Yediveren İncirinin Tescillenmesini İstiyorlar

Manisa'nın Turgutlu ilçesinde üreticiler piyasada Aydın inciri olarak satılan yediveren incirinin, 'Turgutlu İnciri' olarak tescil edilmesini istiyor.

Yediveren İncirinin Tescillenmesini İstiyorlar
banner43

              Türkiye'de hasadı ilk yapılan incir çeşidi olan ve bir çok bölgede Aydın İncir'i olarak satıldığı belirttilen yediveren incirinin, 'Turgutlu İnciri' olarak tescil edilmesi istendi.

               Manisa'nın Turgutlu ilçesinde yetiştirilen, yılda 7 kez meyve vermesi nedeniyle "yediveren" olarak tabir edilen incirin 'Turgutlu İnciri' olarak tescil edilmesi için çalışmaların başlatılması istendi.

               Rusya, Almanya ve İngiltere başta olmak üzere Avrupa ve Orta Doğu ülkelerine ihraç edilen, ülkemizde de özellikle turizm bölgelerinde tüketilen yediveren incirinin 'Turgutlu İnciri' olarak tescil edilmesi gerektiğini belirten üreticiler, Turgutlu incirinin, Aydın İnciri olarak satıldığını söylediler.

               Turgutlu'da yetiştirilen yediveren incirinin Aydın'dan gelen bazı tüccarlar tarafından alınıp, Aydın inciri olarak pazarlandığını savunan üreticilerden Salim Çetin "Turgutlu'ya has bir incir olan yediveren incirimizi, Aydın'dan hergün sabah saatlerinde gelen tüccarlar alıp, Aydın inciri diye satıyorlar. Aydın İnciri bir ay sonra hasad edilmeye başlanacak. Turgutlu yediveren incirimiz, dünyaca ün yapmış olan Aydın İnciri diye satılıyor. Turgutlu'daki yetkililere sesleniyoruz. Ürünümüzün tescilini istiyoruz. Bu Turgutlu'ya has bir incir" dedi.

               İncir üreticisi Ali Demirel "Bölgemize özgü incirimizi yılda 7, 8 defa topluyoruz. Bizim incirimiz, Aydın İnciri olarak satılıyor. Bu incir Turgutlu'nun inciridir. Bu incir güç ve kuvvet verir" dedi.

               İncir üreticisi Yılmaz Elmas "Yediveren inciri Turgutlu inciridir, Aydın inciri değildir. Bizim incirimizi kendi adlarıyla satıyorlar. O yüzden incirimizin tescilini istiyoruz" dedi.

Kaynak: Kamil TEKMEN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4