ÜZÜM ÜRETİCİSİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRECEK

ÜZÜM ÜRETİCİSİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRECEK

üzüm


Yavaş yavaş sofradaki yerini almaya başlayan üzüm’ün bu yıl rekoltesinin fazla olacağı bekleniyor.


Manisa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özkasap, 2014 yılında üzümde rekoltenin yüksek olacağını belirten bir açıklama yaptı.


Çalışmaların 3 ay önce başladığını kaydeden Özkasap, "Bir geçiş dönemi olacak. Üzüm işletmelerinin hepsi üzüm bağlarının olduğu Manisa’ya geldi. İzmir tüccarın üzümlerini sattığı yer olarak kaldı. Üzümün merkezi artık Manisa’dır. Üzümler, üzüm bağları ve üzüm işletmeleri Manisa’dadır" diye konuştu. 2014 yılının üzüm sezonunun yaklaştığını da hatırlatan Sadık Özkasap, rekolte belirleme çalışmalarının başladığını bildirdi. Özkasap, "Manisa Ticaret Borsası, İzmir Ticaret Borsası, Bağcılık Araştırma, Alaşehir Ticaret Borsası, İhracatçılar Birliğinin oluşturduğu bir ekip, kentte bağları dolaşmaya başladı. Menemen-Muradiye bölgesinde rekolte çalışmaları yapıldı. Bugün itibariyle Turgutlu’da rekolte çalışmalarına start verildi. Ahmetli, Salihli, Alaşehir, Çal, Sarıgöl ile birlikte rekolte çalışmaları bitecek" diye konuştu.


2013 yılında kötü bir sezon geçirildiğini ifade eden Sadık Özkasap, Manisa’da 190 bin ton verim alındığını ve şu ana kadar 155 bin tonunun ihraç edildiğini dile getirdi. Temmuz ve Ağustos ayında da ihracatlarının süreceğini kaydeden Özkasap, "Geçtiğimiz yıl sıkıntılı bir yıldı. Rekolte beklentiden daha aşağı çıktı. Ama bu sene geçen seneden daha iyi bir rekolte bekleniyor. Bağların geçtiğimiz yıla göre daha iyi olduğunu, üzümlerin daha kaliteli olduğunu, verimlerin iyi olacağına dair bilgi aldık. Şuana kadar üzümlerde hastalık olmadığı ve rekoltenin yüksek olacağını görüyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2014, 13:32

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4