ALAŞEHİR'E HİZMET YAĞMURU

ALAŞEHİR'E HİZMET YAĞMURU
MASKİ Genel Müdürlüğü, Alaşehir ilçesindeki yatırımları ile büyük bir dönüşüme imza atıyor. Genel Müdür Coşkun, “Allah’ın izniyle susuz mahalle bırakmayacağız” dedi.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü, dört bir koldan hazırladığı projeleri ile 17 ilçenin de eşit bir şekilde kalkınması için çalışıyor. Bu kapsamda MASKİ, Alaşehir ilçesinde içme suyu, kanalizasyon ve yağmursuyu hatları, içme suyu sondajları, atıksu arıtma tesisleri, dere ıslah çalışmaları gibi noktalarda önemli projeler hayata geçirdi. Önümüzdeki dönem yapılacak projeler için de titiz bir hazırlık sürecinde olan MASKİ Genel Müdürlüğü, Alaşehir’de kapsamlı bir dönüşüme imza atacak. 

MASKİ’den Alaşehir’e sondaj hamlesi

MASKİ Genel Müdürlüğü, Alaşehir ilçesinde bugüne kadar 16 adet sondaj kuyusu açarken, 5 sondajda ise çalışmalar devam ediyor. Bununla birlikte 20 içme suyu sondajının daha planlaması yapıldı. Açılan sondaj kuyularından 9 tanesi için terfi hattı projeleri hazırlandı. İlçeye daha sağlıklı ve kaliteli içme suyu temin etmek için 18 deponun bakım-onarım çalışması tamamlandı ve 4 depo da sıfırdan inşa edildi. 

İlçe merkezine yeni su kaynağı geliyor

MASKİ ekipleri, Delemenler Mahallesi’nde bulunan mevcut sondajın mahalleye bağlantısının yapılması için 3 kilometre uzunluğunda hat döşemeye başladı. Kısa bir süre içerisinde çalışmanın tamamlanması ile mahalleye bu sondaj üzerinden su verilmeye başlanacak. Delemenler Mahallesi’ni besleyen su kaynağı ise ilçe merkezine verilecek.

İlçe merkezine 400 kilometre altyapı

MASKİ Genel Müdürlüğü, Alaşehir ilçe merkezinin 200 kilometrelik kanalizasyon ve kısmi yağmursuyu hattı için proje ihale aşamasına gelindi. Yaklaşık 200 kilometrelik içme suyu projelerinin de ihale edilmesine esas ön etüd çalışmaları yapılıyor. Dev projelerle Alaşehir merkezin uzun yıllar kullanacağı altyapı dönüşümüne imza atılacak. 

‘101 Mahalle Projesi’ tamamlandı, ‘154 Mahalle Projesi’ yolda

MASKİ Genel Müdürlüğü, ilçede 101 Mahalle Projesi ile 8 mahallenin altyapısını yeniledi. Bu mahallelerde toplamda 103 kilometre altyapı sağlıklı hale getirildi. 154 Mahalle Projesi’yle de 8 mahallenin daha altyapısı yenilenecek. Ayrıca ilçede belde belediyesinden mahalleye dönüşen Yeşilyurt Mahallesi’nin kanalizasyon hattının ihalesi gerçekleştirildi. Kavaklıdere Mahallesi’nin içme suyu hattı projesi ise inşaat ihalesi aşamasına geldi. 

Atıksu arıtma tesisleri ile çevre kirliliğine son

MASKİ Genel Müdürlüğü, il genelinde evsel nitelikli atıksu kirliliğini ortadan kaldırmak adına yoğun mesai harcıyor. İlçe merkezinde ekonomik ömrünü tamamlamış olan atıksu arıtma tesisinin yerine planlanan tesis ihale aşmasına geldi. İlçede ayrıca Kavaklıdere Mahallesi’ne yapılması planlanan atıksu arıtma tesisi de ihale aşamasına gelirken, Uluderbent Mahallesi’ne inşa edilecek tesisin projesi tamamlandı ve ihale aşamasına gelindi.   

Vatandaş güvenliği için dere ıslahları

Vatandaşın su taşkınlarından korunması için Delemenler Mahallesi’nde 870 metre betonarme U kesit dere ıslah çalışması gerçekleştirildi. Derenin daha güvenli hale getirilmesi için ise bin 600 metre panel çit imalatı yapıldı. Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından yaptırılan Sarıkız Deresi’nin ise projesi bitti. Esentepe ve Işıklar mahallelerinde dere ıslah projeleri hazırlanıyor. 8 mahallede menfez imalatı tamamlanarak yol geçişlerindeki sıkıntılara son verildi. Adnan Menderes Caddesi ve Hacıaliler mahallelerinde başlanan dere korkuluk işleri tamamlanarak vatandaşların can ve mal güvenliği sağlandı. 

“Vatandaşımızın yanında olmaya devam edeceğiz”

MASKİ Genel Müdürü Yaşar Coşkun, il genelinde önemli projeleri hayata geçirdiklerini ifade ederek, ayrım yapmadan 17 ilçeye hizmet götürdüklerini vurguladı. Genel Müdür Coşkun, “Manisamızın kalkınması için hayata geçirdiğimiz projelerimiz ortada. Biz, vatandaşlarımıza iyi ki Manisa’da yaşıyorum dedirtebilmek için uğraş veriyoruz. Bu kapsamda, gece gündüz demeden çalıştığımız ilçelerden biri de Alaşehir. 101 Mahalle Projesi ile ilçemize 103 kilometre altyapı inşa ettik. Yeni projemiz ise yolda. Köyden mahalleye dönüşen yerleşim yerlerinin ilçe merkezlerinden farkı kalmaması için altyapı yenileme çalışmalarımız dışında ilçe merkezlerimizin de altyapılarına neşter vuracağız. Alaşehir merkezde 400 kilometre altyapıyı yeniden inşa edeceğiz. İçme suyu temini noktasında ise ilçemizde başlattığımız ve büyük bir hızla devam eden sondaj çalışmalarımız sayesinde Allah’ın izni ile susuz mahalle bırakmayacağız. Elektrik kesintileri veya başka kurumların içme suyu borularına zarar vermesinden dolayı su kesintileri yaşanıyor. Bu nedenle, vatandaşımız kadar bizler de mağduriyet yaşıyoruz. Ancak biz, 17 ilçenin de dönüşümü için çıktığımız yolda vatandaşımızın yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.
Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2017, 17:21

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4