AK Partili Baybatur'dan 'Srebrenitsa Soykırımı' mesajı

AK Partili Baybatur'dan 'Srebrenitsa Soykırımı' mesajı
AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, Avrupa'da, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak kabul edilen Srebrenitsa Soykırımı'nın 22. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Srebrenitsa Soykırımı'nın dünya tarihinin en ağır savaş suçlarından biri olduğunu belirten Baybatur, Sırpların topladıkları ve günlerce sistematik işkenceden geçirdikleri Bosnalı Müslümanları, evlatlarının, kardeşlerinin gözleri önünde katlettikten sonra, cesetlerini yine onlara gömdürdüklerini hatırlatarak, "Srebrenitsa Katliamı Bosna Savaşı'nın en kanlı olayıdır" dedi. Bundan tam 22 yıl önce Sırpların Avrupa’nın göbeğinde dünyanın gözlerinin içine baka baka 12-77 yaş arası 8 bin 372 masumu kadın, erkek, çocuk, genç,yaşlı demeden ormanlık alanlarda, fabrikalarda, depolarda hunharca katlettiğini belirten Baybatur, mesajında şunları kaydetti:

"Srebrenitsa Katliamı, her fırsatta insan haklarından bahseden Avrupa'nın Müslümanlara yönelik ikiyüzlülüğünün göstergesidir. Srebrenitsa'nın işgalinin ardından BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnakların Sırplara teslim edilmesi sonucu gerçekleşen ve tam 5 gün süren katliamda yalnız Bosnalı kardeşlerimiz değil, insanlık onuru da katledilmiştir. Bu tür acıların bir daha yaşanmaması adına Bosna'nın Bilge Kralı Aliya İzzetbegoviç'in 'Unutulan soykırım tekrarlanır' sözünü unutmadan binlerce kadın ve çocuğun vahşice öldürüldüğü Srebrenitsa Katliamı'nı unutmayacağız, unutturmayacağız. Bu duygu ve düşüncelerle katliamda hayatını kaybeden tüm şehitlere yüce Allah’tan rahmet; ailelerine, sevenlerine ve tüm Bosna-Hersekli kardeşlerime başsağlığı diliyorum."
Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2017, 12:12

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4