Yİ TURGUTLU TEMSİL ETTİ
Manisa’nın Turgutlu İlçesi Kaymakamlığı AB Proje Ofisi İsveç’in Malmö kentinde düzenlenen proje çalışmalarından Türkiye’yi temsil etti.

4-8 Mayıs 2015 tarihlerinde İsveç'in Malmö kentinde düzenlenen “Girls who Do 2.0” isimli proje çalışmasına Türkiye’yi temsil eden Turgutlu Kaymakamlığı AB Proje Ofisi katılırken, İsveç ve Finlandiya'dan 8'er gençlik çalışanı ve her üç ülkenin Ulusal Ajansından birer temsilci katıldı.

Konu ile ilgili olarak Turgutlu Kaymakamlığı web sitesi üzerinden şu açıklamalara yer verildi;

“Hafta boyunca gençlerin ve özellikle kadınların toplum yaşamında daha aktif bir rol üstlenmesi ve kadın girişimciliğinin teşvik edilmesi için alınabilecek tedbirler üzerinde çalışıldı ve yenilikçi sosyal girişimcilik modelleri paylaşıldı. Kurumlara yapılan ziyaretler de tartışılan konuları örneklemesi açısından çok faydalı oldu. Hafta boyunca çeşitli kurumlar ziyaret edildi.

Bu kapsamda Yalla Trapan: Kadınların çalıştığı bir kooperatif. Özellikle göçmen kadınlara yönelik çalışıyorlar ve kadınlar burada evde öğrendikleri aşçılık, dikiş gibi becerileri kullanarak sosyal hayata katılma imkanı buluyorlar.

Centre For Publıc Entrepreneurshıp: Sosyal girişimciliği destekleyen bir merkezdi. Herhangi bir fikri olan yada bir iş kurmak isteyen herkes bu merkeze gelip buradan danışmanlık alabiliyor ve buradaki gençlik çalışanları onlara yol haritası belirleme konusunda yardımcı oluyor. Bu merkezde hem sosyal girişimcilik üzerine bir atölye çalışmasına katılım sağlandı ve yapılan çalışmalar dinlendi.

Furuboda: 1980 yılında özel bir kişinin girişimi ile başlayan, fakat daha sonra çok başarılı olunca devletin himayesine alınan ve şu anda bir devlet okulu statüsünde olan bir okul. Bu okul fiziksel ve zihinsel engelli bireylere eğitim veren bir okul.

Vallakra Stenkarlsfabrık: Bir kadın girişimciye ait olan ve tahta ve kilden yapılan ürünlerin üretildiği bir merkez. Aynı zamanda restoranı da var ve bu restoranda konferans gibi etkinlikler de yapılabiliyor.

Stpln: Ziyaret ettiğimiz son kurum ise bir gençlik merkezi idi. Herhangi bir proje fikri olan, giysi, el işi gibi ürünler yaratmak isteyen yada kültürel aktiviteler düzenlemek isteyen gençler bu merkeze gelip hem materyal hem de danışmanlık yardımı alabiliyorlar”

[gallery ids="27824,27825,27826"]
Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2015, 12:54

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4